Rodina

„Nechat si to dítě stálo hodně sebezapření,“ svěřuje se Aneta

Pozitivní těhotenský test bývá radostnou zprávou. Aneta (21) se z něho ale zhroutila. Dítě, které čekala, pro ni znamenalo připomínku události, kterou se celé předchozí dva měsíce snažila tak pracně vytěsnit z paměti.

Byl to jeden z těch vysokoškolských mejdanů, kde alkohol tekl proudem. Anetě dělalo dobře, že z ní byli její spolužáci paf. Zvláště Radan, po kterém pokukovala. Když ji pozval na procházku, protože se v tom hluku neslyšeli, netušila, že se jeho úmysly ubírají zcela jiným směrem, než ty její. Jediné sblížení, o které mu šlo, bylo to tělesné. Jenže takhle daleko ona zajít nechtěla.

kid

„Ačkoli jsem jeho dotěrné ruce odstrčila a řekla jasné ne, byl jako hluchý. Vrhl se na mě, a i když jsem křičela a škrábala, byl jako smyslů zbavený. Nikdo mi na pomoc nepřišel a on mě znásilnil. Nebudu tu rozebírat, jak mi tehdy bylo, a jak mě to poznamenalo. Kdo to nezažil, nepochopí,“ vzpomíná, ač nerada, na noc před dvěma lety.

Možná čekáte, že bylo spravedlnosti učiněno za dost. Kdepak, Aneta se styděla jít na policii. „Znáte to, jak se pohlíží na holky, které se baví na alkoholovém večírku a pak jdou s klukem ven. Co se ta slepice diví, řekli by si beztak. A tak jsem se svým traumatem zůstala sama. Ovšem ne na dlouho. Pozitivní těhotenský test byl toho důkazem. Úplně jsem se zhroutila a až tehdy vyhledala psycholožku. Ta mi moc pomohla,“ svěřuje se dál Aneta, která tak bojovala nejen se vzpomínkami na onu noc, ale také s jejími následky. Jít na potrat, nebo si dítě nechat? Rozhodnutí nebylo jednoduché.

„Nakonec zvítězila druhá varianta. I díky mé psycholožce. Byť to stálo zpočátku hodně sebezapření, pomohla mi hodně věcí si uvědomit. Došlo mi, že to dítě, které čekám, není jen plodem onoho grázla. Je v něm zároveň i kus mne. Je živou bytostí, která nemůže za to, jak vznikla,“ vyjmenovává Aneta důvody, které ji odradily od přerušení těhotenství. Raději se tak rozloučila s vysněnou školou. Zůstat nemohla, nepřála si, aby se dotyčný spolužák dověděl, že bude otcem jejího dítěte. Chtěla jednou pro vždy zapomenout. Ale jde to vůbec, když vedle sebe bude mít už navždy připomínku toho zločinu?

„Dělám vše pro to, abych na tu noc nemusela pořád myslet. A musím říct, že se mi už většinou daří vytěsnit i obličej toho grázla. Jen z jednoho mám obavy. Aby mu můj syn nezačal být časem podobný. Naštěstí každý říká, že je, dnes už roční, Max mojí věrnou kopií. A já jim ráda věřím,“ dodává Aneta.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

   
24.05.2017 - Příběhy - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [17] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #16 To z toho ale ten mládenec vyklouzl dost lacino, nezdá se ti? Znásilnění je trestný čin, to by se nemělo nechat jen tak. Nejde o to "osladit mu to", ale zatrhnout mu to. Co když je tohle jeho běžná praxe, jak zacházet s ženami? Co když jednou nějaké ublíží víc? Jestli někdo nemá nervy na ty soudy a další věci, existují právní zástupci, kteří 90% těch tahanic vyřídí. Ostatně kdyby si slečna vzala ten postinor, odpadly by spory o výživné a řešilo se jen to znásilnění. No a z toho článku tedy rozhodně nečiší spokojenost s tím, jak se věci mají, spíš tam cítím velkou pochybnost. Dítěti je teprve rok a budoucnost je jeden velký otazník, jak pro matku, tak pro to dítě. Jak ho například hodlá živit, když odešla ze školy? Kde jsou její rodiče, že se o nich vůbec nemluví, to bude na všechno skutečně sama? A jestli, jak říkáš, chtěla co nejrychleji zapomenout, tak vychovávat dalších 20 let dítě násilníka není zrovna způsob, jakým na to zapomeneš. Sml80

  superkarma: 2 25.05.2017, 08:55:25
 2. avatar
  [16] Mickey Mouse [*]

  Proč ty odsudky na adresu paní psycholožky? Ta totiž většinou žádné rady nedává a ani dávat nemá. Její role je pomoci té ženě vyrovnat se s tím zážitkem tak, aby se mohla sama rozhodnout co dělat dál.

  Některá žena po znásilnění zvolí variantu jít na policii a osladit to násilníkovi (včetně následných soudů, tahanic o výživné a dlouhodobé nutnosti s násilníkem komunikovat). Jiná na to prostě nemá odvahu nebo na celý zážitek chce co nejrychleji zapomenout a pak si zvolí řešení jako tato žena. Je to jen její rozhodnutí a nemusí to být vždy špatné rozhodnutí.

  Nakonec jde především o to, aby znásilněná žena mohla žít svůj život a aby jí ten zážitek co nejméně překážel do budoucna. Takže jestliže se cítí spokojená při péči o (nechtěné) dítě, pak není proč jí to rozhodnutí vyčítat.

  1. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 2 24.05.2017, 17:36:51
 3. avatar
  [15] Pipa.v [*]

  Gosi — #8 Pod váš komentář bych se podepsala. Naopak nechápu většinu prvních komentářů bez jakékoli empatie...

  superkarma: 1 24.05.2017, 16:29:01
 4. [14] Oska [*]

  je to hrozné, ale já bych si dítě nechat nemohla, při každém pohledu na něj by se mi připomněl ten otřesný zážitek a nevěřím, že té Anetě se nic takového neděje...Sml68

  superkarma: 2 24.05.2017, 16:01:57
 5. [13] MARIE MATEJKOVA [*]

  Nikar — #11 odběhla jsem otevřít pošťačce a a nedočetla,což jsem si neuvědomila. Podobný případ znám ze svého mládí,bylo to dobré,než se dívka vdala a narodil se jí druhý syn. Pamatuji jak začala prvého nesnášet a bít za každou maličkost. Nakonec si ho vzali její rodiče,už se na to nemohli dívat. Dnes je dospělý a s matkou se nestýká. I tak to občas dopadne.

  superkarma: 0 24.05.2017, 15:39:31
 6. [12] bobani [*]

  tyjity — #6 souhlas

  superkarma: 0 24.05.2017, 13:21:44
 7. [11] Nikar [*]

  MARIE MATEJKOVA — #7 Chce to pořádně číst, dítě už se narodilo...před rokem...Naštěstí každý říká, že je, dnes už roční, Max mojí věrnou kopií. A já jim ráda věřím,“[/i] dodává Aneta.

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #13
  superkarma: 1 24.05.2017, 13:18:32
 8. avatar
  [10] rusalka2008 [*]

  Goldenhair — #4 Otce nemůžete jen tak uvést do rodného listu dítěte, pokud za něj nejste vdaná - dělá se tzv. určení otcovství, které podepisují oba rodiče. Jinak by musela podat žalobu přes soudy.

  superkarma: 1 24.05.2017, 11:42:20
 9. [9] spavec [*]

  Nevěřím, že jí takhle psycholožka poradila, to snad ani nesmí.

  Myslím si, že s ní jen rozebrala situaci a možnosti, které se nabízejí. Pomohla jí spoustu věcí si uvědomit, píše se v článku. Konečné rozhodnutí se všemi důsledky je a vždy bude na tom člověku samém, tedy na Anetě, ať už nám radí kdokoli.

  superkarma: 1 24.05.2017, 11:11:24
 10. avatar
  [8] Gosi [*]

  já nevím, koli z vás bylo znásilněnejch, ale ono to docela člověka rozhodí a né každej se i v menších stresech chovat uplně logicky... pokud neuvedla otce, spíš bych čekala, že se rozhodne dát malého k adopci, ale pokud si ho nechala, buď by se s otcem dítěte musela domluvit a zajít na matriku, nebo přes soud, ale jemu to přinese poměrně málo povinností a dost práv, kterých chápu, že se bojí, možná i kdyby šel sedět za znásilnění mohl by si s tím spojit její těhotenství a mohl zůstat problémem doživotně, což je trochu chyba... jinak si vážím každý, co dá šanci nechtěnému dítěti

  1. na komentář reaguje Pipa.v — #15
  superkarma: 4 24.05.2017, 11:06:59
 11. [7] MARIE MATEJKOVA [*]

  Jé možná aby ji odborník takto radil. Tomu se nechce ani věřit. tyjity — #6 plné souhlasím. Co až se dítě narodí a nenajde k němu lásku. Jak ho chce vychovávat,to paní psycholožka nedomyslela?

  1. na komentář reaguje Nikar — #11
  superkarma: 0 24.05.2017, 10:59:31
 12. [6] tyjity [*]

  Kdyby byla historka zasazená do kulis 19. století, patnáctiletá Mářa z Horní Dolní jde do města do služby a vrátí se domů s outěžkem, radit si nechá od pátera u zpovědi, tak tomu věřím, ale vysokoškolská studentka a psycholožka v 21. století? Žádná netuší nic o postinoru, nemá právní povědomí o trestní odpovědnosti násilníka a, když už se dítě narodilo, o jeho povinnosti podílet se na výživě dítěte? To zítra prosím něco uvěřitelnějšího.

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #7
  2. na komentář reaguje bobani — #12
  superkarma: 7 24.05.2017, 10:02:37
 13. [5] Bébina [*]

  Nic jako uvést otce do rodného listu NEEXISTUJE! U nesezdaného páru musí oba na matriku, ukázat občanku a rodný list a on musí podepsat, že je otec dítěte. Tento doklad se pak dává v porodnici. Když není souhlasné prohlášení, dává se to k soudu a jde se na genetické testy. Ale vážně už to není jak za komunistů, že matka prohlásí, otcem je ten a ten a on pak platí alimenty. A pokud by tedy už trvala na testech a alimentech, pak taky hrozí, že jednoho krásného dne si otec zažádá o střídavou péči nebo rovnou svěření dítěte do vlastní péče ona bude tomu co jí znásilnil dítě dávat nebo v horším případě uvidí svoje dítě 1x za 14dní. Mám jednu známou, která soud prohrála a dceru má exmanžel.

  superkarma: 5 24.05.2017, 09:46:32
 14. [4] Goldenhair [*]

  1) jít na policii, aby to tomu grázlovi neprošlo....když tady napíšete, že se holka styděla a nešla nikam, může to inspirovat ostatní -náctky k tomu, že je to tak normální, což rozhodně není....

  2) ihned ke gynekologovi na vyšetření - jednak kvůli možnému těhotenství a kvůli zprávě pro policii

  3) pokud si dítě nechala, uvést otce do rodného listu a chtít po něm řádné alimenty

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #10
  superkarma: 9 24.05.2017, 08:06:36
 15. [3] Rikina [*]

  gerda — #1 To měla udělat jako druhou věc, prvně pelášit na policii, tam to nahlásit, potom k lékaři, aby měla lékařskou zprávu pro soud, a hlavně ten postinor, ne čekat, až... No, teď už je pozdě. To by mě zajímalo, co potomkovi řekne, až se to dítě jednou v budoucnu začne ptát, kde má tatínka. Sml80

  superkarma: 9 24.05.2017, 08:05:40
 16. [2] Rikina [*]

  Sml28 Ona jí psycholožka skutečně poradila tohle? Nechat školy, nechat si dítě, jehož otcem je muž, kterého ona nenávidí, a ještě to nikam nehlásit a nežádat, aby ten muž nesl následky svého jednání? Takhle radí běžně psychologové lidem? To je moc "hezké", vážně. Sml68

  superkarma: 8 24.05.2017, 08:00:52
 17. avatar
  [1] gerda [*]

  A to si nemohla jít koupit Postinor nebo jak se to jmenuje?

  1. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 8 24.05.2017, 07:47:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme