Rodina

Nebyly dřívější hračky lepší než ty dnešní, supermoderní?

hrack

S narozením potomka, a často už i před narozením, se domácnost začne zaplňovat nejrůznějšími hračkami. Chrastítka, kousátka, plyšáci, interaktivní hračky, omyvatelné knížečky, kostičky... Nejeden rodič se brzy doslova brodí záplavou hraček.

V dnešní době není problém sehnat snad jakoukoli hračku. Výrobci se předhánějí v tom, co jejich hračka umí. Pestrobarevné krabice hýří nejen barvami, ale také mnohými superlativy, které slibují naučit dítě div ne počítat už ve dvou letech.
Hračky hrají nejrůznější melodie, zpívají, pojmenovávají (často anglicky) barvy či tvary, šustí, chrastí, houkají, blikají, točí se... Tolik možností, o kterých se našim rodičům ani nesnilo!
Mnozí rodiče či prarodiče chtějí pro své dítě či vnoučátko jen to nejlepší. Vybírají proto často právě ty „nejinteraktivnější“ hračky. Co na tom, že taková hračka stojí i několik stovek korun. Na dítěti přece šetřit nebudou!

Opravdu děti potřebují ty nejdražší hračky?

Je to ale nutné? Opravdu děti potřebují supermoderní a naprosto „úžasné“ hračky? Tedy alespoň ty malé, neovlivňované reklamami či svými vrstevníky.

Myslím si, že ne. Jakožto matka mám s hračkami pro své dítě mnohé zkušenosti. A také znám zkušenosti mých kamarádek. Sebelepší hračka často zůstala nepovšimnuta. Malé děti zásadně zajímají věci, které nejsou určeny pro hraní, například nádobí, tátovo nářadí, kabely od televize či počítače... Nejoblíbenější hračkou mnoha dětí v mém okolí bylo podomácku vyrobené chrastítko. Do tuby od léků s bezpečnostním víčkem stačí nasypat něco chrastivého (neuvařené nudle, kousky tvrdého chleba či hrášek...). Radost, jakou tím dítěti uděláte, je nepopsatelná.

Staré hračky také udělají radost

Velkou radost dokážou udělat i staré hračky. Hračky, se kterými jsme si hráli ještě my jako malé děti. Spatřuji v nich mnoho výhod. Například:

Rozvíjí dětskou fantazii. Moderní hračky, které toho umí opravdu hodně, často nedávají dítěti dostatek prostoru pro vlastní nápady. Dětství bývá obdobím veliké fantazie, studnice obrovského množství nápadů. Děti žijí ve svém vlastním světě. Často stačí jediný plyšák a dítě si samo vymyslí a zahraje pohádku.

Vydrží víc. Moje zkušenost s moderními hračkami je ta, že jsou vyráběny jakožto spotřební zboží. Slovem „spotřební“ míním to, že hračka se velmi rychle „spotřebuje“ - rozbije, rozpadne, zničí. Následuje koupě nové hračky, která ovšem také příliš nevydrží. Staré hračky, se kterými jsme si hrávaly my jako malí, kupodivu přečkaly běh času bez úhony. U nového puzzle se velmi rychle začne odlepovat vrchní vrstva s obrázkem, u starého puzzle je obrázek i po letech používání celý. Staré kalíšky na skládání komínů jsou z pevnějšího materiálu a vydrží více než nové sady kalíšků. Staré knížečky pro nejmenší mají mnohem pevnější listy, které se nelámou, zatímco u nových knížek jsou některé listy již zlomeny.

Jsou originální. I přesto, že dnes jsou hračkářství doslova přeplněna nejrůznějšími hračkami, přijde mi, že všechno se sobě podobá. Ano, dříve existovaly tři čtyři druhy kyblíčků, sada mončičáků... Hračkářství měla omezenější sortiment než dnes. Ovšem v dnešní době jsou staré hračky originální, nemá je každý. Například na pískovišti se často potkají maminky se stejnými sadami „moderních“ formiček a pak řeší, co vlastně bylo jejich a co té druhé rodiny. Se starými hračkami, které se od současných tolik liší, se to velmi pravděpodobně nestane.
Nostalgie. Vždy mě velmi potěší, když moje maminka přinese pro vnučku hračky, které si po nás schovala. Ráda se dívám na dceru, která si hraje s „mými“ hračkami.

Vím, že by někdo mohl mít námitky stran zdravotní nezávadnosti. Dříve se složení materiálu a jeho nezávadnost nepodrobovaly tak pečlivým kontrolám. Ale i přesto, že dnes jsou hračky důkladně testovány, nezřídka se stává, že jsou některé hračky stahovány z prodeje kvůli zdravotnímu riziku. A to nejen hračky z tržnic s pochybným původem, ale i hračky z kamenných obchodů, hračky s certifikáty.

Staré hračky mají pro mne své neodolatelné kouzlo.

lupa

   
13.08.2010 - Děti - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. [22] Garwa [*]

  Souhlasím se Slunéčkem, dnešní hračky nabízejí více možností, ale i tak si ráda zavzpomínám na hračky z dětství.

  superkarma: 0 28.10.2016, 23:31:18
 2. [21] Sluníčko sedmitečné [*]

  Jak které, zase některé moderní hračky umí to, co dřívější neuměly. Nicméně vím, jak to je míněno.

  superkarma: 0 09.11.2015, 12:19:39
 3. [20] sdrawa [*]

  No, dříve se tolik nešetřilo na materiálu, to bylo jistě vyhodou. Kutilové, co si vyrábí hračky sami pro děti, oceňuji, ovšem mít i kvalitní nářadí v garáži, to také není lehký úkol.

  superkarma: 0 03.07.2013, 14:52:14
 4. [19] Anime Otaku [*]

  666Lilith — #18 Ono zase moc hraček taky škodí, děti které mají hraček příliš jsou roztěkané a nesoustředí se. Taky se hůř vyvíjí fantazie. Viděla jsem to, když jsem hlídala dvouletého kloučka, když jsme byli v jeho pokojíčku, který je zaplněný hračkami tak, že si není kam sednout, tak nevěděl co má dělat a pořád pofňukával. Tak jsem vzala většinu těch hraček a zavřela je za dveře a nechala jsem mu jen auta a jednu velkou stavebnici. Pak si se mnou dokázal bez pláče další dvě hodiny hrát, což si myslím, že na dvouleté dítě je to docela výkon.

  superkarma: 0 14.08.2010, 18:01:02
 5. avatar
  [18] 666Lilith [*]

  Já zase myslím, že ty dnešní hračky jsou fajn. Dříve toho bylo málo, ak když má dítě jen pár kousků tak mu to nestimuluje mozek. Viděla jsem nějaký dokument o tom jak se rozvíjí myšlení, byl to pokus na myších ..ale určitě by se to dalo srovnat. Takže byla myš která měla jedno prostředí a jednu věc, a pak druhá-které se jí dávali různé hračky, kolotoč na běhání a pod, no a zjistilo se u ní mnohem větší rozvíjení moskových závitů :-D, už nevím jak to přesně formulovali ale snad budete vědet jak to bylo myšleno, takže u lidí to asi nebude moc rozdílné, ikdyž to nebyl ideální příklad. Taky když vidím kolem sebe ty hory hraček tak už se zase je těžko zavděčit něčím prckovi. Koupila jsem mu pejska co mluví..stál litr a ani jednou ho nezaujal, v roce ho zajímali hlavně PET láhve. Tak oni to vidí jinak než my dospělí. Nevím jak maminky dnes podle čeho kupují hračky, ale asi podle sebe a značek , a ono někdy udělá větší radost jen nějaká vařečka, nebo lžíčka, než drahá barevná neidentifikovatelná hračka známé značky :) Některé hračky jsou tak absurdné že ani nejde poznat zda je to pejsen nebo klokan, nebo myška...

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #19
  superkarma: 0 14.08.2010, 07:50:53
 6. avatar
  [17] peetrax [*]

  Dřív byly hračky lepší. Protože to byly naše hračky, naše dětství. Myslím, že předchozí generace i generace, co přijdou po nás, to budou brát stejně, protože to budou mít spojené právě s tím dětstvím.

  superkarma: 1 13.08.2010, 21:39:22
 7. avatar
  [16] enka1 [*]

  Nedávno se dvouletý synovec dokázal bavit  hodiny tím, že se mu dařilo prostrčit kus špejle brčkem a my starci je chytali nebo sbírali........

  superkarma: 0 13.08.2010, 15:57:16
 8. [15] Anai [*]

  Přesně tak - moje zkušenost - to i pejsci si nejraději hrají s čímkoliv jiným, jen ne se svou hračkou

  superkarma: 1 13.08.2010, 12:41:23
 9. [14] Tee.. [*]

  Anime Otaku — #9 Ano, ano..ta říkadla!.. Sml52Sml52 ..no většina se ani nedá číst!Je to masakr..tuhle jsem četla o slepičce, co jí zajelo auto, o koníčkovy, který nemohl, o prasátku, které nesmrdělo... to jsou fakt pecky!...Sml30

  superkarma: 0 13.08.2010, 12:16:09
 10. [13] Ei.lin [*]

  Tak nejoblíbenější hračkou našeho syna byla v jeho cca půlroce prázdná pet láhevSml30. V roce to byly hrnce a naběračky, a tátovo nářadí. Teď ve dvou letech, si s tím předchozím pořád hraje rád, ale top jsou lego duplo se zvířátkama, dřevěná vláčkodráha, naklaďák s míchačkou, a pastelky + papír + nůžky. Ovšem v hračkářství musí všechny ty interaktivní hračky vydávající zvuky a hlavně melodie patřičně pomačkat, natřásá se do rytmu těch melodií a vůbec se mu nechce pryč. Sám po komsi podědil takovou zvuky a melodie vydávající kostku a od babičky dostal točící se hrající žirafu, taky si s nima občas hraje, ale jen občas.

  Jinak i dnes se dá koupit spousta krááásnejch dřevěnejch hraček a stavebnicSml67

  superkarma: 1 13.08.2010, 11:04:40
 11. avatar
  [12] Odemětobě [*]

  no jasně že ty dřívější byly lepší, vždyť to byly hračky našeho dětství.Sml16 My jsme vždycky kupovaly "rozumné" hračky,aby se snimi dalo něco vymýšlet, neměla jsem ráda takové ty blbosti na dálkové ovládání. Mám po svých dětech schovaná leporela,lego, z merkura občas staví syn i teď na VŠ, bárbíny i s oblečkama.Všechny stavebnice a stolní hry.Moje hračky jsem nechala u rodičů, poslouží ještě i pravnukům. Dřevěné kostky se neomrzí nikdy.

  Zpřísnily se hygienické normy, mění se složení plastů, proto se některé hračky neformují. Není nad plechový kyblíček s festovní lopatičkou mého dětství:-)

  superkarma: 0 13.08.2010, 10:35:17
 12. [11] lonkue [*]

  Co ja vim.... Drivejsi hracky byly takove ty klasiky. Ze dreva, atp... Dnesni jsou sice nablyskanejsi, ale asi tak moc nevydrzi. Me se ovsem velmi libi vsechny ty "moderni" hracky, ktere rozvijeji kognitivni schopnosti deti.... No a protoze nezijeme pred 50 lety, ale v dnesni dobe tak budu asi muset kupovat ty "moderni"....Sml32

  superkarma: 0 13.08.2010, 10:28:00
 13. avatar
  [10] oalison [*]

  Jooo úplně to vidím, Igráčci, plechový autíčka, starý klasický Lego, Merkur a tak dále.....Sml59

  superkarma: 0 13.08.2010, 10:20:53
 14. [9] Anime Otaku [*]

  Je pravda, že většina hraček, které přežily moje dětství je ještě mojí mámy. Ty modernější jsem dostala už jako starší, takže sem si s nimi ani tolik nehrála. 

  Taky jsem si všimla u synovce, že jeho nové knížky s říkadly jsou opravdu hrozné. Ta říkadla nejsou ani vtipná ani se nerýmují, ale knížky a hračky má nové a to je podle jeho rodičů nejdůležitější. Až je mi toho kluka občas líto.

  1. na komentář reaguje Tee.. — #14
  superkarma: 0 13.08.2010, 09:44:29
 15. [8] Tee.. [*]

  Hlavně - ty hračky, co byly dříve (zlaté dřevěné!!) mnohem, mnohem více vydržely..a to až tak moc, že je máme do dneška - dnes si s nimi hraje neteř a kdo ví, kam až se budou dědit..Sml79Sml52

  superkarma: 0 13.08.2010, 09:07:34
 16. avatar
  [7] Věrulinka [*]

  Vivian — #1 Sml67Sml67Sml67 naprosto s tebou souhlasím Sml59

  superkarma: 0 13.08.2010, 09:03:30
 17. avatar
  [6] Alenka0010 [*]

  Pokud něco koupím, tak je to Lego, ale je fakt, že v poslední době už to pro kluka ani není žádné překvapení...takže letos na Vánoce plánuju něco jiného, hrozně rád vystřihuje a lepí, takže něco v tom duchu. 

  superkarma: 0 13.08.2010, 09:01:31
 18. avatar
  [5] delfi.na [*]

  já děti nemám, ale moje neteř, nejraději vystřihává z krabice panenky, koně, s pomocí dědy to lepí na špejle, další krabici vybarví, nakreslí stromy, chaloupku, s další pomocí tentokrát babičky ušije oponu, natáhne na špagát a pak všem hraje divadlo Sml16

  Nevím po kom to má, ale za jednu pohádku vybírá 5,- Kč Sml58

  superkarma: 0 13.08.2010, 08:39:44
 19. avatar
  [4] ValinaK [*]

  dospělácké debaty nad hračkami jsou úplně zbytečné.....  děti si sami vyberou, s čím si chtěj hrát.... ze své zkušenosti můžu akorát říct, že čím jednodušší hračka, tím se mým dětem víc líbila....

  superkarma: 1 13.08.2010, 08:36:53
 20. avatar
  [3] maje [*]

  dnešní hračky jsou fajn, ale bohužel spousta hraček má tolik funkcí, že dítě nemá většinou šanci vymyslet jinou. u nás byly nejoblíbenější dřevěné kostky. to bylo hradů a domečků,... a večer, když jsem na nějakou zatoulanou šlápla, to bych je nejraději vyházela oknem. ale dcera se u nich opravdu zabavila. a pak ještě auto - mix. pořád něco nakládala a vykládala, brnčela a jezdila.

  superkarma: 0 13.08.2010, 07:57:38
 21. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Vivian — #1 Sml59On je také musí někdo naučit si hrát!

  Syn si nejraději hrál s bačkůrkami jako s vláčkem nebo autíčkem, ve kterých převážel špulky nití, když jsem šila.

  superkarma: 1 13.08.2010, 07:51:27
 22. avatar
  [1] Vivian [*]

  Ani nejdražší hračka není lepší než to nejcennější, co může rodič dítěti věnovat - vlastní čas... Dítěti se musí někdo věnovat, žádná hračka ho sama od sebe nic nenaučí.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  2. na komentář reaguje Věrulinka — #7
  superkarma: 1 13.08.2010, 07:20:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme