Rodina

Necháváte své děti na Silvestra vzhůru?

Děti a Silvestr. Věčný boj a otázka, zda nechávat děti vzhůru, nebo je poslat do postele. Jak to máte doma zařízené vy? O své zkušenosti se s vámi podělí redaktorka Dana.

kid

Možná je to nevýchovné, ale co mi paměť sahá, Silvestr byl jediným dnem, kdy jsme nehnali děti brzy do postele. Stejně byl všude kolem rámus, že měly oči jako tenisáky a nemohly usnout, tak co. Však to znáte, zakázané ovoce nejvíc chutná. Vymýšlely by si různé záminky přes žízeň, čůrání až po hlad, jen aby mohly „courat“ po bytě a nemusely jít spát. Když byly ještě malé, trávili jsme Silvestra většinou doma u televize, takže nebyl problém je k silvestrovské „zábavě“ přizvat. Pokud neusnuly ještě před půlnocí, připily si s námi dětským sektem a padly za vlast.

I v době mého dětství přimhouřili rodiče vždycky oko a nechali nás, abychom trávili Silvestra s nimi. Většinou to byl stejně poklidný večer jako každý jiný a my pochopily, že to zas taková sláva není. Většinou u nás bývali na návštěvě sousedé a nejzábavnější na celém večeru byly hovory dospělých. Silvestr nám byl celkem fuk, bavilo nás být v přítomnosti dospělých a pod záminkou čekání na půlnoc jsme poslouchaly, o čem si povídají.

S rostoucím počtem vypitých sklenek ztratili obezřetnost a my jsme občas zaslechly i to, co nebylo dětským uším určeno. Buď nějakou košilatou historku, informaci, kdo s kým kde a jak, nebo hambatý vtip. Pochopitelně jsme tomu vůbec nerozuměly, ale hned druhý den s tím zatepla běžely za kamarády.

Takže já osobně se přimlouvám, aby mohly být děti o silvestrovské noci s vámi. Budou mít pocit důležitost, a možná přijdou i na to, že to zase taková sláva není. Pokud jdete někam světem a děti vám hlídá babička, vězte, že udělá to samé, aby měla klid.

   
28.12.2010 - Děti - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] LadyZa [*]

  Před 16ti léty se dcera rozhodla strávit Sylvestra na horách. Požádala mě, jestli bych na tu dobu nezamluvila naši tehdy ještě podnikovou chatu v Desné v Jizerkách. Chata byla volná, ale na celý týden, nikoliv jen na sylvestra a tak se na naši rodinu nalepily ještě dvě moje kolegyně s rodinami a sousedka dcery s rodinou - tím jsme zaplnili celou kapacitu chaty. V celém osazenstvu bylo 8 dětí a tak se vymýšlely hry a zaměstnání pro děti, nejen přes den, ale i na večer. Za celý týden byli haranti tak ztahaní, že bylo nad lidské síly je při vědomí o sylvestrovské noci udržet. Podařilo se a tak jsme o půlnoci spustili náš ohňostroj a navíc pozorovali ohňostroje z ostatních chalup na protějších stráních. Děti z toho byly tak konsternovány a rozradostněny, že konečné resumé bylo - jé tak tohle je ten sylvestr? Bože to je nádhera. Pak už jsme to nikdy nezopakovali.

  superkarma: 0 29.12.2010, 15:42:01
 2. avatar
  [7] denkas [*]

  Mě by spíš zajímalo od kolika let je necháte lítat venku a do kolika hodin! myslím na toho silvestra. Hlavně všichni neříkejte ,že ven nesmí,když vidim že venku lítaj po tý 20hodině i dítka školou povinná.

  superkarma: 0 29.12.2010, 11:28:42
 3. [6] dadma [*]

  Podle toho jak jsou staré.Ty malé šly spát a jak píše kuzle, tak se o půlnoci stejně vzbudily,podívaly se na na rachejtle(já sama tohle slavení Silvestra s petardama nechápu, nevím co to má za smysl?) a pak zase usnusly.Když byly potom starší školní věk ,tak do půlnoci vydrželi a pak šly spát.

  superkarma: 0 29.12.2010, 11:10:42
 4. avatar
  [5] catcat [*]

  jako malí jsme silvestra trávili se sousedovic dětmi a rodičové z celého baráku slavili ve sklepě. Ze sušárny udělali super salon a slavili. Největší odměnou mi bylo, když nás tam táta na chviličku vzal, ale spát jsme chodili tak v 11. Dceru jsem dávala spát, ale o půlnoci jsem jí vzbudila na světýlka. Teď abych si dávala sirky do očí, abych přežila... Ježkovo voči, já se těším na sobotní odpoledne!!!! Bude po slavení a ještě jeden volný den před námi!!!Sml30

  superkarma: 0 28.12.2010, 09:30:56
 5. avatar
  [4] kuzle [*]

  deti zazenu v pul 9 do postele jako obvykle, ono je ten rambajz o pulnoci stejne probere a ohnostroj si nenechaji ujit Sml23 to potom stoji s otevrenou pusou u dveri na balkon a sleduji zaplavu svetla v dalce Sml22 a ja se tesim jak zalezu do perin i s nimi hned jak to skonci Sml24

  superkarma: 0 28.12.2010, 08:16:42
 6. avatar
  [3] Juana [*]

  Vzhledem k tomu, že obě děti jsou sovy a dělá mi problém zahnat je do postele normálně, nemají žádný problém o Silvestra vydržet až do půlnoci. Dcera se těší na rachejtličky. Ostatně - co moje paměť sahá, i já bývala o Silvestra vzhůru.

  superkarma: 0 28.12.2010, 08:09:03
 7. avatar
  [2] selinka [*]

  denkas — #1 Taky nechávám děti vzhůru - dokud neodpadnou Sml54 ale souhlas, až budou chtít trávit Silvestr venku, tak to mi asi do smíchu nebude.

  superkarma: 0 28.12.2010, 06:53:59
 8. avatar
  [1] denkas [*]

  Jak sem tu už psala ,tak už 19 let hlídáme vnoučata,napřed jedno ,za 2 roky druhý ,za další dva roky už byly 3,.. teď jich je 6,ale nejstarší už má mimčo ,tak tu už nehlídáme.A prostě na Silvestra mohly být vzhůru ,jak dlouho chtělySml59No to sme jim kdysi dovolili v domění ,že nevydržíSml80Ale vydržely! Většinou déle ,než my. A přesně ,jak píše Dana,byly nadšený . Tak proč jim to jednou za rok nedovolit! Jsou to hezký vzpomínky. Jo horší je ,když už je jim náct a chtějí lítat venku ,to se pak člověk o ně bojí.Sml80

  1. na komentář reaguje selinka — #2
  superkarma: 0 28.12.2010, 00:28:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme