Píše ve svém příspěvku na dnešní téma čtenářka, (také už pamětnice) Gerda. Pro ty, jež látkové pleny nezažily, krásně popisuje, co všechno obnášela práce kolem miminka, když jste chtěly mít vše čisté a perfektn

Zdravím všechny v redakci i všechny ženy (případně muže) tady. Možná bude někoho zajímat, co měla mladá maminka v sedmdesátých letech za každodenní práci s plenami. Děti jsem měla v dřevních dobách, kdy ženy nosily ve „svých dnech“ tlusté briketové až na záda posuvné vložky, a všechny děti bez rozdílu látkové pleny. Ty se před porodem musely vyvařit (pleny, ne děti) a vyžehlit. Stejně jako veškeré prádélko. Vyvařování probíhalo v hrnci na sporáku, žehlení tehdy již žehličkou elektrickou.

Naše dvě děti byly necelé dva roky po sobě, a to mi vyhovovalo, protože jedno už chodilo na nočník, takže plen bylo trochu méně, než kdybych měla dvojčata. Ale i tak - 60 denně a nikdy jinak. Včetně poblinkaného prádla a zavinovaček. Připadalo mi normální pleny napřed ručně odepírat než se hodily do kbelíku s čistou vodou a připravily tak k vlastní vyvářce. Celý den se vlastně točil kolem plínek a praní. Jako jiné maminky, i já se snažila vyprat (vyvařit) hned ráno a pak jsem věšela tu bílou vlajkoslávu na šňůry balkonu.

Svaly jsem tudíž měla jak Frištenský, protože dostat všechno do vyvařovacího hrnce a pak zase z něj...uff. Posléze jsem přišla na zlepšovák, stahovat vodu z hrnce na sporáku gumovou hadičkou do kýblu. Hrnec bez vody byl lehčí. Vyvářet se muselo, protože hnědé fleky z plenek jinak nezmizely, vyvářet se muselo výhradně v mýdle - Leda vločky, Korál...až pak nastoupil Batul jako prášek pro děti.

Nezkušená jsem se napřed snažila to hnědé z plenek odstranit mnutím, ale vysloužila jsem si jen dokrvava odřené prsty:(, až pak mi došlo, že bílé prádlo musí projít varem. Žehlila jsem denně, až později žehlila plenky moje babička svým úctyhodným pozadím. Naskládala jsem je do hraničky, ona je zasedla, kolébala se zleva doprava, zprava doleva - a koukala u toho na televizi:)

Nechápu dnešní maminky s pračkami a suchými plenkami pro děti, že jim údajně chybí čas? Nemělo by ho spíš přibýt? Pohodlí automatické pračky si užívám už pár desítek let, ale vědomí, že bych uměla i bez ní, mi dodává jistoty.

P.S. A stejně si myslím, že látkové pleny jsou lepší. Dítě pozná nepohodlí mokra, kdežto v těch papírových ne a nic ho pak nenutí se jich vzdát.

Gerda

Milá Gerdo, my, co si to pamatujeme s vámi budeme souhlasit. Mladé maminky jste teď asi trochu naštvala

Text nebyl redakčně upraven

Ozve se nám také nějak mladá maminka, která právě teď používá jednorázové plínky a prozardí nám, co dělá v ušetřeném čase, který jí zbývá? Napište nám o jiných výhodách papírových plen, než těch, že je dítě v suchu a vy použitou plínku jen vyhodíte do popelnice? Díváte se také na ekologické hledisko, nebo je vám to jedno?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

 

Reklama