Knihu Spokojené a sebejisté dítě doporučuje všem „začínajícím“ rodičům čtenářka Eli.Emanuela. Sama ji na své dceři nevyzkoušela, ale zpětně zjistila, že se podle ní vlastně řídila...

Chcete, aby vaše dítě bylo spokojené a sebejisté? Potom nechte jeho růstu volný průběh. Alespoň to radí čtenářka Eli.Emanuela ve svém příspěvku k dnešnímu tématu.

Nechat tomu volný průběh

Když se nám narodila dcera, byli jsme šťastnými prvorodiči. Ještě nezkušení jsme docela dali na tabulky a sledovali, zda se naše maličké štěstí vyvíjí správně. Dcerka nabrala poměrně rychlý start - velmi brzo držela hlavičku, zvládala pást koníčky, přetáčet se, plazit se. Ostatní rodiče v okolí říkali, že máme neskutečně šikovné dítě, a nás to hřálo. Koho ne, že? :)

Pak ale přišel zlom. Jako by se vyčerpala, dcera najednou zvolnila. Dlouho to trvalo, než se poprvé postavila, a ještě déle, než začala s chozením. Její o 3 měsíce mladší bratranec už chodil bez držení, ale naše slečna stále nic.

Rodina byla nervózní, navrhovala nám, ať koupíme chodítko, ať ji vodíme za ruku a učíme ji to. Odmítla jsem. Nechala jsem tomu volný průběh. Dcera „dozrála“ a něco mezi 15. a 18. měsíci začala chodit. Možná, že tento zádrhel ve vývoji byl ovlivněn i tím, že dcera velmi brzy začala mluvit. Již několikrát jsem se setkala s názorem, že dítě, které brzy mluví, je na tom pohybově hůř než chodící, ale zato nemluvící dítě.

Nedávno se mi dostala do rukou kniha Spokojené a sebejisté dítě. Celá je postavena na teorii, že se dítěti má dopřávat klidné prostředí, ve kterém může růst a vyvíjet se svým vlastním tempem. Vím, že co doktor, to jiný názor, ale i tak jsem zpětně ráda, že jsem na dceru nespěchala. Nemáme sice žádné „úsměvné“ historky s chodítkem, kterými nás zahrnují naši rodiče, ale také jsme snad dceři nezadělali na žádné problémy se zády do budoucna.

Tabulky nejsou špatné, mohou pomoci odhalit nějakou vadu, kterou lze včasnou rehabilitací odstranit. Ale rodiče by ke svému dítěti měli přistupovat především srdcem. Věřím tomu, že ne tabulky, ale jen rodič může vycítit, vypozorovat, zda se jeho dítě vyvíjí správně či zda není potřeba lékaře.

Eli.Emanuela

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 20. září 2011: Jak se vaše dítě naučilo chodit?

  • Zavzpomínejte na váhavé dětské krůčky!

Své příspěvky formou příběhu zasílejte na redakční e-mailovou adresu (viz níže). Bylo to vaše malé velký chodec? A nestalo se mu v této souvislosti něco pozoruhodného? Za vůj příspěvek k můžete získat krásnou deskovou hru Včelky, kterou vydala firma Efko a je určena pro děti od pěti let. Chcete-li mít šanci hru získat, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

Uzávěrka: Příspěvek zasílejte nejpozději do 20. září 2011, 14.30 hodin.

Včelky

Reklama