Novinky

Nebojte se, on vám nic neudělá!

Dnešní zpráva na Novinkách, že pes kousl do tváře dvouletou holčičku, už nikoho nevyburcuje, ač by měla. Stává se to pomalu denně. Čteme o tom, slyšíme od známých, zažijeme na vlastní kůži. 

Sama mám fenku, mírumilovné plemeno boloňského psíka, a nikdy bych si netroufla tvrdit, že nikoho nekousne.  Jak mohu vědět, že se nelekne, nebude ji na tom, který si ji chce „jen pohladit“, něco vadit a s reflexem zvířete se prostě ožene? Stejně jako se to stalo u děvčátka z výše zmíněného článku. Přistoupila k psovi zezadu, podívala se mu do očí, pes se lekl a kousl ji do tváře. Dítě bylo převezeno k ošetření do nemocnice. Navíc bylo zjištěno, že pes nebyl několik let očkovaný.

A teprve na místě se začne řešit, kdo za to může.  Majitel psa nebo rodiče dítěte? Pes? Přitom by se všem problémům dalo předejít.

pes

Na nás pejskařích mi vadí ještě jedna věc. Při procházkách se svým psem často řeším konflikty s jinými psy, kteří se volně pohybují bez vodítka. A majitel se loudá tam někde, momentálně hodně daleko, a jen slyším: „Nebojte se, on vám nic neudělá.“ Schovávám svého psa za sebe a točíme se, motáme do vlastního vodítka. Přemýšlím  o povaze druhého psa, co od nás vlastně očekává. Majitelka konečně houpavou chůzí dorazí: „Nehárá vám náhodou?“ Zeptá se místo pozdravu a má u toho školený výraz. Mlčky přikývnu. A ona rozzuřeně skopne svého psa z mého: Když hárá, tak máte sedět doma na prdeli a ne s ní chodit ven a provokovat ostatní slušné psy!“

To jsem samozřejmě přidala na odlehčenou, nic jiného než se takové zkušenosti pro sebe zasmát, se ani dělat nedá.

Kousavý problém, který jsem popsala na začátku si však diskuzi zaslouží. Těším se na vaše názory, případně návrhy, jak těmto situacím předcházet.

   
28.07.2014 - Redakční novinky - autor: Hana Novotná

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [31] denisa.mx [*]

  Pes může být navolno, ale pouze s košem, příjde mi to zodpovědné a moji psi chodí navolno jedině s košíkem. Zbytečnost je u vychovaných psů na vodítku s náhubkem, jak někteří tvrdí, ale to všechno je o zodpovědnosti a ohleduplnosti k ostatním, ale pokud je mám pod přímou kontrolou, tak nevidím jediný důvod proč by je měli nosit. Nikdy bych neřekla, že můj pes je tak dokonalý že by nikdy nekousl, nikdy nevím co se může stát, přiběhne dítě, rodič kdovíkde a začne psa píchat do oka a co teď že.. pokud je na vodítku, vyřeším to, pokud je navolno má koš, ale i když se ožene, dítě může spadnout a rozbít si hlavu a na koho se to hodí? Jistěže na psa.. Ale to že rodič si dítě nehlídal už nikoho nezajímá.. Hlídám si psy tak aby nikoho neobtěžovali, nemám zarytou představu, že je musí všichni milovat, ale mnohokrát se mi stalo že jdu a z ničeho nic někdo zvedne ruku a pohladí mi psa.. a to podotýkám nemám žádného postelového mazlíka, mě osobně by tohle nikdy nenapadlo udělat! Co kdyby ten pes byl zlý, měl špatnou zkušenost atd.. ale kdo za to bude moct, že kousl? Pes jak jinak, zase nikoho nebude zajímat, že ten člověk na něj bez mého svolení neměl co sahat.. A takových situací je nepřeberné množství, potom jsou na druhé straně čistě nezodpovědnost majitelů psů, kteří chodí navolno bez koše a psa nehlídají a nemají snahu nepříjemné situaci zabrání, ovšem.. pes za to zase nemůže.. Vždy je na vině jen a jen člověk Sml80 Snad skoro každý den řeším nějakou situaci, kdy je člověk tak nezodpovědný, že nechává si psa dělat co chce, běhat kam chce a je mu vše jedno, nevím kdy se tenhle svět probere Sml23

  superkarma: 2 29.07.2014, 09:55:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] cilani [*]

  MaartinkaH — #24 mám několik psů a z toho, co píšeš, mi zůstává rozum stát. Takže vesnice musí tolerovat, že ty se s nevychovanými psy promenáduješ bez vodítka a náhubku, ale ty nehodláš tolerovat, že je to mnohým lidem nepříjemné... Zajímavý názor..

  Když nepomůže domluva, co mají asi tak dělat? Jedině volat policajty..

  superkarma: 0 29.07.2014, 08:22:07
 2. [29] mařinka [*]

  MaartinkaH — #24 "Zaručeně by neublížili." Uááá! Sml31 Proč si tohle lidi myslí? Kolikrát jsem to slyšela a kolikrát na mé dítě takovej "hodnej pejsek" vystartoval? A to několikrát v situaci, kdy jsem fakt nechápala, co psovi vadilo. (Moje děti před psem nesmí mávat klackem, pokřikovat, skákat a podobně, aby psa něčím nevylekaly.) Nedivím se, že se to místním nelíbí. Pokud Vás lidé prosili, abyste si psa vzala na vodítko, ale Vy to ignorujete, chápu, že se uchýlí k ráznějším krokům. (Alespoň já bych nejprve poprosila...) Je hodně míst, kde se dá pes vypustit, aby se proběhl, aniž by došlo k nějakému střetu a problémům, ale na ulici by měl být na vodítku a ideálně s náhubkem.

  superkarma: 0 28.07.2014, 23:07:34
 3. [28] MaVy [*]

  MaVy — #26 chromnou mi prsty-setkává -pardon za překlepSml79

  superkarma: 0 28.07.2014, 21:14:10
 4. avatar
  [27] kobližka [*]

  Mám pejska,prťavého jezevčíka,ale bez vodítka ani ránu.Za jedno nemůžu vědět,jestli třeba někomu nevadí,když ho pejsek jenom očichá,nebo na něj štěkne a za druhé vždycky vím,kde udělá svůj bobek a můžu to po něm uklidit.Což pejskař,který má psa navolno,udělá opravdu jen málokdy.Pes ať si volně běhá tam,kde není pravděpodobnost,že někoho potká.Mě je třeba hodně nepříjemné potkat velkého psa který běhá volně,protože se ho bojím a je mi fuk,že je to třeba dobrák,já nemám zájem kontaktovat se s cizími psy!

  superkarma: 0 28.07.2014, 21:11:06
 5. [26] MaVy [*]

  MaartinkaH — #24 to, že víte,že pes neublíží neznamená že se ho já nemůžu panicky bát Sml68,případ ne můj, ale mé sestřenice, pokud se pes cetkává s cizími lidmi má být na vodítku, pro ochranu obou Sml24

  1. na komentář reaguje MaVy — #28
  superkarma: 2 28.07.2014, 21:10:44
 6. avatar
  [25] v.poho [*]

  MaartinkaH — #24 ...ono když jedeš na kole, na bruslích apod. a takový pejsek, který by nikdy žádnému člověku neublížil, jenom není extra vycvičený anebo je jeho majiteli jenom jedno, že se o něj přerazíš, ti vběhne do cesty, popř. ho má majitel na frekventované stezce na dlouhé šňůře, takže ti udělá totéž, tak to ti řeknu, to už jsem měla kolikrát taky chuť na něj poslat policajta.

  Proč mám proboha čekat, až kvůli němu spadnu a složitě se s jeho majitelem soudit o náhradu na výdělku, bolestné apod.?

  superkarma: 3 28.07.2014, 20:41:12
 7. avatar
  [24] MaartinkaH [*]

  Jsem "pejskařka", miluji je, mám jich doma 6 a z toho dva velké, kteří sice nejsou extra vycvičení na povely, ale zaručeně vím, ze by zádnému člověkovi nikdy neublížil. Máme tu na vesnici takové lidi, že kdyz jdu s nimi bez vodítka, už nás žalují apod, takové lidi nesnáším a nesnáším lidi, kteří dokáží problém pokousání uvalit na psa, který za nic nemůže.

  1. na komentář reaguje v.poho — #25
  2. na komentář reaguje MaVy — #26
  3. na komentář reaguje mařinka — #29
  4. na komentář reaguje cilani — #30
  superkarma: 0 28.07.2014, 19:52:48
 8. avatar
  [23] pajda [*]

  Alfonsek — #22 jenže ten pes byl na vodítku. Takže odebrat děcko, rodičům flastr, až se z toho pos... a uhradit celé náklady a majiteli psa újmu z leknutí. DEBIL si nevychoval svoje děcko. Na cizí majetek se nehrabe, nehledě už na to, jak je možné, že se dvouleté děcko promenuje po světě bez dozoru? Není to náhodou zanedbání povinné péče?????

  superkarma: 2 28.07.2014, 16:59:41
 9. [22] Alfonsek [*]

  Rikina — #5 Pes kousne? Majiteli flastr až se z toho pos... !! Případně hradit celé náklady léčení a ztížené společenské uplatní po celý život. DEBIL nevede psa na vodítku a DEBIL nedal psovi náhubek. Sml31

  1. na komentář reaguje pajda — #23
  superkarma: 0 28.07.2014, 16:11:26
 10. [21] cilani [*]

  denisa.mx — #20 hele, já přežila v pohodě s informací, že na psy s nesahá, když ke mně nějaký běží tak nesmím utíkat, nezvedat ruce a nekoukat jim do očí.. a hlavně, na žádné nesahat bez dovolení se majitele a i tak být opatrná.. Víc informací mě začalo zajímat až, když jsem si chtěla pořídit svého.. Vše je v lidech..

  superkarma: 1 28.07.2014, 15:04:36
 11. avatar
  [20] denisa.mx [*]

  denisa.mx — #19 Ale i tak je osvěta potřeba, jinak to bude pořád dokola..

  1. na komentář reaguje cilani — #21
  superkarma: 0 28.07.2014, 14:45:43
 12. avatar
  [19] denisa.mx [*]

  Altamora — #17 Samozřejmě že by se měli naučit je číst hlavně jejich majitelé a ostatní se cizích psů nevšímat Sml24 a děti to tak učit Sml16

  1. na komentář reaguje denisa.mx — #20
  superkarma: 0 28.07.2014, 14:41:41
 13. avatar
  [18] denkas [*]

  Altamora — #17 Přesně takSml22 v.poho — #16 No taky sem to nechápalaSml80Sml30

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:39:08
 14. avatar
  [17] Altamora [*]

  denisa.mx — #9  Nechci se učit číst psy, jsou mi lhostejní. Jejich majitelé se mají učit, jak své psy vychovat, aby neobtěžovali a neohrožovali své okolí. Rodiče by měli učit své děti, že na cizí tvory se nesahá. Ani na psy, ani na kočky, ani na cizí děti.  Každý by měl respektovat cizí osobní prostor.

  1. na komentář reaguje denkas — #18
  2. na komentář reaguje denisa.mx — #19
  superkarma: 3 28.07.2014, 14:31:02
 15. avatar
  [16] v.poho [*]

  No a mně to nedá, abych se nepozastavila nad něčím jiným, a to:

  Přistoupila k psovi zezadu, podívala se mu do očí, pes se lekl a kousl ji do tváře.

  No, já teda nevím, já když přistoupím k psovi zezadu, tak mu nekoukám do očí, ale spíš tak do ...jiných míst.Sml80

  A to už se ani nepodivuji nad tím, že děvčátko přistoupila.... Sml31

  1. na komentář reaguje denkas — #18
  superkarma: 5 28.07.2014, 14:25:39
 16. avatar
  [15] pajda [*]

  Jako majitelka velkého psa celkem přesně vím, čeho je schopný a jde o psa loveckého, tedy o plemeno, které před útokem nevaruje. I přesto, že důrazně varuji každého, kdo se mi ke psu vrhá, že na něj nemají sahat, každou vycházku ho nějaký nevychovaný idiot pohladí. Co si mám myslet o ženské, která se vrhla k psovi z útulku, i přes mé důrazné "Běžte od něj, kouše!" ho začala drbat a ještě k němu volala dítě? "Ten je miloučký, pojď, pohlaď si ho, ten hodný...!" děcko skončilo na zemi a já naštěstí se záchvatem smíchu, když mi pak obecní policajt líčil, jak mu vykládala o "hrozném nevychovaném čoklovi, který jí úplně bezdůvodu napadl syna." Jenže ne každý má takovou kliku, aby policajt bydlel kousek od něj a věděl, že ani jeden z mých psů nepřijde k jinému člověku, než který drží vodítko a že ve vesnici nikdy na volno nejsou. Prý by jí udělil pokutu za blbost, která je trestná, ale před pár lety ji zrušili - zřejmě když se zjistilo, že značná část populce se vychovává ještě hůř, než ti psi...

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:20:28
 17. [14] cilani [*]

  mařinka — #13 chyba organizátorů, že nezavolali policii.. Dnes má spousta obcí vyhlášku, že pes musí být aspoň buď na vodítku, nebo mít náhubek, někde obojí... Já se častěji setkávám s tím, že matky posílají své děcka aby si šly psa pohladit..

  Všecko je o lidech a blbců je na obou stranách dostatek..

  superkarma: 0 28.07.2014, 14:11:45
 18. [13] mařinka [*]

  Své děti učím, že na cizí psi se nasahá a obchází se obloukem a děti to dodržují. Nesnáším, když někdo mým dětem říká, že pejsek je hodný, nekouše, a pobízí mé dítě k hlazení. Třeba jako ta paní, jejíž pes proti mému dítěti zničehonic vystartoval. Dítko předtím neudělalo prudký pohyb, nezaječelo, ..., nevím, co psovi vadilo. Jediné štěstí, že jsem dítě měla dostatečně daleko a pes byl na vodítku, panička ho stihla přitáhnout a strašně se divila, že prý to nikdy neudělal a blablabla. Takových hodných pejsků, co nekoušou, ale přesto vystartovali, jsme potkali až moc, jedno zranění od psa se dítku hojilo několik týdnů. Sml31 Proč musí páníčci děti nabádat k hlazení? Proč si psa nepřitáhnou?

  Ale nejhorší jsou namachrovaní borečci, kteří si pořídí bojové plemeno. Jednoho takového jsme potkali na akci pro děti, schválně psa vypustil bez náhubku, organizátoři se jej snažili vykázat, ale nešlo to, do mikrofonu před psem varovali, ale ten debil měl asi nějaké zvrácené potěšení z toho, jak pes dorážel na děti. Sml31Sml31Sml31

  Vážím si každého páníčka, který se o psa stará, vychovává ho, venku po něm uklízí, když ho pustí proběhnout, tak s náhubkem, ... Bohužel je stále až moc těch hloupých a nezodpovědných. Sml15

  1. na komentář reaguje cilani — #14
  superkarma: 0 28.07.2014, 14:02:09
 19. avatar
  [12] denkas [*]

  Nesnáším,když někdo řekne,nebojte se nic vám neudělá a klidně nechá psa aby vás otravoval.Mě osobně to nevadí,mám ráda psy ale chápu,že to tak každý nemá a sou i lidi co se jich panicky bojí. Zrovna tak je to s dětma.Prostě někteří páníčkové a i rodičové si myslí,že toho jejich miláčka musí každej milovat a musí si od něj nechat vše líbit. Takovou neomalenost a sobeckost nesnášímSml80

  superkarma: 2 28.07.2014, 13:55:17
 20. [11] cilani [*]

  Základem je, že děcko nemá u psa samo co dělat zvlášť u neznámého.. Se psem jsem měla konflikt jen jednou - panička feťačka, takže pes nakonec dopad špatně.. Spíš mám konflikt s dětmi, které nechtějí pochopit, že mi na psy sahat nebudou..

  superkarma: 0 28.07.2014, 13:50:44
 21. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Naše děti učím, že cizí pes se nehladí a uvázaný se obchází v bezpečné vzdálenosti. Takže mi dost vadí, pokud někdo uváže psa na tak dlouhém vodítku, že prakticky zatarasí celý vchod nebo chodník a nedá mi prostor, kde bych mohla projít, aniž bych přišla dokontaktu s dotyčným psem.

  superkarma: 0 28.07.2014, 13:33:00
 22. avatar
  [9] denisa.mx [*]

  Jak předcházet?.. Hlavně osvěta! Lidé by měli vědět jak se ke psům chovat, jak je číst, jak reagovat na jejich konejšivé signály.. Když už je dítě v blízkosti psa, tak z něj nespouštět oči a zavčasu zasáhnout.. Pes nikdy nekousne aniž by nevydal jediný konejšivý signál.. Dokud budou lidi nezodpovědní, bude se to bohužel dít dál a odnášet to budou jenom a jenom psi, kteří jsou v tom naprosto nevinně.. Přitom porozumět psům je docela jednoduché! A když se k nám řítí pes a páneček kříčí, že je hodný?.. Já křičím, že můj ne, jestli to chce vyzkoušet a většinou to zabere. Nevím proč by se k nám jen tak měl řítit jiný pes, já si to nepřeji a mým psům to taky nedovolím.. jen když se s páníčkem domluvím Sml80

  1. na komentář reaguje Altamora — #17
  superkarma: 0 28.07.2014, 13:29:54
 23. avatar
  [8] gerda [*]

  Na téma psi a děti už toho bylo napsáno tolik, že se těžko najde další originální rada. Opatrnosti nezbývá ani na jedné, ani na druhé straně a mají se respektovat vzájemné hranice. Já tyto problémy neznám. Jsme sídliště, pejskařů je tu spousta, ke konfliktům dochází výjimečně. Pokud nějaký je, tak spíš kvůli tomu, že pejsek vykoná a páníček nesebereSml30 A články v novinách, kdy se uměle kvůli čtenosti rozpoutá nenávist vůči nebezpečným kousavým příšerám, mi připadají hodně nadsazené. Vždycky je na začátku lidská chyba, za kterou zvíře nemůže.

  superkarma: 3 28.07.2014, 13:27:55
 24. [7] setury [*]

  Sml16

  superkarma: 0 28.07.2014, 13:25:42
 25. [6] ruzka [*]

  Pes určitě nemůže za nic a ještě k tomu Labrador.14 roků jsem jednoho měla doma a byl to velmi inteligentní tvor.Nikdy bych ho nenechala někde samotného uvázaného aby se stresoval,takže vinu nese majitel,který se o něho zřejmě stará přiměřeně,když ani není pravidelně očkovaný.Stejnou vinu ale mají rodiče dítěte,když ho nechají přijít k psovi.První se chovají špatně ke svému psovi,druzí ke svému dítěti.Tak co je horší?

  superkarma: 2 28.07.2014, 13:22:31
 26. [5] Rikina [*]

  Ohledně pokousané holčičky - nebyla jsem u toho, podle toho, co píšou, pes byl uvázaný, čili bych tipovala na chybu na obou stranách. Dítě nikdo nehlídal, nemělo se večer co potulovat samo po ulici a chodit k cizím psům. Pes byl možná odložený na příliš dlouho, a byl nervózní, kde má pána. Že neměl očkování, to je další věc. Za uši by zasloužili všichni zúčastnění, kromě té holčičky, ta je ještě malá, a psa, neb ten je zvíře a nemá z toho rozum. Sml80

  1. na komentář reaguje Alfonsek — #22
  superkarma: 2 28.07.2014, 13:19:46
 27. [4] Rikina [*]

  Mě teda na Novinkách mnohem víc zaujala zpráva, že chce Babiš zavést daň z životního stylu. Sml24

  superkarma: 6 28.07.2014, 13:15:49
 28. avatar
  [3] Chica [*]

  Mezi lidmi mám psa na vodítku, v přírodě, na louce psa vypouštím, potřebuje běhat i na volno, když potkám lidi, přivolávám podle toho jak dotyční reagují Sml80 Většině neobtěžující pes nevadí Sml23

  superkarma: 0 28.07.2014, 13:14:41
 29. [2] DCOlga [*]

  janaa1 — #1 Na 100% souhlasím

  superkarma: 0 28.07.2014, 13:08:39
 30. avatar
  [1] janaa1 [*]

  taky mě rozčiluje to, ajk každý venčí psa bez vodítka a tvrdí jak je mírumilovný, já sama pejska mám, bez vodítka ani ránu a přiznám že se cizích větších psů bojím...

  1. na komentář reaguje DCOlga — #2
  superkarma: 0 28.07.2014, 12:59:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme