Zdraví

Nebojte se mamografu

PRAHA - Přestože od září loňského roku mohou ženy od 45 let bezplatně využívat vyšetření prsou na mamografu, zájem není zdaleka tak velký, jak se původně očekávalo.

Důvody jsou prozaické. Obavy a strach ze samotného vyšetření.

Mnohé ženy se totiž domnívají, že by mohly následně onemocnět z radioaktivního záření, kterým toto zařízení disponuje.
„Snad právě proto, že pracuji v diagnostice, dokážu pochopit obavy našich pacientek“, říká MUDR Hana Kacerovská, CSc. z pražské radiodiagnostické kliniky FN na Karlově náměstí.

„Ráda bych ujistila všechny ženy, které se vyšetření z jakéhokoliv důvodu brání, aby nám důvěřovaly a ničeho se nebály. Dávky záření na mamografech jsou minimální, neboť přístroje jsou speciálně sestrojeny tak, aby produkovaly takzvané měkké záření, které je naprosto bezpečné a šetrné. Jinak by byly nejvíce ohroženy naše laborantky, které denně pořídí desítky mamografických snímků“.

Prevence nádorových onemocnění v našem zdravotním systému mírně pokulhává a měli bychom ocenit každé vyšetření, které mohou lidé využít.
Například ve Skandinávii a Anglii existuje prevence rakoviny prsu u žen již 10 let a během této doby se úmrtnost pacientek snížila o jednu třetinu.

„Snažíme se vyšetřovat ženy zdravé a bez obtíží,“ pokračuje Dr. Kacerovská, „aby se včas zhoubné onemocnění odhalilo, protože jedině včasná diagnostika může zaručit úspěšné léčení a uzdravení. Toto samozřejmě platí i u jiných typů zhoubného bujení. Za těch devět měsíců, co běží preventivní prohlídky, jsme ze zdravých žen pozitivně diagnostikovali, podotýkám včasně, 6 až 7 promile žen, což je asi 7 žen z tisíce.“  

    
   
10.07.2003 - Zdraví - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Stejně by se to ale nemělo s tím vyšetřením přehánět. Chodit pravidelně, ale ne moc často.

  superkarma: 0 09.12.2003, 16:59:40
 2. avatar
  [9] Dášule [*]

  Když jsem šla poprve na mamograf, byla jsem strašně vyděšená. 2 měsíce předem jsem /teď bych měla říct nejedla, nespala, ale to by nebyla pravda/se klepala hrůzou. Nemyslela jsem na nic jiného. Nejsem právě z těch necitelných na bolest, takže povyprávění ynámých jsem se připravovala na horor. Musím přiznat, že horor byl. Několik z nás, které jsme tam byly s shodlo, že mamograf nás nebolel vůbec, ale manuální vyšetření lékařky, která navíc ječela uvolnětě se a dloubala člověka v podpaží bylo nepříjemné. Sám mamograf mi bolestivý nepřipadal. Minulý rk jsem byla opět na manuálním vyšetření, byla tam jiná lékařka a vše bylo v pohodě. Letos na zač. roku jsem byla na mamografu, lékařka mi vysvětlila, co mě čeká, byla velmi milá a hned mě upozornila, že pozvánka na opakované vyšetření nic neznamená, je jen možné, že potřebuji jiný způsob vyšetření. Myslím, že je to individuální. Kamarádka měla problémy, prodělala ozařování, jezdí na kontroly do nemocnice. Vím, že jsem včasnou kontrolou s následnou operací zabránila radkovině dělohy, takže jsem opatrná.

  superkarma: 0 13.07.2003, 03:43:26
 3. avatar
  [8] Léthé [*]

  Drahuška:já nemám sebemenší důvod brojit proti mamografu,"kdo chce kam..."jen jsem chtěla tady ukázat i protinázor,který mi mírně naznačil MŮJ GYNEKOLOG. Žádné podobně diagnostické vyšetření není nikdy bez vedlejších účinků a to je svatá pravda.Co se týče vyšetření malých prsů,vyprávěla mi to moje kamarádka.Bylo to velice bolestivé a prsa(prsíčka )jí bolely ještě několik dnů po té .Řekla že "už NIKDY!!!" Navíc tam měla nějakou nevrlou sestru,která jí za ně vzala a někam narvala způsobem,že by prý klidně mohla dělat Dominu.

  superkarma: 0 10.07.2003, 22:41:29
 4. avatar
  [7] _Lucky [*]

  3.Susina: Nemůžu přispět vlastní zkušeností , ale u některých typů mamografu to těch +/- 20kg je, někdy není (zas víc záření) a fyzicky je to často VELMI nepříjemné (a velmi násilné - než se ztratí nepříjemné pocity, může to trvat i týdny (starší ženy)). Ultrazvuk je střílení naslepo. Hlavně klídek a životní pohodičku, je to typická civilizační choroba (plus dědičné zatížení)

  superkarma: 0 10.07.2003, 12:37:55
 5. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Drahuška: Ještě je možnost vyšetření ultrazvukem, tam odpadá i to riziko ze záření.

  superkarma: 0 10.07.2003, 11:32:45
 6. avatar
  [3] Susina [*]

  no, já teda nevím, ale na mamografu jsem rozhodně neměla dojem, že by mi někdo hodil na prsa dvacet kilogramových pytlíků cukru, to je teda blbost. Sevření prsu nebylo nijak dramatické, nebolelo mě to..Chodím na mamograf, protože moje maminka je po rakovině prsu, přišlo se na to právě proto, že jí gynekolog poslal na mamograf - nijak by se na její nádor vůbec nepřišlo, protože byl ještě velmi malý a uložený tak, že by se nedal nahmatat. Díky mamografu a následné operaci je maminka už pět let v pořádku, bez jakýchkoli komplikací. A já rozhodně na mamograf chodit budu, byť mi stačí jednou za dva roky..Riskovat nehodlám nic. Takovýhle "rádoby odborný knížky" typu co vám lékaři neřeknou a podobný miluju.. akorát tak odraděj lidi od důležitých diagnostických metod.. já teda nevím, doufá, že valná většina z nás raději snese mírně nepříjemný mamograf a má jistotu, že je v pořádku - nebo, v případě diagnostikovaného nádoru rychle podstoupí operaci, než se rakovina nepozorovaně rozšíří, než aby se na rakovinu přišlo, až bude pozdě??? A pokud se mamografem zjistí cokoli divného, okamžitě jsou ženy posílány na počítačovou tomografii (známý "tunel"), který diagnostikuje naprosto přesně...diagnóza je tak potvrzená, nebo vyloučená...fakt si myslím, že v současné době, kdy je rakovina bohužel tak rozšířená, si nikdo z nás nemůže dovolit jakkoli hazardovat se zdravím a pravidelné prohlídky jsou nutné.. já teda na mamograf chodit budu a nikdo mě z toho nezviklá.

  superkarma: 0 10.07.2003, 10:58:26
 7. avatar
  [2] Veruška [*]

  Léthé: to teda zírám! to jsem zvědavá, co na to pí doktorka!

  superkarma: 0 10.07.2003, 09:18:28
 8. avatar
  [1] Léthé [*]

  Já nevím já sama jsem se začala o mamografické vyšetření zajímat,když můj gynekolog(m.j.primář gynekologie) na můj dotaz,jestli bych ve svém věku již taky neměla absolvovat toto vyšetření,mi to rozmluvil.
  Přikládám níže k čemu jsem se dopídila já...TAK KDE JE TA PRAVDA?
  Uvádím úryvek z knihy "CO vám lékaři neřeknou" od Linne Mc Taggortové. Podobné informac ejsem četla i v knize "Omyly medicíny" od jiného autora.

  Přes všechny peníze a snahy nemají preventivní vyšetřovací programy v žádné zemi pozitivní vliv na snížení úmrtnosti. Zcela naopak, vysoká pravděpodobnost falešně pozitivních výsledků vyšetření může zvýšit počet pacientů, kteří jsou poškozováni zbytečnou farmakologickou či chirurgickou léčbou.

  Nedávný odhad říká, že vzdor prevenci počet žen umírajících na rakovinu prsu neklesá, a že než mamografie předejde jednomu jedinému úmrtí, tak s desetkrát větší pravděpodobností najde benigní (nezjoubný) nádor, což vede ke zbytečné léčbě či operaci (jedna lékařská studie provedená v Kanadě odhalila, že pouze jedna ze čtrnácti žen s pozitivním mamogramem, poukazující na karcinom prsu, ho skutečně měla). Na základě směrnic zdravotních pojišťoven se vyvíjí na ženy tlak, aby na vyšetření chodily častěji, neboť poplatky se stávají součástí lékařova živobytí. Mamografické vyšetření je vždy zdůvodňováno tím, že čím dříve se tumor zjistí, tím bude menší, a tím tedy i větší šance na uzdravení. Tato úvaha však nepočítá s tím, že ne všechny karcinomy metastázují stejnou měrou Rakoviny prsu není nemoc, která se vyvíjí stejným způsobem u všech žen. Někdy se rozšíří po celém těle, někdy zachvátí samotný prs. Většina dostupných léčebných metod beztak nemá na výsledný stav žádný vliv. Mamografie dokonce úmrtnost paradoxně zvyšuje. Podle kanadského výzkumu mezi ženami mladšími padesáti let, jich na rakovinu prsu zemřelo více ve skupině vyšetřovaných mamografem, než ve skupině, které mamografie nebyla prováděna. K podobným závěrům došly i tři švédské studie a jedna, která se uskutečnila v New Yorku. Švédský výzkum v Malmo ukázal téměř třikrát víc případů rakoviny prsu u žen mladších padesáti pěti let, které měly za posledních deset let udělanou mamografii. Příčinou je například nahromaděné rentgenové záření, ale i fyzické trauma způsobené mamografií. V jednom okamžiku vyvine mamogram kompresi 200 newtonů, což je ekvivalentní 20 kilogramovým sáčkům cukru, hozeným na prs (některé přístroje vyvinou ještě sílu o 10kg větší). Síla je údajně nutná k tomu, aby se dosáhlo co největší kvality obrázků za podmínek snížení záření na minimum. Mnoho vědců se domnívá, že stlačení během mamografie může protrhnout cysty a roznést rakovinové buňky. Jestliže se totiž s tumorem manipulije, může to zvýšit výskyt jeho metastáz v dalších částech těla až o 80 procent!

  Tak co na to MUDR.Hana Kacerovská???  superkarma: 0 10.07.2003, 01:01:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme