Zdraví

Nechce vás lékař poslat na mamograf?

Proč je věková hranice pro mamografické vyšetření tak vysoko, když stále narůstá počet nemocných rakovinou prsu? Je mi 27 let, ráda bych ji absolvovala, ale lékař mi vždy, když mě v prsu pobolívá, jen provede fyzickou kontrolu, popřípadě ultrazvuk. Na mamografické vyšetření mě poslat nechce.

mamograf

Na otázku odpovídá Mgr. Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR

Mamografické vyšetření se provádí buď jako diagnostické u pacientů s příznaky onemocnění prsu, zejména onemocnění onkologického, nebo jako vyšetření preventivní. V rámci preventivního screeningového programu, cíleného na vyhledávání případů rakoviny prsu ve zdravé populaci, je mamografické vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění všem ženám od 45 let. Praktický lékař, resp. gynekolog má povinnost poslat ženy uvedeného věku na mamografické vyšetření, a to jedenkrát za dva roky.

Mamografii lze provést i tehdy, pokud ho chce absolvovat žena bez příznaků onemocnění prsu nádorem, která ale nesplňuje některé kritérium screeningového programu (žádá vyšetření dříve než po 2 letech nebo je mladší než 45 let). Jde pak o vyšetření z jejího vlastního rozhodnutí, bez doporučení praktického lékaře nebo gynekologa, a žena si ho hradí z vlastních prostředků jako samoplátce. Podle odborníků by však preventivní mamografické vyšetření u žen mladších 40 let nemělo být prováděno a u ostatních smí být provedeno maximálně jedenkrát do roka, protože jen taková expozice prsní tkáně měkkému záření je odůvodněná.

Ve věku nižším než 45 let může být mamografie lékařem doporučena v rámci prevence z důvodu vysokého rizika vzniku karcinomu prsu, např. při výskytu alespoň jednoho případu karcinomu prsu u ženských příbuzných pacientky v přímé linii, nebo na základě doporučení pracoviště nádorové genetiky. V tom případě je hrazena zdravotní pojišťovnou, stejně jako mamografie prováděná už nikoli preventivně, ale z diagnostických důvodů ženě s příznaky onkologického onemocnění prsu.

Váš lékař tedy postupuje správně, když vás vyšetřuje „jen“ ultrazvukem. Mamografie není vhodnou metodou pro vyšetření mladé ženy, která má problémy s bolestivostí prsů, na rozdíl právě od ultrazvuku. Každá ze zobrazovacích metod má jiné možnosti, často se naopak provádí dovyšetření ultrazvukem po provedené mamografii. I ultrazvukové vyšetření by ale žena vždy měla absolvovat ve specializovaném centru, kde se problematikou onemocnění prsů zabývají, nejlépe v některém z center akreditovaných ministerstvem zdravotnictví pro provádění mamografického screeningu.

 

   
02.08.2011 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [13] dana11 [*]

  Tak to není dobré. Hned ho vyměň za jiného - mrkini na abecedu lékařů

  superkarma: 0 01.01.2013, 13:43:06
 2. [12] Irena Poláková [*]

  átéčko — #11 děkuji

  superkarma: 0 03.08.2011, 15:31:39
 3. avatar
  [11] átéčko [*]

  Irena Poláková — #8 Sml79Sml67

  1. na komentář reaguje Irena Poláková — #12
  superkarma: 0 02.08.2011, 22:04:41
 4. [10] neta22 [*]

  Pěkný večer všem,

  na mamograf jdu zítra, opět po 2 letech, poprvé to bylo před 23-lety, když mi po prvním dítěti zjistili nález, naštěstí to byla ucpaná mléčná žláza, chirurgický zákrok a čekání na druh nálezuSml15Od té doby jsem pod dohledem a určitě cokoli by bylo jiného,myslím, že poznáme,když je něco jinak a necítíme se, tak trvat na vyšetření, protože, když vím o holkách, kterým je 25-30let a nález mají pozitivní, tak není na co čekat!! Hlavně pro svůj vlastní klid. Přeji všem co nejmíň těchto starostí a věřte, každá si oddychne, když je nález v pořádku. A hodně štěstí a zdraví těm, které to štěstí nemají....prevence není nikdy dost a náhoda je blbec, jak se říká. Zuzka

  superkarma: 1 02.08.2011, 21:12:52
 5. avatar
  [9] wich [*]

  JankaAnna — #7 Myslíš fakt, že to tak má být? Já bych řekla, že každé euro vražené do prevence pak ušetří čtyři eura při nápravě pohromy Sml80 Ze strany pojišťovny obzvlášť. A nebojte se, pojišťovny mají peněz jak ..., šetřit na pacientech fakt nepotřebují.

  superkarma: 0 02.08.2011, 16:39:43
 6. [8] Irena Poláková [*]

  V okázce mamografu chci napsat, co se mi přihodilo. Brzy to bude 7 let.  Tenkrát jsem zašla  ke své gynekoložce, aby mě poslala na mamograf. Byla jsem tam rok předtím, něco se jim  nelíbilo a tak doporučili kontrolu po 12 měsících.

  Se zlou jsem se potázala. Vyslechla jsem přednášku o škodlivosti mamografu, vyhazování peněz, obtěžování. Jsem v podstatě mírumilovný tvor, ale ta příkrá slova mě tak namíchla, že jsem  trvala  na tom, že mě

  buď na mamograf pošle nebo si budu na její chování stěžovat. Tak to napsala. Hned jsem se objednala. Ani nevím, jestli to byl pátek nebo ne. Na poliklinice byl nejdřív mamograf, následovalo sono a pak dlouhá debata mezi pozvanými lékaři. Věděla jsem, že není něco v pořádku. Také nebylo. Za dva dni jsem byla na odběru vzorků a nastalo dlouhé čekání na vynesení ortelu. Byl krutý - rakovina. Naštěstí

  v začátcích. Pak šlo vše ráz na ráz. Vojenská nemocnice, operace, 25 + 7 x ozařování. Následná léčba na onkologii, atd.....  Přišla jsem sice o práci (byla jsem dána do plného invalidního důchodu), ale žiji  plnohodnotný život  Časem jsem si na nemoc zvykla, rakovinu beru jako nutné zlo a přestala jsem se bát smrti. Ale vzteku na gynekoložku jsem se nezbavila dodnes. Kdybych se byla zalekla a netrvala na vyšetření, už jsem tady vůbec nemusela být.

  A na závěr, nevím, jestli je mamograf tak škodlivý, jak mi paní doktorka chtěla namluvit. V každém případě žiji právě kvůli mamografu. A vůbec mě nešlo o peníze.

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  superkarma: 1 02.08.2011, 14:00:42
 7. avatar
  [7] JankaAnna [*]

  Do www.mamocentrum.cz si může zajít každá, jakkoli stará žena a nechat si udělat praventivní vyšetření, není-li spokojená s vyšetřením gynekologa, nebo prostě jen chce a je opatrnější... Pojišťovna to ale nehradí, zaplatí si sama ženská... a tak to má být. Já s tím souhlasím. Je mi 32 a jdu tam také na doporučení kamarádky, která si nechala vyšetření udělat před 30tým rokem. 

  Ženské, hodně štěstí a hlavně zdraví, ať se nám "breberky" všem vyhýbají obloukem:)

  1. na komentář reaguje wich — #9
  superkarma: 0 02.08.2011, 12:29:20
 8. avatar
  [6] cicinka [*]

  mineralka7 — #4 Čert vem prsa. Hlavně život aT to zachrání Sml67 Držím jí palce.Sml22

  Eliana — #5 Elianko až tak? Sml2 Tak to taky přeju jen zdravíčko a hlavně zdravíčko.

  superkarma: 0 02.08.2011, 11:53:46
 9. avatar
  [5] Eliana [*]

  ..hm, na mamografu jsem byla už v 15ti a pak do operaci v 19 asi dvakrát...pak už jen sono a i to odhalilo další mršku k operaci, takže opravdu sono stačí není třeba se bátSml22

  1. na komentář reaguje cicinka — #6
  superkarma: 0 02.08.2011, 11:44:43
 10. avatar
  [4] mineralka7 [*]

  Ryor — #1 Kamarádka si jí nahmatala ve 27 letech. Nedej se a trvej na tom, ať tě pošlou na vyšetření! Nemusí to být "nic", ale také může... Kamarádce je dnes 39 let, tehdy podstoupila dvě operace a skoro rok chemoterapie a ozařování. Bohužel před pár měsíci se jí nemoc vrátila a tak bojuje znovu, jen teď to vypadá, že prsa už přijde. Sml15

  1. na komentář reaguje cicinka — #6
  superkarma: 0 02.08.2011, 10:54:28
 11. avatar
  [3] cicinka [*]

  Známých dcera měla nedávno operaci a přišla o prso. je jí cca 36 + - . nevím podrobnosti, ale to je taky dost brzy že? No já od té doby začala se samovyšetřením. nikdy mi to nešlo...ale teď už se snažím.Sml22

  superkarma: 0 02.08.2011, 10:40:57
 12. avatar
  [2] átéčko [*]

  Ryor — #1 Ne , ale mladý prs má jinou strukturu. není pro mamograf přehledná. Prostě přes tu pevnou hmotu není vidět změna ve tkáni. Líp je to vidět na sono vyšetření a dobrý mamolog to pozná pohmatem.

  superkarma: 0 02.08.2011, 10:02:14
 13. [1] Ryor [*]

  Je mi 21 let a našla sem si bulku v prsu, doktor mě řekl že sem na mamograf moc mladá-tudíž i na rakovinu prsu?

  1. na komentář reaguje átéčko — #2
  2. na komentář reaguje mineralka7 — #4
  superkarma: 0 02.08.2011, 09:54:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme