Několik dní bez myčky nádobí přimělo čtenářku Eli.Emanuelu uvažovat nad časem, který nám elektrické spotřebiče dávají. „Nestačím žasnout, kolik hodin denně strávím u dřezu...

Zajímavý příspěvek čtenářky Eli.Emanuely bilancuje život s elektřinou a bez ní...

Bez elektřiny bych „nepřežila“

Bez elektřiny si svůj život nedokážu představit. Možná že v dobách minulých to mohlo být z dnešního pohledu romantické. Jistě je příjemnější koukat se do plápolajícího krbu či se vyhřívat na kamnech, než mít doma ústřední topení. Ale je tolik věcí na elektřinu, které nám dnes usnadňují život a my už bychom bez nich asi neuměli žít.
Víte, co mám moc ráda? Když si mohu sednout v obýváku a jen poslouchám, jak pračka pere, myčka umývá a lednička chladí. Vím, že pro nějakou dobrotu nemusím běžet do studeného sklepa, ale mám ji na dosah ruky. Vím, že si mohu odpočinout a mašinky udělají práci za mě. Krásné chvíle klidu, ušetřený čas, který mohu věnovat čtení pohádky dětem či aspoň chvilce oddechu pro sebe, pokud děti zrovna spí.
Zrovna teď nám odešla myčka. Než bude opravená, musím umývat nádobí v rukách a nestačím žasnout, kolik hodin denně strávím u dřezu. Jak to v dobách minulých vůbec mohli všechno stíhat?
A další věc, bez které si svůj život neumím představit, je internet. Nebýt internetu, nemám práci. Nebýt internetu, nebudu v kontaktu se svými přáteli na druhém konci republiky či světa.
Jsme neuvěřitelně závislí na proudu. Uvědomuji si to ve chvílích, kdy mám rozdělanou práci a na obloze se zablýskne. Můj muž vždy velí vypnout pc. Od doby, kdy jsem viděla, co jeden vzdálený blesk může s počítačem udělat, neprotestuji, ale radost z toho nemám. Raději ale pc vypnu, než abych pak týden či dva byla bez něj, neb bude vyhořelý. A stejně tak zbytek - povypínat všechny spotřebiče (vyjma ledničky), pro jistotu. Ale i na večeru při svíčkách něco je. ;)
Někdy je to příjemné, užít si chatičku, kde se voda nosí ze studny, svítí se petrolejkou a vaří se na kamnech. Na pár dní v létě je to zajímavá změna. A i osvěžení vztahů, ať už partnerských či přátelských. Přeci jen jsou lidé až příliš zvyklí večer sedět u televize (my ji nemáme :)), takže když televize najednou není, lidé na sebe mají víc času, mohou si povídat, zahrát nějakou hru, ... Ale trvale bych bez proudu být nemohla. Jsem ráda, že máte veškeré moderní vymoženosti, a dobrovolně se jich trvale vzdávat nechci a nebudu. ;)

S přáním pěkného dne,
Eli.Emanuela

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou úpravou.

Téma dne 24. 10. 2012: Můj život bez elektrického proudu

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

apc prepetova ochranaSvé úvahy a příběhy mi posílejte do e-mailové schránky redakce (viz níže), a to nejpozději 24. 10. 2012 do 15.00 hodin. Jednu z přispěvatelek odměním 10.000 extra body do říjnového kola naší Věrnostní soutěže. Další pak získá pěkný dárek, totiž APC přepěťovou zásuvkou s osmi zástrčkami a telefonní a internetovou přípojkou, která slouží k ochraně spotřebičů před výkyvy napětí způsobenými třeba blesky. Pokud chcete mít šanci na zisk dárku či bodů, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

čeps

Reklama