Zdraví

Nebojte se nakupovat léky přes internet

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil v březnu rozsáhlou informační kampaň, která varuje před nákupem padělaných a ilegálních léčiv, zejména z internetu. Přečtěte si, jakým způsobem a zda vůbec se dají objednávat léky on-line, aniž byste riskovali své zdraví.

online

Varování ohledně nebezpečí spojeným s nákupem léků přes internet se na nás sypou z každého rohu. V hromadné dopravě si můžeme v krátkém komiksu přečíst, jak neslavně dopadla žena, která chtěla zhubnout, či chlapík, který toužil po figuře kulturisty. Ve večerních zprávách sledujeme, kolik kamionů s ilegálními léky bylo zastaveno na celnicích, dokonce i naše redaktorka Michaela Kudláčková vás od online nákupů medikamentů nedávno zrazovala v článku: Léky přes internet? Toho bych se bála (klikni). Existuje vůbec bezpečná cesta, kromě návštěvy kamenné lékárny?

Pokud jste zvyklí objednávat si veškeré zboží výlučně z domova a nechcete se této varianty vzdát, ani když jste nemocní, nezoufejte. Nabízíme vám tři základní pravidla, jejichž dodržením se vyvarujete jakéhokoli rizika.

Pravidlo 1. - Výběr vhodného e-shopu

Každého asi napadne, že reagovat na spamové e-maily či inzeráty v novinách nabízející přehršel přípravků na podporu erekce, není zrovna bezrizikovým řešením. Jak ale zvolit skutečně bezpečné místo k nákupu? Nejlepší je podívat se na stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde najdete seznam všech certifikovaných lékáren, které smí prodávat léky na internetu.

Co je SÚKL?

Státní ústav pro kontrolu léčiv je státní instituce, která dohlíží na to, aby se v České republice používaly nejen výlučně jakostní, bezpečné a účinné léky, ale i funkční a bezpečné zdravotnické pomůcky respektive prostředky zdravotní techniky.

Pravidlo 2. - Neshánějte léky na předpis

Chcete-li objednávat medikamenty z domova, musíte volit pouze přípravky, jaké by vám bez problémů vydali i v kamenné lékárně. Vybírat si tedy můžete z široké palety potravinových doplňků, zdravotnického materiálu (obvazy, teploměry, dezinfekce...) i volně prodejných léčiv (tedy bez nutnosti lékařského předpisu).

Pravidlo 3. - Pozor na padělky a ilegální přípravky

Nakupujete-li pouze z certifikovaných internetových lékáren, nákup padělaného ani nelegálního léčiva vám nehrozí. Pokud ovšem máte jakékoli pochybnosti, můžete se obrátit na stránky webového Informačního portálu SÚKL, kde vám odborníci rádi zodpoví jakékoli vaše dotazy.

Tiskové mluvčí SÚKL, Veronice Petlákové, jsme položili několik otázek...

Jak poznám originální lék od padělku?
Zásadním pro rozlišení padělku resp. nelegálního přípravku je rozhodující zejména původ takového přípravku. Pokud nakupujete léčivé přípravky bezpečným způsobem tedy podle manuálu, který zmiňujeme i s odkazem níže, pak není třeba obávat se padělků. Nicméně jak dále uvádíme je rozeznání padělků od originálu často pro laika velmi obtížné.
S rozvojem technických možností padělatelů je možno říci, že zdařilý padělek nelze pohledem laika, který si nemá možnost zjistit další údaje k originálnímu přípravku, zpravidla rozeznat od originálního výrobku pouze podle vnějšího nebo vnitřního obalu. Ve skutečnosti je totiž padělání léčiv výnosným a organizovaným obchodem, který se logicky zaměřuje pouze na oklamání spotřebitele.
Padělky mohou být vyráběny za neuvěřitelně primitivních podmínek, obsah účinných látek bývá i několikanásobně překročen nebo v nich naopak účinná látka zcela chybí. Kvalita obsažených účinných látek je pak samozřejmě diskutabilní, padělek může a zpravidla obsahuje také nejrůznější příměsi. Padělaná léčiva tak mohou ohrozit i vážně poškodit zdraví pacientů. V zahraničí byly zdokumentovány případy, kdy došlo po požití padělaného přípravku k úmrtí.
Nelegální přípravky mohou být v některých případech vyrobeny farmaceutickou firmou, to však nezaručuje splnění všech evropských výrobních kritérií. Ani u těchto produktů tedy není možné zaručit jejich kvalitu, bezpečnost a účinnost. 
Je tedy Důležité dodržovat základní pravidla pro nákup léků na internetu a pak se nakupující nemusí ničeho obávat. Pro veřejnost je manuál nakupování léků na internetu k dispozici na stránkách kampaně http://www.nebezpecneleky.cz/nakup-na-internetu (klikni).

Může se stát, že i v certifikované internetové lékárně mi prodají nelegální či padělaný lék?
Situace v České republice je na rozdíl od jiných států EU, zejména Velké Británie, Irska, Francie a Německa, klidnější. Padělky léčivých přípravků, se objevují převážně v nelegální distribuční síti, zejména na Internetu. V legálním systému distribuce se můžeme setkat s nelegálním přípravkem například ve smyslu dovozu přípravku, který nemá v pořádku povinné náležitosti. Tyto případy Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyhledává, sleduje a postihuje. Systém kontroly subjektů, které s léčivy obchodují, je v ČR velmi propracovaný. V České republice ho provádějí kontroloři SÚKL. Ti se zabývají jak kontrolou výrobců, tak i kontrolou distributorů, lékáren a zdravotnických zařízení zacházejících s léčivy. V České republice nejsou zatím etablováni ani brokers, tj. obchodníci, kteří léčiva nikdy fyzicky nevlastní a obchod zprostředkovávají virtuálně, elektronicky. Právě tady dochází k oddělení léčiva od jeho dokumentace a to je možná příležitost pro průnik padělků do legálního distribučního řetězce. Nicméně vzhledem k existenci jednotného evropského trhu a globalizaci nelze tato nebezpečí podceňovat. Padělatelé jsou postupně vytlačováni ze svých odbytišť ve velkých evropských zemích a budou tak hledat nové způsoby prosazení padělků na evropský trh i v menších zemích Evropské unie.

Mezi lidmi kolují různé mírně znepokojivé informace, například, že mi lékař může předepsat u nás neregistrované medikamenty, je to pravda?
V případě splnění podmínek stanovených zákonem č. 378/2007 Sb., o léčivech, je možné, aby lékař pacientovi předepsal lék, který není registrován v ČR, a lékárna tento lék na základě receptu objedná pro konkrétního pacienta. Jedná se o tzv. „mimořádný dovoz", tedy dovoz v množství odpovídajícím použití pro jednoho konkrétního pacienta. Při poskytování zdravotní péče jednotlivým pacientům může ošetřující lékař za účelem poskytnutí optimální zdravotní péče dle § 8 uvedeného zákona předepsat nebo použít i léčivé přípravky neregistrované podle tohoto zákona, pokud a) není distribuován nebo není v oběhu v České republice léčivý přípravek odpovídajícího složení nebo obdobných terapeutických vlastností, který je registrován, b) jde o léčivý přípravek již v zahraničí registrovaný, c) takový způsob je dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky ad) nejde o léčivý přípravek obsahující geneticky modifikovaný organismus.
Provozovatel zdravotnického zařízení odpovídá za škodu na zdraví nebo za usmrcení člověka, ke kterým došlo v důsledku použití neregistrovaného léčivého přípravku.

Dá se nákup léčiv z certifikovaných internetových lékáren považovat za bezpečný?
Nákup léku přes Internet od českých certifikovaných lékáren je bezpečný. SÚKL věnuje prodeji přes Internet obzvlášť důkladnou péči. Přesto doporučujeme vždy respektovat základní pravidla pro nákup léků přes Internet. Pro veřejnost je manuál nakupování léků na Internetu k dispozici na stránkách kampaně: http://www.nebezpecneleky.cz/nakup-na-internetu (klikni).

Proto bolí-li vás břicho, máte-li zvýšenou teplotu nebo vám jen zrovna došly multivitaminové tablety, nemusíte se hnát v mrazu do kamenné lékárny. Stačí zasednout k počítači a vše potřebné objednat přes web. Pak už si jen počkejte, až vám u dveří zazvoní pošťák.

Bojíte se nakupovat léky přes internet?

Možnost%
Ano.52,4
Ne.47,6

   
26.11.2010 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [27] Petrholasek [*]

  Sml59Ieky na hemeroidy nakupuji raději diskrétně přes online lékárnu http://www.sos-lekarna.cz/leky-volny-prodej/hemeroidy-krecove-zily/

  superkarma: 0 25.05.2014, 22:33:22
 2. [26] honzovo [*]

  Tak například přes internet mi připadne ideální nakupovat zboží jako je Erectan na problémy s erekcí. Kamarád si objednával již několikrát a vždy mu to došlo v diskrétním balení, což je velká výhoda Sml22

  superkarma: 0 14.03.2012, 17:35:00
 3. [25] ttachy [*]

  Přes internet nakupuji jen oblečení Sml24. Mám známou v lékarně, tak využívám její slevy Sml16

  superkarma: 0 30.11.2010, 08:03:15
 4. avatar
  [24] nelysek [*]

  Já nakupuji volně prodejné léky přes internet běžně, ušetřím a je to bez fronty + navíc dostanu bodíky, které můžu využít na slevu. Ale kdyby byla možnost objednávat i léky na předpis, asi bych jí nevyužila... to už se mi zdá jako riziko.

  superkarma: 0 28.11.2010, 23:27:56
 5. avatar
  [23] Gedžitka [*]

  Zuzice82 — #22  a jaký tam jsou rabaty? Sml58

  superkarma: 0 28.11.2010, 20:52:56
 6. [22] Zuzice82 [*]

  Já jsem rozhodně za nakupování těchto výrobku přes internet neboť když někdy vidím ty rabaty které jsou přímo v lékárnách protáčejí se mi panenky Sml58

  1. na komentář reaguje Gedžitka — #23
  superkarma: 0 27.11.2010, 18:39:36
 7. [21] bety61 [*]

  Mám raději léky z lékárny

  superkarma: 0 26.11.2010, 22:35:02
 8. avatar
  [20] hardy [*]

  Přes internet jsem žádné léky ještě nekoupila, vždycky si dojdu do lékárny.

  superkarma: 0 26.11.2010, 21:01:22
 9. avatar
  [19] Gedžitka [*]

  Hlavně taky internetovou lékárnu nemůže mít jen tak nějakej hej počkej, co to dělá doma po večerech. Ale musí to být lékárník, musí dodržovat veškeré postupy jako kamenná lékárna, musí mít prostory odpovídající skladování léků a zacházení s nimi....

  Asi je prostě nejjednodušší kouknout, jestli je ten prodejce provozovatel kamenné lékárny příp. nějaké sítě kamenných lékáren, pak si ho ověřit na tom SUKLu, zda má povolení pro prodej po netu.

  Velká výhoda je možnost objednat si cokoli, co jde volně koupit - bez receptu a v jedné prodejně, že se nemusí obíhat lékárny v okolí, pokud nemají skladem, zboží objednají, mají do druhého dne nachystané, člověka informují o tom, že to má nachystané, tak tam nemusí letět x krát nebo zkoušet jestli už to mají nebo budou mít až odpol..... . Většina těchto obchodů má i nějakou linku, kde poradí, příp. se kouknou, zda ten přípravek jde objednat, na akční výrobky... příp. objednají i to, co třeba v té net prodejně sice není, ale jde objednat - opět se bavím o volně prodejných produktech. A taky to na netu bývá levnější.

  superkarma: 0 26.11.2010, 14:46:14
 10. avatar
  [18] delfi.na [*]

  léky bych přes internet nekoupilaSml80

  superkarma: 0 26.11.2010, 14:18:57
 11. avatar
  [17] femme [*]

  bože, to si jako všechny myslíte, že v internetové lékárně vám vymění v platíčku např. acylpyrin za fet, nebo jed?? Sml28 Sml30 

  superkarma: 1 26.11.2010, 14:18:33
 12. [16] bezvaobchudek.cz [*]

  Léky na internetu nakupuju běžně.. Žila jsem na malém městě - léky v lékárně (samozřejmě ty volně dostupné) byly předražené, navíc polovinu z toho, co jsem chtěla, ani neměli.. Takže jsem si našla internetovou lékárnu, tam nakoupím v pohodě a ještě ušetřím.. Pak jsem se přestěhovala do velkého města, kde je lékáren sice dostatek, ale i tak je alespoň pro mě lepší koupit si léky na internetu sama a pak si je jen jdu vyzvednout do kamenného obchodu...

  superkarma: 0 26.11.2010, 14:00:26
 13. avatar
  [15] Introvertka [*]

  Já si pravidelně kupuji jedny léky u jednoho dodavatele na netu a jsem spokojená.

  superkarma: 0 26.11.2010, 13:45:23
 14. [14] ivetinkav [*]

  nene přez net léky nebratSml80

  superkarma: 0 26.11.2010, 13:34:49
 15. avatar
  [13] tojevšechnomoje [*]

  ano, bojím se nakupovat léky přes internetSml22Sml15

  superkarma: 0 26.11.2010, 12:41:51
 16. avatar
  [12] Gedžitka [*]

  kofronka — #9 a pokud si kamarádka objednala někde něco, co se prodávat přes net nesmí - léky na předpis..., je nejlepší je nahlásit.  

  superkarma: 0 26.11.2010, 12:21:19
 17. [11] enie [*]

  Pravidelně objednávám léky přes internetovou lékarnu a pak si je už připravené  v tašce vyzvedávám v kameném obchodě a dokonce nemusím čekat frontu. Dá se takhle pěkně ušetřit.

  superkarma: 0 26.11.2010, 12:11:23
 18. avatar
  [10] Gedžitka [*]

  kofronka — #9 tak hlavně léky by měla prodávat pouze opravdu lékárna - povolení o internetovém prodeji lze najít právě na stránkách SUKLu, ti pak tyto obchody kontrolují. Prodej probíhá úplně stejně, jako prodej v kamenné lékárně, jen to bu´d vychystají na pobočce nebo pošlou poštou, každopádně toto vše musí dělat člověk se vzděláním tomu odpovídajícím s povolením k takovému prodeji.... prostě to musí fungovat stejně, jakoby to byla kamenná lékárna. Jakože internetovou lékárnu většinou provozují majitelé kamenných lékáren. A vždy jde pouze o léky volně prodejné, doplňky stravy nebo třeba kosmetiku příp. věci pro miminka vč. dětské stravy - skleniček apod.

  superkarma: 0 26.11.2010, 12:06:08
 19. [9] kofronka [*]

  tak já se bojím,protože mám známou  která si objednala nějaké léky a dostala úplně něco jiného a málem přišla o život,Nevím na jakém webu,ale já myslím,že léky by se měly kupovat v lékárně a hlavně po dohodě s lékařem.

  1. na komentář reaguje Gedžitka — #10
  2. na komentář reaguje Gedžitka — #12
  superkarma: 0 26.11.2010, 11:29:28
 20. avatar
  [8] Gedžitka [*]

  dadma — #6 ale zas nemusí mít všechno na webu si člověk vybere, oni to nachystají a pak si to člověk jen vyzvedne nebo mu to doručí v době, kdy mu to vyhovuje.

  superkarma: 0 26.11.2010, 11:16:16
 21. avatar
  [7] slunecko7tecne [*]

  z těch certifikovaných lékáren na internetu bych se nebála nakupovat... ale stejně mám radši, když mám léky hned u sebe, tak by se mi asi nechtělo čekat na doručení a radši bych šla do kamenné lékárny...

  superkarma: 0 26.11.2010, 11:07:51
 22. [6] dadma [*]

  Nevím, léky bych asi po internetu nekupovala.Lékáren máme u nás ve městě hodně.

  1. na komentář reaguje Gedžitka — #8
  superkarma: 0 26.11.2010, 09:46:32
 23. avatar
  [5] Peťule* [*]

  Musím říct, že jsem si před rokem našla lékárnu, kde nakupuji přes internet a jsem moc spokojená - paralen, vitamíny..v klidu si vyberu, co potřebuji, dodávka až do domu Sml67 . Samozřejmě, pokud dostanu u doktora recept na penicilin, jdu do kamenné lékárny Sml22

  superkarma: 1 26.11.2010, 09:45:20
 24. [4] lidicka [*]

  zatím jsem léky přes internet nekupovala, ale co není může býtSml22

  superkarma: 0 26.11.2010, 08:12:34
 25. avatar
  [3] femme [*]

  už několikrát jsem si objednávala léky v jedné pražské internetové lékárně a jsem navýsost spokojená Sml22 mají výhodnější ceny a mám to kousek od práce Sml67

  superkarma: 0 26.11.2010, 08:02:49
 26. [2] gabcahovorkova [*]

  Nikdy bych nekupovala léke přes internet!!! Sml80

  superkarma: 0 26.11.2010, 07:47:15
 27. [1] xuxa [*]

  Vitamíny v zelenině,léky na předpis u lékaře-nic víc.

  superkarma: 0 26.11.2010, 07:18:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme