Zdraví

„Nebyl jsem ani schopen zavázat si tkaničky,“ svěřuje se Aleš s roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza je zákeřná nemoc, která postihuje převážně mladé lidi, a rozhodně nemá nic společného se zapomínáním. Nelze jí předejít a může vás posadit na kolečkové křeslo. Své zkušenosti s ní má i Aleš (48).

„U mě to šlo velice rychle. Když se na to zpětně podívám, tak jsem jel s první atakou roztroušené sklerózy už před třemi lety na cestu po Barmě. Jenže v té době jsem všem těm příznakům ještě nevěnoval pozornost. Člověk by možná poznal, že se s ním něco děje, ale to u mě v té chvíli nehrozilo. Měl jsem totiž oči navrch hlavy z toho, že poletíme do exotické země, kde jsme měli zajištěný program, jaký běžný turista nemá možnost zajistit,“ vypráví Aleš, který velkou únavu a dvojité vidění připisoval spíše únavě. „Když ujdete denně 35 kilometrů v horku, tak by se nebylo ani čemu divit. Ale takové příznaky má i ta potvora roztroušená skleróza.“

Že je s jeho tělem něco v nepořádku, si všiml až doma. Po návratu mu totiž tělo vypovědělo službu úplně. „Nebyl jsem schopen zavázat si tkaničky ani odemknout byt. Celý týden tělo dál odmítalo poslušnost, takže mi nezbylo nic jiného, než se vypravit do nemocnice. Tam mi během tří dnů oznámili, že mám roztroušenou sklerózu,“ svěřuje se Aleš, kterého dva po sobě jdoucí ataky složily do postele. V ní zůstal celé tři měsíce.

„Zvednout se na nohy mi pomohla až moje drahá polovička. Vymysleli jsme spolu takovou terapii, že budeme tu moji roztroušenou potvoru brát s sebou na výlety, aby taky něco viděla. Takže od té doby cestujeme společně a ona je možná i díky tomu hodná a dává mi pokoj. Snad jí to vydrží dlouho,“ usmívá se mladý muž, který bere nemoc s nadhledem a rozhodně se neptá, proč právě on.

Aleš Zajíček spolupracuje s Nadačním fondem Impuls a se svou přítelkyní založil webové stránky Zajíci na cestách. Chtějí tak ostatním ukázat, že lze i s roztroušenou sklerózou normálně žít a dělat, co si zamanete. Rozhodně to prý není nemoc na ležení v posteli.

ales

„Na tuhle nemoc není žádná prevence. Buď ji máte, nebo ne. Jiná cesta není. A aby se spustila, úplně stačí, když přechodíte nějaký zánět, třeba zubu, virózu… Imunita se vám zblázní a máte na problém zaděláno,“ říká Aleš, který měl štěstí, že se k němu dostala a zafungovala biologická léčba.

„Zpočátku jsem si píchal injekce každý den, nyní už jen třikrát týdně. Není to ale léčba, spíše návnada pro tu potvoru. Místo toho, aby papala moje nervy, papá ji,“ vtipkuje s tím, že díky tomu už může zase běhat po horách a cestovat. Nemoc ho prý v současné době příliš nelimituje.

„Únava se samozřejmě občas objeví, ale díky tomu, že jsem najel na zdravý životní styl, není to tak špatné. Jím zdravě a hlavně mám každý den dost pohybu. Zastávám totiž názor, že tuhle nemoc je potřeba utahat. Když jí dáte dost pohybu a zdravé jídlo, dá se s ní žít. Naopak mám pocit, že jsem od té doby aktivnější, protože toho chci stihnout co nejvíc.  Jako bych si uvědomil, že mě jednou třeba čeká to kolečkové křeslo. Ale chci to co nejvíc oddálit,“ dodává Aleš.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

Čtěte také:

   
02.06.2016 - Zdraví - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Jandywoman [*]

  Docházím na RS centrum (s jinou diagnózou) již mnoho let, a s lidmi kteří touto nemocí trpí se tam setkávám. Nikdy jsem neviděla statečnější a úžasnější pacienty. Člověk žasne s jakou vůlí a chutí do života se perou s touto těžkou nemocí. Vídám tam tolik krásných mladých lidí na vozíku, o berlích, vídám maminky s dětmi, které se nebály porodit, přestože věděly, že riziko je velké. Na nástěnce jsou fotky mnoha takových miminek, které se narodily nemocným matkám, ... je to krásný pohled. Vídám tam mnoho krásných situací, kdy muži pomáhají svým nemohoucím ženám, ženy svým manželům, rodiče svým dospívajícím dětem, ... toto oddělení vás nenechá chladným, je plné emocí, je plné lidskosti. Tam si člověk naplno uvědomí, jak cenné je zdraví a jak úžasné je mít vedle sebe někoho, kdo vás v tom nenechá samotného, když je ouvej.

  superkarma: 4 02.06.2016, 19:47:55
 2. [4] janavys [*]

  Keltka — #1 Vyléčit? Tak to ani náhodou. Nelze RS vyléčit. Ono je více typů RS a pán má zrovna tu méně agresívní formu, jinak by se na nohy již nepostavil. Sml16

  superkarma: 2 02.06.2016, 13:10:21
 3. [3] bobani [*]

  Keltka — #1 vyléčit rozhodně nelze Sml23

  superkarma: 1 02.06.2016, 08:03:44
 4. [2] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 02.06.2016, 06:40:17
 5. [1] Keltka [*]

  Četla jsem, že RS jde velice dobře vyléčit alternativní medicínou, ale jak a co konkrétně, tak to už nevím, nicméně určitě by to šlo najít na internetu. Každopádně je to hnusná nemoc! Ble.

  1. na komentář reaguje bobani — #3
  2. na komentář reaguje janavys — #4
  superkarma: 0 02.06.2016, 03:22:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme