Jak to vypadá, když dítě mluví ve školce anglicko-česky, a taky jak to bylo se střílením v socialistickém Československu, nám napsala čtenářka OlgaMarie. A je to zajímavé.

No, tehdy se mohlo stát ledacos... Ale brát vážně dětskou větu? Moc Vám děkuju za příspěvek, milá OlgaMarie, a přeju krásný den.


Dobrý den.

Mohla bych vám napsat, jak si mě učitelka z nové školky vzala stranou a omlouvala se mi, že dostávám každý týden několik prostěradel k vyprání, neboť naše dcera jim tvrdí, že její maminka má vždycky čas... Ta školka byla opravdu nová a vše v ní bylo nové, ani prádlo nechtěli dávat do prádelny a učitelky prosily maminky, zda by ho nemohly prát doma. Děti za pomoc rodičů dostávaly na nástěnku vagonky k lokomotivě a naše dcera chtěla hódně dlouhý vlak.

Moje nejmladší vnučka vyrůstá v anglicko-českém jazyce. Není divu, že se pečovatelky ve školce občas zeptají, co ten který její výraz znamená. Zda „ne, ne, ne“ znamená „no, no, no“, zda „pití“ je žádost o „drink“ apod. Největší úspěch má české „ňam, ňam“. Ony to tam po ní říkají totiž i ostatní děti a její slovník zavádějí i do svých rodin. O jejím „minap“, zkomolenině „clean up“ - pokynu k úklidu, jsem zde, myslím, už psala. To si pro změnu nechali ve školce přeložit rodiče, neboť Zoe doma tímto výrazem neustále prudila s rozkazem v hlase. Nyní to vylepšila českým dodatkem „do pytle“, když si tatínek odložil na zem batůžek a nechal ho ležet. Stála nad batůžkem a „minap, minap, minap!“. Tatínek nereagoval a ona s povzdechem „do pytle“ nechala batoh batohem. Rodiče asi zas čeká vysvětlování ve školce. Kde ale vzala německé „majne“, zatím netušíme.

A aby to nebylo jen humorné, přidám vlastní vzpomínku. Táta mi to roky vyčítal. Někdo mě ve školce zlobil a já mu prý pohrozila, že ho můj táta zastřelí. Než jsem byla ze školky vyzvednuta, proběhla u nás důkladná domovní prohlídka. Byla padesátá léta a já byla z rodiny proti lidovědemokratickému zřízení. Nikdy jsme se nedozvěděli, který komunistický aktivista ze zaměstnanců školky to okamžitě ohlásil.

Přeji jen veselé vzpomínky!

OlgaMarie

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne jsou: Historky z mateřské školy

  • Jak se Vám líbilo ve školce?
  • Chodila jste tam ráda?
  • Na co nejradši vzpomínáte?
  • Jak to je nebo bylo s Vašimi dětmi?
  • Dostaly se Vaše děti do školky bez problémů?
  • Máte nějaké vtipné nebo zajímavé historky?

Prosím, příspěvky už neposílejte. Za odměnu jedna z vás získá zanedlouho publikaci Putování s knihou z Knižního klubu a Veselé úkoly pro předškoláky: Hurá do školy.

skolka

Reklama