Novinky

Nebuďte mimo rytmus - sledujte své srdce

Bušení srdce, nepravidelný tep, pocení, pocit dušnosti, tlaku na hrudi či zhoršená výkonost při sportu. To jsou nejčastější příznaky fibrilace síní, která postihuje až 2 % lidí. V důsledku stárnutí populace navíc můžeme očekávat, že se počet osob se srdeční arytmií zdvojnásobí. Více než kdy jindy je třeba myslet na zdravý životní styl a pravidelné prohlídky u lékaře.

srdceFibrilace síní je nejčastějším druhem poruchy srdečního rytmu.
Podle odhadů postihuje až 6 milionů obyvatel Evropy, trpí jí 15 % lidí ve věku nad 80 let. Mladší ročníky nicméně nebývají výjimkou.
Až 25% riziko vzniku onemocnění hrozí osobám staršímu 40 let. Zlepšení nemůžeme bohužel očekávat ani v příštích pěti dekádách.
Průměrný věk populace se neustále zvyšuje a odborníci předpokládají, že do roku 2050 se počet pacientů s fibrilací síní zdvojnásobí. Kromě nepravidelného bušení srdce, dušnosti a ostatních nepříjemných obtíží, které fibrilace síní přináší, je hlavním nebezpečím vznik trombózy nebo embolie a následně cévní mozkové příhody (CMP).
Ke vzniku arytmií přitom vede především špatná životospráva, stres, kouření, ale i nadměrná tělesná zátěž. Prevencí jsou pravidelné prohlídky u lékaře a dodržování zdravého životního stylu.

prohlůidkyyJednou z akcí, které pomáhají v prevenci vzniku srdečních chorob, je i Zdravé srdce pro všechny. Návštěvníci akce mají možnost si od odborníků z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nechat zdarma změřit základní tělesné indexy kardiovaskulárního systému – EKG, krevní tlak, hladinu cholesterolu a glykemii. Odborníci na životní styl poté doporučí, jak změnit stravovací návyky a ozdravit životní styl ve prospěch srdce. Jedná se o každoroční událost organizovanou občanským sdružením Rytmus srdce za podpory společnosti Boehringer Ingelheim.

Občanské sdružení Rytmus srdce pomáhá pacientům s poruchami srdečního rytmu spojit se s organizacemi, nadacemi i profesními sdruženími, které se na prevenci srdečních arytmií zaměřují. Jeho cílem je zvyšování povědomí o srdečních arytmiích, jejich diagnostice, léčbě a zlepšení kvality života pacientů trpících tímto onemocněním.
Více so o činnosti sdružení můžete dovědět na webových stránkách www.rytmus-srdce.cz.

tisková zpráva

   
01.11.2013 - Redakční novinky - autor: redakce

Komentáře:

 1. [3] potvurka11 [*]

  Souhlasím, dnes již jsou ekg přístroje snadno dostupné pro každého, tak není pro blém si  je obstarat

  superkarma: 0 10.11.2013, 14:22:53
 2. [2] Lida 1 [*]

  Problémy se srdíčkem nemám

  superkarma: 0 01.11.2013, 16:21:27
 3. avatar
  [1] Tina5 [*]

  Bušením srdce trpím už od svých 18ti let. A životospráva? Smažené nejím několik let, ovoce a zeleninu konzumuji v takové míře, že mi doma už říkají kytkožroute, sportovat se snažím v rámci sil a možností. V rodině takové problémy nebyly. Nevím, kde je zakopaný pes. Asi stres.

  superkarma: 0 01.11.2013, 10:04:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme