Magie

Necháme se ošálit? Velmi snadno!

Rozhodla jsem se provést malý experiment, který měl napovědět, jak moc se necháme ošálit. V přestrojení za někoho, kdo z ruky čte osud, jsem si vymyslela dvě protichůdné věštby. Osmi různým lidem jsem řekla jednu z nich. Všichni souhlasili.

teller

Před několika lety jsem slyšela názor jednoho iluzionisty, kritika magie a léčitelství v jedné osobě. Nevím přesně, kdo to byl, ani kdy to bylo. Moje vzpomínky na tohoto člověka jsou dost matné. Ovšem docela přesně si pamatuju jeho tvrzení, že pokud se bude vydávat za někoho, kdo umí číst osud z dlaně, lidé budou schopní odkývat úplně všechno, co řekne. A rozhodl se to názorně na několika lidech ukázat. Trefil se.

Existuje prý nějaká příručka pro šarlatány od kolotočů, ve které se přesně psalo, co mají lidem říkat. Pokud existuje, je někde dobře ukryta, protože ačkoli jsem hodila sítě tak daleko, jak jsem jen mohla, žádná příručka pro dokonalého pouťového podvodníka mi v nich neuvízla.

Tahle příručka pravděpodobně vychází z faktu, že v životě každého člověka se odehrávají svým způsobem podobné situace. Když k těm situacím navíc vymyslíte nějakou neurčitou univerzální hlášku, každý si pak do „výkladu“ rád doplní význam podle svého. A pak bude žasnout, jak byla věštba dokonale přesná.

Rozhodla jsem se, že provedu experiment

Opravdu lidi odkývou úplně všechno, co jim kdo řekne? Opravdu věštec není ten, kdo odkrývá naše nitro, ale jsme to my sami, koho stačí jen nepatrně popostrčit, a už se před ním odhalujeme? Rozhodla jsem se ověřit si to s malým experimentem.

Rozhodila jsem sítě ještě jednou. Tentokrát jsem pod záminkou, že jsem právě absolvovala kurz čtení z ruky, sháněla lidi, kteří mi poskytnou svou dlaň a svůj úsudek s tím, že nebudu věštit budoucnost, ale potřebuju si protrénovat minulost a přítomnost. Ve skutečnosti toho o čarách a hrbolcích na ruce vím asi tolik jako řezník o rámování obrazů. Abych zůstala objektivní, vybrala jsem si lidi, o jejichž životě jsem věděla pramálo.

Připravila jsem si za tímto účelem dvě protichůdné věštby. A svých osm kandidátů jsem rozdělila do dvou skupin. Jedné jsem řekla jednu verzi, druhá polovině verzi opačnou. Vyhodnotila jsem jako nepravděpodobné, abych se „čirou náhodou“ trefila u všech. 

Věštby ve zkrácené verzi zněly přibližně takto:

Věštba první: Jste víceméně dítě štěstěny. I když se tu a tam něco nepovede, ve vašem životě převažují ty okamžiky, kdy si můžete v klidu říct: „Páni, já mám ale kliku.“ Váš život prochází mnoha změnami, doslova se učíte za pochodu. Získáváte nové poznatky a zkušenosti. A nedávno do vašeho života vstoupila věc, kterou jste si přála a která ho zase trochu změnila. Může to být nějaká osoba, nová práce, auto, něco, co má přímý vliv na vaše bytí.

Věštba druhá: Co se dá podělat, to se podělá. Tohle by mohlo charakterizovat váš život. Většinou, když se objeví něco pozitivního, co vám udělá radost, přijde nějaká další událost, aby vám ten dobrý pocit trochu narovnala. Současně cítíte stagnaci. Chcete změnu, chcete přinést do života něco nového, zažít něco, co vás popostrčí zase kousek dál. Ale nemůžete se hnout z místa.

Souhlasili všichni!

Je zvláštní, že negativní věštba byla přijata bez výhrad, zatímco u věštby první jsem se dočkala hned při první větě pochybovačného zvolání „To bych teda chtěla vidět.“ Svůj život vnímáme veskrze negativně, a už jen to stojí za zamyšlení. Nicméně obě skupiny se svojí věštbou souhlasily. Občas doplnily, upřesnily. Na to lze velmi snadno navázat.

Největší radost mému skeptickému já udělala dvaadvacetiletá studentka medicíny Simona. Cokoli jsem řekla, to doplňovala, vysvětlovala, vyprávěla. Dala mi neuvěřitelně velký manévrovací prostor a já jsem mohla jen jinými slovy opakovat to, co mi několik vteřin předtím řekla ona sama. Načež reagovala užasle otevřenými ústy. A na konci vše uzavřela prohlášením: „Jsi fakt dobrá, já žasnu. To bylo úplně naprosto přesný!“ Pobavila mě.

Nejvíc mě potrápila Věrka, čerstvá třicátnice na mateřské dovolené. Nechala mě mluvit a sama jen přihlížela s potutelným úsměvem. Netušila jsem, jestli to znamená souhlas, nebo jestli si v duchu říká: „Jen si kecej, stejně jsi úplně mimo.“ Velmi brzy mě tímhle postojem přivedla do rozpaků. Nicméně i ona později souhlasila s tím, co jsem jí řekla. Její věštba byla ta pozitivní.

Zeptala jsem se na názor i ostatních účastníků mého malého experimentu. Tady jsou jejich reakce.
Milan (27 let): „Jojo, myslím, že ses docela dobře trefila.“
Jana (20 let): „Překvapilo mě, jak rychle jsi věděla, že se mi před měsícem narodilo miminko. Jako kdybych to měla napsané na čele.“
Hermína (23 let): „Asi jsem chtěla slyšet lepší věci, ale vlastně to bylo docela přesné odhalení.“
Katka (36 let): „Dobrý, až na pár malých nepřesností.“
Katka (24 let): „Nemám slov, dokonale přesné. Naučíš mě to taky?“
Michala (27 let): „Myslím, že to bylo vcelku dobré. Jen pár věcí mi tam nesedělo. Ovšem to může být moje chyba. Nepamatuju si ze svého života každý den.“

Zůstaňme ještě chvilku u poslední dobrovolnice. Mrkněte se ještě jednou, co řekla. Zajímavá myšlenka, že ano? Připadá mi to nějak takto: Věstec je neomylný. Když to řekl věštec, asi to bude pravda. Chyba je ve mně a mojí chatrné paměti, a proto mu nemůžu dát za pravdu.

Dobrovolníci, kteří se mi přihlásili, se ošálit nechali docela snadno. Přesto pořád doufám, že je mezi námi hodně těch, kteří nenaletí rádoby věštcům (všechna čest těm opravdovým, kteří svoje řemeslo umí. Jenže teď jak je poznat?), nenechají se uchlácholit řečmi domovních prodejců a nevítají zloděje v přestrojení s otevřenou náručí a šálkem brazilské kávy na stole.

   
13.10.2010 - Magie - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [11] rendac [*]

  nechala jsem si jednou vykládat karty a nestrefila se v ničem nic co mi řekla se nestalo, ale to neznamená že to úplně zavrhuju, věřim tomu že jsou lidi kteří to uměj Sml16

  superkarma: 0 21.11.2012, 18:30:15
 2. avatar
  [10] Lady Rovena [*]

  Rikina — #7 přesně tak, pokud věštec neuvede něco konkrétního, tak to beru jako blábol Sml16

  superkarma: 0 13.10.2010, 21:24:25
 3. avatar
  [9] Francaise [*]

  Tak na mne by tohle neplatilo Sml23. První věštbu bych odmítla okamžitě, druhá je příliš obecná, na takové já nedám. Jednou jsem napsala do poradny astrologa na internetu a přesně taková věštba mě naprosto vytočila. Jednoduše si vymyslel všeobecný blábol, který navíc vůbec nereagoval na můj dotaz. Byla to sice poradna bezplatná, ale když to nechce dělat seriózně, tak ať to ani nenabízí. Sml68

  superkarma: 0 13.10.2010, 17:29:57
 4. avatar
  [8] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #7 nj, situace na bojisti se meni kazdym okamzikemSml80

  superkarma: 0 13.10.2010, 16:19:05
 5. [7] Rikina [*]

  Sml80 Obě ty "věštby" jsou natolik všeobecné řečičky, že s nima kliďánko může souhlasit každý. I s oběma najednou. Sml57 To by mě nedojmulo. Sml24 Věštec na mě udělá dojem jen tehdy, když bude uvádět konkrétní data, čísla, rozměry, parametry. Ale takového jsem zatím nepotkala. Jednou jsem nechala hádat z ruky cikánku, co se mocí mermo vnucovala, a jelikož nebyla spokojena s následnou finanční odměnou (jistě, mohla žebrat rovnou, ale takhle to aspoň zachovává jisté dekorum Sml57), pravila, že tu původní pozitivní věštbu odvolá a vyvěští mi nějakou hnusnou chorobu, třeba rakovinu, jestli jí nedám aspoň stovku. A to budu mít za to. Sml24 Sml30 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #8
  2. na komentář reaguje Lady Rovena — #10
  superkarma: 0 13.10.2010, 16:04:49
 6. avatar
  [6] Florencie [*]

  Myslím, že bych se nenechala ošálit. Za prvé bych tam vůbec nešla a za druhé jsem nevěřící Tomáš Sml57

  superkarma: 0 13.10.2010, 13:56:05
 7. avatar
  [5] Eva Soukupová [*]

  Lukáš Čejka — #4 Sml57 to by bylo hodně ironcký.

  superkarma: 0 13.10.2010, 11:28:25
 8. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  Jak je poznat? Co se zeptat nejakeho vestce, at se koukne treba do koule, kde najdes nejakeho poradne vestce. Sml54

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #5
  superkarma: 0 13.10.2010, 11:02:28
 9. [3] kaataa [*]

  Eliza — #2 To radeji ne, nebo zacnu chodit pesky Sml30.

  superkarma: 0 13.10.2010, 10:47:02
 10. avatar
  [2] Eliza [*]

  Sml16 Och jeje, nejdřív neseriozní výzkumy, pak neseriozní věstci. Co nás čeká dál? Co takhle " Je Váš řidič autobusu opravdu dobrý řidič? Testovali jsem znalosti dopravní vyhlášky u řidičů z povolání" Sml30

  1. na komentář reaguje kaataa — #3
  superkarma: 0 13.10.2010, 09:01:51
 11. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Taky bych se nechala ošálit, jsem strašně ovlivnitelná. Navíc lidi chodí k věštci obvykle ve chvíli, kdy jsou v nějaké svízelné situaci a něco je trápí. Nešťastný člověk má podle mě samým trápením zastřené smysly a chytá se každého stébla. Často má ve věštci "poslední naději" a přímo visí na jeho slovech.

  superkarma: 0 13.10.2010, 08:58:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme