Zdraví

Nebyli jste u moře? Nevadí, jděte do jeskyně!

Pravděpodobně už se vrátily i poslední zbytky mořechtivých rekreantů a účastníků zájezdů z oblíbených destinací v Chorvatsku, Řecku, Itálii, nebo z exotičtěji znějících míst. Pro navrátilce od Máchova jezera, ze Slap a od rybníku Svět mám však dobrou zprávu! Za mořským klimatem nemusíte létat letadlem, ani se kodrcat stovky kilometrů autokarem, stačí totiž zajít do solné jeskyně a máte vystaráno. Neuslyšíte tam sice příboj vln a neodvezete si domů bronzové opalení, ale léčebný účinek na váš organismus to bude mít takřka totožný. Tato metoda již má i svůj název - haloterapie .

 

Léčbu nejrůznějších chorob solným mikroklimatem znali již starořečtí lékaři, kteří v léčbě pacientů využívali solných inhalací. Blahodárné účinky soli z Mrtvého moře prý vyzkoušela už královna Kleopatra. Kořeny léčebných pobytů v solných jeskyních pravděpodobně najdeme v Polsku, kde má těžba soli velkou tradici. Již na přelomu 19. a 20. století si začali někteří polští lékaři všímat, že dělníci pracující v těchto dolech méně často trpí nemocemi dýchacích cest, alergiemi a kožními chorobami.

 

Asi nejznámnější přírodní solné jeskyně (doly) používané k léčebným účelům se nacházejí ve Věličce (Wieliczka) asi dvě hodiny vlakem z Ostravy. Právě tam začal v první polovině 19. století dr. F.Boczkowski aplikovat solankové koupele při léčení nejrůznějších nemocí. Obroda léčby pomocí soli nastala roku 1958 z iniciativy prof. Skulimowského, který se v ní opíral o poznatky léčebného mikroklimatu podzemních solných prostor. Za těmito tajemnými jeskyněmi však nemusíme jet až do Polska, ony doslova a do písmene dorazily za vámi, v ČR již fungují firmy, které staví umělé jeskyně na zakázku. Nyní haloterapie prožívá obrovský boom, v Čechách je v současné době vybudováno několik desítek takových zařízení.

 

Jak umělé solné jeskyně vypadají?

Jednoduše řečeno vypadají většinou krásně, někdy skoro až kýčovitě. Panuje tu zvláštní, trochu pohádková atmosféra, ovzduší je nasycené ionty jódu, hořčíku, draslíku, chloridů, bromidů, selenu, mědi a dalšími stopovými prvky, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského organismu. Jejich vdechování zlepšuje funkci sliznic, zklidňuje zápaly a otoky. Klima má blahodárný vliv na pokožku. Všude na stěnách i na podlaze je sůl, barva ,,cihel", ze kterých je místnost vystavěna, je různá. Mění se dle původu soli, ze které jsou vyráběny. Bloky často bývají  podsvíceny různobarevnými světly, tím se posliluje relaxační účinek místa (colorterapie), záměrem je nejen posílit zdraví tělesné, ale i duševní. Jeskyně by tedy měla být i místem klidu a odpočinku. Podlaha prostoru je většinou vysypaná hrubou solí, což ocení většinou děti - v některých jeskyních je pro maximální komfort vytápěna. Průměrná teplota se pohybuje v rozmezí 20-24 stupňů. Některá zařízení jsou také vybavena tzv. germicidními lampamy, pomocí kterých se po každé kůře čistí vzduch. A to i přesto, že se uvádí, že mikroklima v solných jeskyních je hypoalergické a patogenních bakterií prosté. Většina provozovatelů vám poskytne pohodlná lehátka s možností zapůjčení deky, tlumenou relaxační hudbu a v hodinách vyhrazených dětem i hračky.

 

Průběh a prevenci jakých onemocnění mohu haloterapií ovlivnit ?

Jsou to především onemocnění horních i dolních cest dýchacích jako např. astma, chronický zánět průdušek, záněty dutin apod. Tedy nemoci, kdy vám lékař doporučí pravidelné pobyty u moře. Vdechovaný solný aerosol vysušuje mikrobiální buňky patogenů, kterých se tělo následně zbavuje formou hlenů uvolňovaných z dýchacích cest. Tento jev je nazývan samočistícím  procesem organismu. 

Dále pomáhají mírnit průběh nemocí jako jsou:

- dermatologické choroby jako např. lupénka, ekzémy, alergie, plísně apod.

- srdečně-cévní onemocnění, např. vysoký krevní tlak, ale i poinfarktové stavy apod.

- snížená funkce štítné žlázy

- choroby zažívacího traktu, např. vředy, gastritida, záněty sřev

- poruchy imunity u dětí i dospělých

- neurózy, stres apod.

Tento druh léčby uvedených onemocnění se však používá jako doplňkový, nesupluje primární péči. Plní samozřejmě i funkci preventivní. Jedna terapie by měla trvat 45 minut, jejich počet v léčebné kůře by měl být 10-15 v rozmezí 2 až 3 týdnů. Bohužel návštěvy se nedoporučují pacientům trpícím zvýšenou funkcí štítné žlázy, osobám s klaustrofobií či tuberkulózou a při onkologických onemocněních je vhodná konzultace s lékařem. Příznivé účinky kůry přetrvávají kolem 3 měsíců.

 

Není jeskyně jako jeskyně...

Dá se říci, že rozlišujeme dva typy, buď vybudované z kamenné soli nebo ze soli mořské. Ta je získávána nejčastěji z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidské zdraví mají zařízení, která jsou vybudována ze solných segmentů z Mrtvého moře. Obsah a složení minerálů v tomto moři je zcela odlišný od jiných. Voda Mrtvého moře obsahuje 21 druhů minerálů, a z toho 12 jich v žádném jiném moři nenajdete. Koncentrace soli je 30 % oproti v průměru 3,5 % v jiných mořích a oceánech.

 

Co vzít s sebou?

Olečení kvůli teplotě doporučuji spíše s delšími rukávy, při relaxaci budete pravděpodobně ležet, takže musíte počítat s tím, že pohyb vás určitě nezahřeje. Jinak není nutné žádné speciální vybavení, snad jen pokud se chystáte vzít s sebou malé děti, doporučuji s sebou klasické, čistě umyté hračky na písek. Většina jeskyní má návštěvní hodiny přímo pro matky s dětmi z důvodů zachování možnosti relaxace pro další návštěvníky. To je dobré si dopředu ověřit. Ceny bývají poměrně rozumné, průměr se pohybuje od 120-190 Kč/45 min na osobu, malé děti jsou často zdarma, je možnost zakoupení permanentek.

 

   
19.10.2006 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] femme [*]

  u nás jen vyžadují čisté nepoužité ponožky

  superkarma: 0 20.10.2006, 13:49:00
 2. [26] Ajka [*]

  Nedávno otevřeli solnou jeskyni na plicním v Brandýse nad Labem. Jetě jsem tam nebyla, ale jistě vyzkouším.

  superkarma: 0 20.10.2006, 07:51:54
 3. [25] jatunka [*]

  petra1975: www.solnyrerax.cz,v centru Prahy, tam je jedna přímo pro děti, mohou si tam hrát, jinak odpočinek v jeskyni je suprový, pohodlné lehátko, zavřeš oči, posloucháš "moře" z repráků,
  pro větší efekt je prý dobrý kontakt s kamínky, zažila jsem tam paní, co ležela v plavkách na osušce, jinak ale víc se mi líbilo v jeskyni v Babylonu v Liberci, tam je ještě taková ta fontánka zvlhčující vzduch.Párkrát jsem to vyzkoušela, škoda jen, že to mám z bydliště trochu z truky, jinak bych podstoupila kůru 10-12 sezení, schválně, jestli by to s tou potvorou lupénkou něco udělalo.

  superkarma: 0 19.10.2006, 16:00:33
 4. avatar
  [24] batka [*]

  a my jedem o víkendu do Wieliczky

  superkarma: 0 19.10.2006, 13:24:29
 5. avatar
  [22] Žábina [*]

  můj syn chodí do respir.školy a právě včera mi přinesl letáček, že budou do solné jeskyně chodit

  superkarma: 0 19.10.2006, 11:34:29
 6. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Solné jeskyně mi nadobro znechutila jedna obchodní zástupkyně, která mi přišla nabízet na tyto a podobné radovánky nějakou slevovou knížečku. Skutečně žena na svém místě

  superkarma: 0 19.10.2006, 11:28:39
 7. avatar
  [19] Beatrice [*]

  Byla jsem několikrát v Teplicích nad Bečvou. Na jaře mívám příšernou pylovou alergii a to bylo jediné místo, kde jsem si v klidu "zadýchala". Bylo to pro mne přímo osvobozující. V okolí je ještě nová v Kroměříži - solný důl Relax. Tam se chystám příští jaro. Jen aby tam měli taky taková lehátka jak v Teplicích... Já mohu jen doporučit. Pro mne to rozhodně nebylo placebo. Navíc tam prodávali i sůl z Mrtvého moře takřka za lidovou cenu.

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:58:32
 8. avatar
  [17] jaku [*]

  Majucha: myslíš spíš "sůloviště", ne ?

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:50:31
 9. avatar
  [15] astra [*]

  Taky je na Horní Bečvě
  http://www.valassko.cz/cherry/jeskyne.htm

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:20:43
 10. [14] Zdenka04 [*]

  jita tak to jsi mě překvapila přijemně ,že je i v Piešťanoch

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:11:08
 11. [13] Zdenka04 [*]

  v Ostravě je taky ,ale nebyla jsem tam

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:09:54
 12. avatar
  [12] závislá na čokoládě [*]

  Máte někdo zkušenost pobytu v jeskyni s dítětem? Uvažuji již dlouho o návštěvě se synem, který je hodně často nemocný, ale nejsem si jistá, je totiž hyperaktivní, aby jsem jim to tam nezbourali.Jsme z Brna. Děkuji

  superkarma: 0 19.10.2006, 10:01:11
 13. avatar
  [9] Simoušek [*]

  Jedna je v Lázních Bohdaneč a minimálně jedna v Pardubicích, myslím že i dvě.Zatím jsem tam nebyla, ale mamka říkala, že jí tam připadal vydýchaný vzduch

  superkarma: 0 19.10.2006, 09:29:06
 14. [8] hermiona [*]

  Jedna je v Praze naproti Masarykovu nádraží, v Poděbradech nedávno jednu otevřeli, pak je v Jeseníku a myslím taky v Olomouci.
  Jo, a musím opravit tvrzení, že v solné jeskyni neuslyšíte příboj vln - byla jsem v té pražské, a pouští tam zvukovou kulisu - šumění moře, vlny, vřískání racků....

  superkarma: 0 19.10.2006, 08:39:08
 15. avatar
  [7] cmelda [*]

  arna2005: to uz je otevreny? ja jezdivala do SLoupskych se lecit a o te katerince se rikalo, ze se planuje ... aj nejaka Cisarska se to melo tusim jmenovat - tak tu taky planovali prave pro astmatiky

  superkarma: 0 19.10.2006, 08:26:51
 16. avatar
  [6] Winnie the Pooh [*]

  V Plzni jich je už několik.

  superkarma: 0 19.10.2006, 08:09:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme