Zdraví

Nebuďte mimo rytmus, sledujte své srdce

Bušení srdce, nepravidelný tep, pocení, pocit dušnosti, tlaku na hrudi či zhoršená výkonost při sportu. To jsou nejčastější příznaky fibrilace síní, která postihuje až 2 % lidí. V důsledku stárnutí populace navíc můžeme očekávat, že se počet osob se srdeční arytmií zdvojnásobí. Více než kdy jindy je třeba myslet na zdravý životní styl a pravidelné prohlídky u lékaře.

 Fibrilace síní je nejčastějším druhem poruchy srdečního rytmu. Podle odhadů postihuje až 6 milionů obyvatel Evropy, trpí jí 15 % lidí ve věku nad 80 let. Mladší ročníky nicméně nebývají výjimkou. Až 25% riziko vzniku onemocnění hrozí osobám staršímu 40 let. Zlepšení nemůžeme bohužel očekávat ani v příštích pěti dekádách. Průměrný věk populace se neustále zvyšuje a odborníci předpokládají, že do roku 2050 se počet pacientů s fibrilací síní zdvojnásobí. Kromě nepravidelného bušení srdce, dušnosti a ostatních nepříjemných obtíží, které fibrilace síní přináší, je hlavním nebezpečím vznik trombózy nebo embolie a následně cévní mozkové příhody (CMP). Ke vzniku arytmií přitom vede především špatná životospráva, stres, kouření, ale i nadměrná tělesná zátěž. Prevencí jsou pravidelné prohlídky u lékaře a dodržování zdravého životního stylu.

srdce

Jednou z akcí, které pomáhají v prevenci vzniku srdečních chorob, je i Zdravé srdce pro všechny. Návštěvníci akce mají možnost si od odborníků z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nechat zdarma změřit základní tělesné indexy kardiovaskulárního systému – EKG, krevní tlak, hladinu cholesterolu a glykemii. Odborníci na životní styl poté doporučí, jak změnit stravovací návyky a ozdravit životní styl ve prospěch srdce. Jedná se o každoroční událost organizovanou občanským sdružením Rytmus srdce za podpory společnosti Boehringer Ingelheim. Občanské sdružení Rytmus srdce pomáhá pacientům s poruchami srdečního rytmu spojit se s organizacemi, nadacemi i profesními sdruženími, které se na prevenci srdečních arytmií zaměřují. Jeho cílem je zvyšování povědomí o srdečních arytmiích, jejich diagnostice, léčbě a zlepšení kvality života pacientů trpících tímto onemocněním. Více so o činnosti sdružení můžete dovědět na webových stránkách www.rytmus-srdce.cz.

Zdroj: tisková zpráva

   
21.11.2013 - Srdce - autor: (red)

Komentáře:

 1. [4] dudikovam [*]

  Taky jsem se srdíčkem pod kontrolouSml59

  superkarma: 0 10.08.2014, 12:13:03
 2. [3] Šiši [*]

  Jakmile začnou problémy se srdcem, všechno jako by se rázem změnilo, člověk má jiný pohled na svět, pokud je rozumný, snaží se udělat všechno pro alespoň částečné zlepšení svého zdravotního stavu

  superkarma: 0 23.11.2013, 00:06:15
 3. [2] hlavička [*]

  Se srdíčkem jsem pod kontrolou...v květnu jsem prodělala infrakt,dali mi stent a zjistili i nedomykavost chlopní tak musím chodit na EKG a na kontroly

  superkarma: 0 22.11.2013, 21:22:00
 4. avatar
  [1] ekleinovka [*]

  Jsem často mimo rytmus,nic příjemného

  superkarma: 0 21.11.2013, 21:36:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme