„Proč si to svoje chmýří neoholíš, miláčku? Vypadáš hrozně!“ Dámy, pro listopad si svou výtku odpusťte. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale váš „knírač“ tím podporuje dobrou věc...

Zatímco první listopadové dny jste na ulici potkávala muže s miminkovsky hladkou tváří, začátkem druhého týdne v měsíci už většině z nich narůstá celkem slušný knírek. Důvod je jasný: Movember. Charitativní akci si oblíbili chlapi po celém světě, české muže nevyjímaje. Ti si budou pěstovat knírek v rámci správné věci letos již popáté. Movember, jehož název je složeninou dvou anglických slov November = listopad a Mustache či slangově Mo = knírek, se u nás stává neustále známější a oblíbenější akcí, což je dobře. Cílem Movemberu je totiž upozornit na nebezpeční rakoviny prostaty a přimět muže k tomu, aby nepodceňovali preventivní zdravotní prohlídky, které jsou v podstatě jedinou cestou, jak toto závažné onemocnění zavčas odhalit a začít léčit.  

Knírači, spojte se

O popularitě Movemberu svědčí i fakt, že ho každoročně podporují známé tváře. Písničkář Tomáš Klus, Michal Dvořák z kapely Lucie, moderní pětibojař David Svoboda, fotbalisté klubu AC Sparta Praha, to je samozřejmě jen zlomek z mnoha. Všechny „kníraté“ spojuje v „listMOpadu“ komunita na www.movember.com. Tam by se měl každý chlapík s knírkem přihlásit, aby mohl „držet basu“ spolu s ostatními „Mo bro“ (= „Movember brothers“, nebo-li „listopadoví bratři“), jak se poanglicku především mladší generace kníratých mužů mezi sebou s chutí oslovuje. Díky komunitě na internetu budou mít muži o průběhu akce po celý měsíc lepší přehled.

kniry

Symbol na tričku

My ženy máme svůj Avon pochod, abychom upozornily na smysl preventivních prohlídek rakoviny prsu, muži Movemberem poukazují na podstatu prevence rakoviny prostaty. Pokud ovšem i některá z vás hledá způsob, jak by se do listopadové „pánské jízdy“ zapojila, máme pro ni dobrou zprávu: jde to! Zapomeňte samozřejmě na knírek pod nosem – to by vás partner asi hnal. :) Raději si pořiďte jeho symbol na tričku! Zaregistrujte se na www.molo7.cz a za 150 Kč si kupte dámské knírkaté triko, které se pochopitelně prodává i ve variantě pro pány. Koupí přispějete na nadační fond Muži proti rakovině, se kterým akce Movember spolupracuje.

Movember se stal i našim dnešním tématem. V redakci nás zajímá následující:

  • Víte, co je Movember? Slyšely jste už o této charitativní akci?
  • Drží váš partner Movember? Nechává si narůst knír?
  • Myslíte si, že muži, kteří si v rámci akce nechávají narůst knír, skutečně půjdou i na preventivní vyšetření kvůli rakovině prostaty?
  • Měli by podle vás muži více dbát o své zdraví?
  • Líbí se vám akce Movember? Přijde vám to jako dobrý nápad?
  • Napadá vás nějaký jiný způsob, jak by se dalo na hrozbu rakoviny prostaty upozornit?
  • Máte s tímto onemocněním zkušenost z vlastní rodiny?
  • A co váš partner – dbá o své zdraví? Bojí se rakoviny prostaty? Nevadí mu jít na preventivní prohlídku?

Těším se na vaše příspěvky k tématu, tak mi, prosím, pište. Jednu odvážnou „pisatelku“ za její příspěvek (ideálně o rozsahu cca deseti řádků) odměním pěkným balíčkem. Vyhrajte pro svou drahou polovičku šampon proti lupům a mastným vlasům Schauma a bělicí zubní pastu Vademecum! Na vaše dopisy budu čekat do dnešních 15.00 hodin. Tradičně je posílejte na e-mail redakce@zena-in.cz, předmět e-mailu MOVEMBER.

bb

Reklama