Rodina

Nebojte se doktorů...

 

Prevence je nejlepší lék. Zvláště pak prevence u našich nejmenších. A protože ne všichni jsme lékaři a ne všichni poznáme, že se náš drobek nevyvíjí správně, jsou tu pravidelné preventivní lékařské prohlídky. Ta tam jsou časy hromadných návštěv lékařů se školou. Dnes si za své zdraví a zdraví svých dětí zodpovídá každý sám.

Co to tedy jsou preventivní prohlídky? Rozhodně ne přehlídka modelů vaší culíkaté holčičky ani sbírka drsných výrazů klučiny školkou povinného. Jsou hlavně a především kontrolou zdravotního stavu dětí a dlouhodobým sledováním jejich zdravého vývoje.

Prohlídky začínají již v porodnici a s tím, že si přinesete miminko domů, se jich roztáčí celý kolotoč. A co vás přesně čeká?

S novorozencem navštívíte poradnu hned po návratu z porodnice, poté každých čtrnáct dní, později jednou za měsíc, v 1. roce, v 1,5 roce, ve třech letech, v 5,5 letech a poté každé dva roky až do devatenácti let, kdy se provádí prohlídka výstupní.

V poradně se mohou maminky ptát na vše, co je zajímá, co se jim ve vývoji jejich maličkého nezdá, i na to, s čím si zrovna nevědí rady. Děťátko v poradně změří, zváží, lékař zkontroluje, zda se dobře vyvíjí a dobře prospívá, a všechny zjištěné údaje zapíše do očkovacího průkazu, který už není pouhou sbírkou záznamů o očkování, ale plnohodnotným dokumentem o zdravotním stavu dítěte až do dospělosti.

Maminky ani lékaři by se neměli striktně držet růstových tabulek, protože každé miminko je jedinečné a každé má svou vlastní rychlost vývoje. I když by se mělo, ještě stále někteří doktoři neopustili tradiční škatulkování, neděste se tedy hned, jakmile vaše nejmenší nešlape v deseti měsících a v roce a půl neodříkává verše. Pokud vás přístup lékaře stresuje nebo mu nedůvěřujete, raději se poohlédněte někde jinde. Tím samozřejmě nemyslíme, že byste měli utíkat pokaždé k jinému odborníkovi, pokud vaše dítě zrovna nepochválí.

Při prohlídkách novorozeňat se zjišťuje hlavně váha, míra a celkové prospívání. Důležité jsou právě proto, aby mohl lékař včas odhalit nesrovnalosti, popřípadě vady. Vyšetřují se také kyčle.

Ve třech měsících je zahájeno očkování, v prvním roce se sleduje vývoj řeči, pohybu i chůze, ve třetím roce pak sluch, zrak, růst a vyspělost dítěte k návštěvě předškolního zařízení.

Po pátém roce se kromě již výše zmíněného sleduje také školní zralost dítěte. Téměř šestiletá slečna či mladík už musí ovládat základní hygienické návyky, být samostatní v oblékání a péči o sebe.

V dalších letech (vždy po dvou letech) se sleduje růst a vývoj a v devatenácti letech se provádí prohlídka výstupní.

Kromě očkovacího průkazu je také možné dítěti zřídit zdravotní knížku na internetu, kde máte k dispozici veškeré údaje o očkování, prodělaných nemocích i operacích. Výhodou je, že je k dispozici v každém místě, kde se právě nacházíte a kde mají přístup k internetu.

Preventivní prohlídky často bývají noční můrou maminek. Děsí se předem, že tam ten jejich malý umíněnec nic neřekne, že se předvede tak, jak by se rozhodně předvést neměl. Vězte, že nejste jediné, které nechápavě zírají na svou ratolest s úsměvem tvrdící paní doktorce, že tu barvu v životě neviděl, i když s ní má vymalovaný pokojík, a sladce jí oznámí, že nezná žádné písmenko ani číslo. Nestresujte se proto, zkušený lékař přesto pozná, jak se dítě vyvíjí a jak prospívá.

Ale my bychom rozhodně prevenci našich nejmenších neměli zanedbávat…

 
   
14.11.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Exupery [*]

  V 19 letech už snad s tím dítětem nebudu navštěvovat poradnu já Pokud bude po mě, tak ve 13 by mě teda pěkně hnal, kdybych chtěla bejt přítomna u doktora

  superkarma: 0 14.11.2005, 21:00:22
 2. avatar
  [4] peguša [*]

  Máme moc prima pediatra a tak nikdy nebyly problémy. Vše vysvětlí, nerad dává antibiotika a raději pošle na víc vyšetření, aby se něco nezanedbalo.
  Je zlatej a občas jsem měla obavy, aby snad na mě nezavolal sociálku. Ne, to je nadsázka, ale faktem je, že jsme měli štěstí a obě dcery, ač dobře prospívaly, tak se před prevenčkou buď oprudily a jako větší byly z chaty otlučené a samá modřina. Ale bral to v klidu a s úsměvem. Je to profík a tak poznal, že se to prostě "podařilo" ve správný čas.

  superkarma: 0 14.11.2005, 20:08:46
 3. avatar
  [3] kačinka [*]

  Jé, to mi připomělo, jak jsem byla se synkem na roční prohlídce (teď je mu 9) a ruku v ruce jsme nakráčeli do ordinace. Paní doktorka si něco psala a aniž se na nás koukla, zavelela: dítě na stůl a svléknout. Po prohlídce se zeptala, jestli leze, a já s vytřeštěným zrakem pravila, že ne a proč by proboha měl lézt. Na to třeštila oči paní doktorka, no pak se to vysvětlilo

  superkarma: 0 14.11.2005, 11:43:45
 4. avatar
  [2] Aja [*]

  A chybky opraví kdo?

  superkarma: 0 14.11.2005, 09:41:28
 5. avatar
  [1] Žábina [*]

  zkušený doktor to pozná, ale už jsem taky slyšela o pár případech, kde prý bylo jinak bystré dítě "zaostalé"

  superkarma: 0 14.11.2005, 09:01:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme