Styl

Nechaly byste si udělat botox načerno?

Nechirurgicky vyhladit vrásky v obličeji si nechává rok od roku stále více Češek, a to nejrůznějšího sociálního postavení a v podstatě bez ohledu na věk. Injekční aplikaci botulotoxinu či různých obličejových výplní žádají 30leté i 70leté. U všech to má svůj efekt, často značný, ale musí se to umět. V opačném případě může žena skončit s velmi nepřirozeným výrazem nebo nerovnostmi ve tváři. Proto je nutné, aby si zájemkyně nejprve pečlivě prověřily, komu se svěří do rukou. Už proto, že nabídka těchto služeb je skutečně široká a dle zákona smí tyto zákroky provádět pouze lékaři! Více informací poskytl ze své praxe plastický chirurg a specialista na injekční výplně Pavel Kobzík z pražské kliniky Perfect Clinic.

Zájem pacientek o nechirurgické vyhlazení vrásek ostatně přiměl i kliniku plastické chirurgie Perfect Clinic zařadit na začátku roku 2013 tyto zákroky do své nabídky. A zájem byl značný. „V loňském roce jsme provedli několik stovek nechirurgických injekčních korekcí obličejových vrásek a tento miniinvazivní výkon se tak zařadil na třetí příčku nejžádanějších zákroků na naší klinice, hned po augmentaci prsou a operaci víček. Podle prvních měsíců roku 2014 očekáváme v letošním roce výrazný nárůst,“ konstatuje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. Podle Kufy české ženy oceňují, že jde o velmi rychlé, v podstatě bezbolestné a velmi efektivní zákroky, které jsou navíc relativně levné.

surgery

„Botox“ od lékařů i načerno

Tak jako roste poptávka po těchto službách, roste i nabídka, a to bohužel nejen ze stran esteticky zaměřených lékařských zařízení.  Přitom dle zákona smí injekčně aplikovat tyto materiály pouze lékaři specializovaní právě v oboru korektivní dermatologie nebo plastická chirurgie. „Lékař je totiž schopen vypořádat se s případnými komplikacemi, je schopen zvážit indikace, kdy je vhodné látku aplikovat, případně může nabídnout i jako alternativu invazivní metodu,“ varuje před službami z rukou medicínsky neatestovaných profesí specialista na korekce vrásek Pavel Kobzík z týmu Romana Kufy.

Pozor je třeba dávat zejména v případě výběru typu materiálu. „Zvlášť pokud jde o aplikaci permanentních (nevstřebatelných) výplní, tak může dojít ke granulomům, tedy hrudkám a nerovnostem na obličeji. Výplně na bázi kolagenu zase mohou vyvolávat alergie. Navíc nevstřebatelné materiály lze jen velmi těžko odstranit. Různé zánětlivé komplikace hrozí celkově při nedodržení sterilních podmínek,“ konstatuje lékař z Perfect Clinic. Podle Kobzíka jsou rizika minimalizovaná jen u botulotoxinu a vstřebatelného materiálu kyseliny hyaluronové, kde naštěstí nehrozí při špatné aplikaci nevratné změny, ale „pouze“ dočasné komplikace. Tedy nepřirozený vzhled v důsledku omezené mimiky v případě botulotoxinu, u výplní asymetrie na obličeji anebo nulový efekt. Trvalého přehnaně umělého vzhledu lze naštěstí podle slov plastického chirurga a docílit jen velmi těžko. Podaří se to pouze při často opakovaných nadlimitních dávkách.
Kolik různých pracovišť nabízí tyto služby tzv. načerno, těžko vypátrat, protože na svých stránkách obvykle i kosmetické salóny garantují provedení zákroku lékařem. Ovšem realita taková být nemusí. Ostatně jak potvrzuje zástupce distributorské firmy Yanis Benmammar, zájem o botulotoxin a výplně mají i ne-lékaři: „Občas máme poptávku i z kosmetických salonů, ale zde musím potenciální klienty odmítat,“ říká Benmammar.

Zásadní jsou otázky jak, kolik, kam a čeho

Podle Pavla Kobzíka musí lékař přesně vědět, jak píchnout, kam a jaké množství čeho. Vpíchnutí těchto materiálů je totiž jedna věc, ale proces, který dávka látky v těle nastartuje, i když povrchově, věc druhá a zásadní.

Pokud jde o výplňové materiály, tak Kobzík z vlastní zkušenosti doporučuje kyselinu hyaluronovou. „Jde o tělu vlastní látku, a tak – i když se vyrábí synteticky – nevyvolává žádné alergické reakce organismu, netvoří se kapsuly, granulomy a podobné nežádoucí útvary,“ vysvětluje Kobzík. „Princip fungování výplní tkví de facto v mechanickém podepření plochy pod vráskou, a tím pádem její přizvednutí (pozvednutá kůže se vypne) či doplnění objemu v podkoží. Cennou vlastností kyseliny hyaluronové je výrazná hydratace, což je druhý přínos při povrchovější aplikaci pod vrásky a při jejím použití ve smyslu mezoterapie v partiích, kde je kůže suchá a vrásčitá,“ popisuje lékař.

Lékaři používají výplně v oblastech, kde dochází k poklesu kůže a ztrátě objemu, tedy efektně jimi vyplňují kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky nebo pokleslé koutky úst. Není ale výjimkou pomocí výplní dotvarovat a vypnout celý obličej včetně rozšíření ploch nad lícními kostmi.

Naopak přípravky s obsahem látky botulotoxin se aplikují do míst, kde je potřeba vrásky vyhladit, ale zároveň je možné omezit mimiku. Tyto materiály totiž dočasně zablokují nervové zakončení ve svalu a kůže se tak přestane ohýbat. Látka se aplikuje především do oblastí v horní polovině obličeje, tedy na vodorovné vrásky na čele, vrásky nad kořenem nosu nebo vějířky u očních koutků. Aplikace preparátu s botulotoxinem může mít též velmi pozitivní vliv na korekci nežádoucího výrazu obličeje. Bez vrásek na čele přestaneme působit zasmušile, přestaneme se trvale mračit a působíme přívětivěji, a tím pádem mlaději.

Kde stárneme nejdříve

S přibývajícím věkem se obvykle začínají nejdříve tvořit mimické vrásky okolo očí, poté tzv. mračící vráska nad kořenem nosu a horizontální vrásky na čele. Následují vrásky dolní partie obličeje, proto mezi velmi častý požadavek pacientek patří vyplnit oblast nosoretních vrásek. V poslední době jsou také velmi oblíbené výplně nad lícními kostmi. „S ohledem na výsledný efekt jde o můj nejoblíbenější zákrok. V takovém případě dokážeme unavenou a povadlou tvář pozvednout a zároveň odstranit propady pod očima. Klientka najednou vypadá odpočatě, mladě a navíc velmi přirozeně,“ popisuje Pavel Kobzík. Podobný efekt přinášejí i výplně do oblasti spánků.

Vůbec nejčastěji si nechávají vrásky vyhladit ženy mezi 30kou a 50kou, ovšem i po 60tém roce věku. „Přínos je to vždy, ale ve vyšším věku je třeba používat tyto metody spíše střídmě, nesnažit se vypadat o 15 let mladší. Pak je výsledný efekt spíše komický až odstrašující, protože není možné do nekonečna nafukovat oblast lící a nosoretních vrásek či kontury dolních čelistí,“ uzavírá Kobzík.

   
06.06.2014 - Krása - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [21] Karo Líná [*]

  Botox nepotřebuju, v naší rodině se geneticky dědí tvorba vrásek až od 65 let výše, jsme šťastlivkyně Sml67 Ale i kdybych byla samá vráska už ve třiceti, nešla bych na to. Na těch ženách je to strašně poznat a to se mi teda vrásčitá tvář líbí víc, než ten jokeří výraz, který tím získají Sml32

  superkarma: 0 07.06.2014, 10:34:10
 2. [20] Maria28 [*]

  Kačení rty ani za nic, je to směšné. Před 10 lety jsem si nechala seříznout víčka - na černo - stálo mě to polovičku - byla jsem spokojená, ale mrzelo mě, že si toho nikdo nevšiml. Tím chci říct, že to, že jsme se sebou nespokojené a připadáme si vizáží staré, je kolikrát jen subjektivní pocit.

  superkarma: 0 07.06.2014, 02:33:46
 3. [19] spavec [*]

  Kdepak, ani za nic. Já mám svoje vrásky docela ráda. Bez nich bych to nebyla já.

  Sml16

  superkarma: 0 06.06.2014, 19:01:14
 4. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  Tulinka — #16 Sml22Sml22Sml22Sml22Sml22Sml67

  superkarma: 0 06.06.2014, 19:00:38
 5. avatar
  [17] Věrulinka [*]

  Sml23 jedině ze zdrav. důvodů a ještě pod lékařským vedení Sml67

  superkarma: 0 06.06.2014, 14:08:47
 6. avatar
  [16] Tulinka [*]

  peetrax — #15 V neurologii,dětem s DMO snižuje napětí svalů.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #18
  superkarma: 0 06.06.2014, 12:29:57
 7. avatar
  [15] peetrax [*]

  Tulinka — #10 vím, že to pomáhá i při nadměrném pocení. I když tam je teda asi hlavní nejdřív vyloučit zdravotní příčiny.

  1. na komentář reaguje Tulinka — #16
  superkarma: 0 06.06.2014, 12:10:23
 8. avatar
  [14] Ivásek [*]

  kobližka — #13 že bych dala ten slavný duck face.... Sml52 se bojím, že by na fotce nebylo vidět nic jiného, než mé lepé rety! Sml32

  superkarma: 0 06.06.2014, 11:26:49
 9. avatar
  [13] kobližka [*]

  Ivásek — #9 Ani nevíš,jak jsi IN,nedávno tu byl článek o novém trendu špulení rtů při focení,tak se prostě vyfoť a hoď nám to sem Sml16

  1. na komentář reaguje Ivásek — #14
  superkarma: 0 06.06.2014, 11:14:03
 10. avatar
  [12] Ivásek [*]

  Tulinka — #11 mi povídej.. není nad to, mít olezlou celou pusu (horní a dolní ret slitý v jeden puchýř) a ještě kdesi u oka... báječné, k nezaplacení Sml24

  superkarma: 0 06.06.2014, 10:59:03
 11. avatar
  [11] Tulinka [*]

  Ivásek — #9 mně opar na rtu zkazil půlku letošní dovolené.Bolelo to jako Sml21

  1. na komentář reaguje Ivásek — #12
  superkarma: 0 06.06.2014, 10:47:27
 12. avatar
  [10] Tulinka [*]

  Škoda že tu není i pozitivní zmíňka o botoxu.Kdysi tu jedna čtenářka,která trpí častými migrénami nadhodila debatu právě o botulotoxinu,kterým lze odstranit nejen vrásky ale i nepříjemnou migrénu Sml15

  Začala jsem si vyhledávat informace na netu a měla jsem jasno.Na injekce chodím po 4-5měsících a můžu doporučit.Jestli mě za ten rok,co jsem byla na prvním botoxu bolela hlava 3x tak je to moc.Před tím jsem trpěla 2x do měsíce,pravidelně.Takže bych botox až tak nezatracovala Sml80Sml23

  1. na komentář reaguje peetrax — #15
  superkarma: 0 06.06.2014, 10:45:29
 13. avatar
  [9] Ivásek [*]

  peetrax — #7 kupř. v těchto dnech vypadám jako slečna na obrázku - špulím jen horní ret, neb můj herpes simplex se rozhodl, že mu pro tentokrát bude stačit jen asi polovina horního rtu Sml54 Sml52 Sml57

  1. na komentář reaguje Tulinka — #11
  2. na komentář reaguje kobližka — #13
  superkarma: 0 06.06.2014, 10:38:51
 14. [8] MaVy [*]

  kobližka — #6 přesně tohle mě napadlo,když jsem si přečetla nadpisSml16Sml16Sml67Sml67

  superkarma: 0 06.06.2014, 10:00:31
 15. avatar
  [7] peetrax [*]

  Ivásek — #3 Sml30 Sml67

  1. na komentář reaguje Ivásek — #9
  superkarma: 0 06.06.2014, 10:00:21
 16. avatar
  [6] kobližka [*]

  Ani na černo,ani na bílo!

  1. na komentář reaguje MaVy — #8
  superkarma: 0 06.06.2014, 09:29:06
 17. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Nenechala bych si udělat botox vůbec, ani legálně ani na černo!

  superkarma: 0 06.06.2014, 08:44:18
 18. avatar
  [4] Altamora [*]

  To je všude řečí o tom, že dýcháme jedovatý vzduch, jíme jedovaté potraviny, pijeme jedovatou vodu, a pak si tyhle bojovnice za zdravý svět nechají do sebe nacpat jedy a silikony. Tak nějak mi to připomíná úpadek říše římské.

  superkarma: 2 06.06.2014, 08:34:03
 19. avatar
  [3] Ivásek [*]

  mě stačí jeden opar na horním a jeden na dolním rtu a mám našpuleno celej týden a ZADARMO! Sml57

  1. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 0 06.06.2014, 08:23:19
 20. [2] macamala [*]

  Ani "nabilo". Sml23 nemam zajem chodit stale na vpichy. Nemluve o tom, ze prijde treba doba,kdy budu muset zaplatit za jine veci nez botox a pak se budu sakra divit,co se stalo s oblicejem. A osobne nemam vrasky.

  superkarma: 0 06.06.2014, 07:34:00
 21. avatar
  [1] gerda [*]

  Proboha ne!! Ani legálně. Copak už dost neodrazují ty strnulé syslí tváře a šikmé oči "omlazených"?Sml15

  superkarma: 0 06.06.2014, 06:02:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme