Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil v březnu rozsáhlou informační kampaň, která varuje před nákupem padělaných a ilegálních léčiv, zejména z internetu. Přečtěte si, jakým způsobem a zda vůbec se dají objednávat léky on-line, aniž byste riskovali své zdraví.

online

Varování ohledně nebezpečí spojeným s nákupem léků přes internet se na nás sypou z každého rohu. V hromadné dopravě si můžeme v krátkém komiksu přečíst, jak neslavně dopadla žena, která chtěla zhubnout, či chlapík, který toužil po figuře kulturisty. Ve večerních zprávách sledujeme, kolik kamionů s ilegálními léky bylo zastaveno na celnicích, dokonce i naše redaktorka Michaela Kudláčková vás od online nákupů medikamentů nedávno zrazovala v článku: Léky přes internet? Toho bych se bála (klikni). Existuje vůbec bezpečná cesta, kromě návštěvy kamenné lékárny?

Pokud jste zvyklí objednávat si veškeré zboží výlučně z domova a nechcete se této varianty vzdát, ani když jste nemocní, nezoufejte. Nabízíme vám tři základní pravidla, jejichž dodržením se vyvarujete jakéhokoli rizika.

Pravidlo 1. - Výběr vhodného e-shopu

Každého asi napadne, že reagovat na spamové e-maily či inzeráty v novinách nabízející přehršel přípravků na podporu erekce, není zrovna bezrizikovým řešením. Jak ale zvolit skutečně bezpečné místo k nákupu? Nejlepší je podívat se na stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde najdete seznam všech certifikovaných lékáren, které smí prodávat léky na internetu.

Co je SÚKL?

Státní ústav pro kontrolu léčiv je státní instituce, která dohlíží na to, aby se v České republice používaly nejen výlučně jakostní, bezpečné a účinné léky, ale i funkční a bezpečné zdravotnické pomůcky respektive prostředky zdravotní techniky.

Pravidlo 2. - Neshánějte léky na předpis

Chcete-li objednávat medikamenty z domova, musíte volit pouze přípravky, jaké by vám bez problémů vydali i v kamenné lékárně. Vybírat si tedy můžete z široké palety potravinových doplňků, zdravotnického materiálu (obvazy, teploměry, dezinfekce...) i volně prodejných léčiv (tedy bez nutnosti lékařského předpisu).

Pravidlo 3. - Pozor na padělky a ilegální přípravky

Nakupujete-li pouze z certifikovaných internetových lékáren, nákup padělaného ani nelegálního léčiva vám nehrozí. Pokud ovšem máte jakékoli pochybnosti, můžete se obrátit na stránky webového Informačního portálu SÚKL, kde vám odborníci rádi zodpoví jakékoli vaše dotazy.

Tiskové mluvčí SÚKL, Veronice Petlákové, jsme položili několik otázek...

Jak poznám originální lék od padělku?
Zásadním pro rozlišení padělku resp. nelegálního přípravku je rozhodující zejména původ takového přípravku. Pokud nakupujete léčivé přípravky bezpečným způsobem tedy podle manuálu, který zmiňujeme i s odkazem níže, pak není třeba obávat se padělků. Nicméně jak dále uvádíme je rozeznání padělků od originálu často pro laika velmi obtížné.
S rozvojem technických možností padělatelů je možno říci, že zdařilý padělek nelze pohledem laika, který si nemá možnost zjistit další údaje k originálnímu přípravku, zpravidla rozeznat od originálního výrobku pouze podle vnějšího nebo vnitřního obalu. Ve skutečnosti je totiž padělání léčiv výnosným a organizovaným obchodem, který se logicky zaměřuje pouze na oklamání spotřebitele.
Padělky mohou být vyráběny za neuvěřitelně primitivních podmínek, obsah účinných látek bývá i několikanásobně překročen nebo v nich naopak účinná látka zcela chybí. Kvalita obsažených účinných látek je pak samozřejmě diskutabilní, padělek může a zpravidla obsahuje také nejrůznější příměsi. Padělaná léčiva tak mohou ohrozit i vážně poškodit zdraví pacientů. V zahraničí byly zdokumentovány případy, kdy došlo po požití padělaného přípravku k úmrtí.
Nelegální přípravky mohou být v některých případech vyrobeny farmaceutickou firmou, to však nezaručuje splnění všech evropských výrobních kritérií. Ani u těchto produktů tedy není možné zaručit jejich kvalitu, bezpečnost a účinnost. 
Je tedy Důležité dodržovat základní pravidla pro nákup léků na internetu a pak se nakupující nemusí ničeho obávat. Pro veřejnost je manuál nakupování léků na internetu k dispozici na stránkách kampaně http://www.nebezpecneleky.cz/nakup-na-internetu (klikni).

Může se stát, že i v certifikované internetové lékárně mi prodají nelegální či padělaný lék?
Situace v České republice je na rozdíl od jiných států EU, zejména Velké Británie, Irska, Francie a Německa, klidnější. Padělky léčivých přípravků, se objevují převážně v nelegální distribuční síti, zejména na Internetu. V legálním systému distribuce se můžeme setkat s nelegálním přípravkem například ve smyslu dovozu přípravku, který nemá v pořádku povinné náležitosti. Tyto případy Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyhledává, sleduje a postihuje. Systém kontroly subjektů, které s léčivy obchodují, je v ČR velmi propracovaný. V České republice ho provádějí kontroloři SÚKL. Ti se zabývají jak kontrolou výrobců, tak i kontrolou distributorů, lékáren a zdravotnických zařízení zacházejících s léčivy. V České republice nejsou zatím etablováni ani brokers, tj. obchodníci, kteří léčiva nikdy fyzicky nevlastní a obchod zprostředkovávají virtuálně, elektronicky. Právě tady dochází k oddělení léčiva od jeho dokumentace a to je možná příležitost pro průnik padělků do legálního distribučního řetězce. Nicméně vzhledem k existenci jednotného evropského trhu a globalizaci nelze tato nebezpečí podceňovat. Padělatelé jsou postupně vytlačováni ze svých odbytišť ve velkých evropských zemích a budou tak hledat nové způsoby prosazení padělků na evropský trh i v menších zemích Evropské unie.

Mezi lidmi kolují různé mírně znepokojivé informace, například, že mi lékař může předepsat u nás neregistrované medikamenty, je to pravda?
V případě splnění podmínek stanovených zákonem č. 378/2007 Sb., o léčivech, je možné, aby lékař pacientovi předepsal lék, který není registrován v ČR, a lékárna tento lék na základě receptu objedná pro konkrétního pacienta. Jedná se o tzv. „mimořádný dovoz", tedy dovoz v množství odpovídajícím použití pro jednoho konkrétního pacienta. Při poskytování zdravotní péče jednotlivým pacientům může ošetřující lékař za účelem poskytnutí optimální zdravotní péče dle § 8 uvedeného zákona předepsat nebo použít i léčivé přípravky neregistrované podle tohoto zákona, pokud a) není distribuován nebo není v oběhu v České republice léčivý přípravek odpovídajícího složení nebo obdobných terapeutických vlastností, který je registrován, b) jde o léčivý přípravek již v zahraničí registrovaný, c) takový způsob je dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky ad) nejde o léčivý přípravek obsahující geneticky modifikovaný organismus.
Provozovatel zdravotnického zařízení odpovídá za škodu na zdraví nebo za usmrcení člověka, ke kterým došlo v důsledku použití neregistrovaného léčivého přípravku.

Dá se nákup léčiv z certifikovaných internetových lékáren považovat za bezpečný?
Nákup léku přes Internet od českých certifikovaných lékáren je bezpečný. SÚKL věnuje prodeji přes Internet obzvlášť důkladnou péči. Přesto doporučujeme vždy respektovat základní pravidla pro nákup léků přes Internet. Pro veřejnost je manuál nakupování léků na Internetu k dispozici na stránkách kampaně: http://www.nebezpecneleky.cz/nakup-na-internetu (klikni).

Proto bolí-li vás břicho, máte-li zvýšenou teplotu nebo vám jen zrovna došly multivitaminové tablety, nemusíte se hnát v mrazu do kamenné lékárny. Stačí zasednout k počítači a vše potřebné objednat přes web. Pak už si jen počkejte, až vám u dveří zazvoní pošťák.

Reklama