Vztahy

Nebij moje děti!

smackVyrůstala jsem v domě člověka, který, ač jsme ho tak oslovovali, nebyl naším otcem. Co se výchovy týče, názory našich rodičů se většinou shodovaly. Až na jednu věc. I když otčím častokrát sliboval, že si sundá opasek, věděli jsme, že pokud to udělá, přinejhorším mu spadnou kalhoty. Výprask prostě nespadal do jeho pravomocí. Až časem mi došlo, že měl vlastně výslovný zákaz.

Tohle pravidlo, přestože třeba nebylo ani vyřčeno, funguje v rodinách často. A hodně časté je ještě jedno další. Alespoň to tak vyplynulo ze zkušeností, nejen svých, ale i žen matek a nevlastních dětí, které jsem poznala a oslovila. A o co vlastně jde?

Když se v rodině ocitne „náhradní tatínek“, je za normálních okolností vztah jeho partnerky k němu asi takový (čest výjimkám): „Miláčku, nedělejme rozdíly moje - tvoje. Jsou to naše děti. Jsou moje stejně jako tvoje.“ Pokud v rodině klape vše, jak má, rodiče se shodnou na výchově, je vše ok a rozdíl mezi moje děti - tvoje děti opravdu neexistuje.

Ovšem, když dojde k situaci, kdy je dítě nevlastním rodičem vytrestáno (a to někdy i za předpokladu, že vlastní rodič by přistoupil k trestu stejnému), dochází k roztržce typu: „Co biješ moje děti?!“ Najednou opět rozlišujeme. Proč?

„Ne vždy se tak žena zachová, ale stává se to opravdu často. Je to logické. Žena-matka se snaží své děti ochránit. Chce, aby se necítily odstrčené nebo aby postrádaly otce. Vytváří klidné rodinné zázemí. Pokud ale dojde ke konfliktu a nevlastní rodič, v tomto případě otec, se snaží vychovávat děti způsobem, který se tomu druhému nezamlouvá, nebo pokud dojde na fyzické tresty, matka se snaží zasáhnout, aby dětem nebylo ublíženo. V této chvíli se cítí ona jako výhradní rodič mající právo trestat. Už tolik neuvažuje o tom, že slovy „Nebij moje dítě!“ nejen ubližuje partnerovi a narušuje tak vztah, ale také podrývá jeho autoritu.“

Psycholožka partnerské poradny Mirka Staňková

   
23.09.2010 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] black.bird.third [*]

  Připomnělo mi to ten "vtip": Tvoje děti a moje děti bijou naše děti...

  superkarma: 0 16.11.2012, 19:38:26
 2. avatar
  [6] nadenica [*]

  babicka11 — #5jo,jo,jo...a pak si moje děti vezmou za manžely úplně cizí lidi...to bude hrůzaSml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 23.09.2010, 14:55:58
 3. avatar
  [5] babicka11 [*]

  horší bude až moje děti a tvoje děti se budou rvát s našimi dětmi ...Sml52

  1. na komentář reaguje nadenica — #6
  superkarma: 1 23.09.2010, 14:39:31
 4. avatar
  [4] nadenica [*]

  zatím nic takového nevidímSml23, k "mé" dceři nám v lednu přibude mimčo, které bude "originál" partnerovo, tak doufám, že nebude dělat rozdíly. na toto téma jsme se již několikrát bavili (ty rozdíly určitě budou, protože bude mezi dětmi 12let věkový rozdíl)Sml80

  partnerovi však věřím a nějaký pátek ho už znám, i to byl důvod s ním mít dítěSml50

  superkarma: 0 23.09.2010, 11:55:28
 5. avatar
  [3] delfi.na [*]

  Tak já vyvdala syna, máme ho pravidelně co 14 dní na víkend a já opravdu nerozlišuji, můj, tvůj, jeho ... prostě, když zasloužil, dostal pohlavek a je fakt, že mě vždycky manžel podržel, nikdy mi  nevyčetl, že biju jeho dítě. Spíše mu ještě slovně přidal, když tak nad tím uvažuji, nikdy jsem neviděla, že by ho praštil. To jen já jsem takový nervák Sml15Sml16

  No teď bych si spíše orazila ruce ... mladý má už 185 cm. Sml52

  superkarma: 0 23.09.2010, 10:47:13
 6. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Asi jsem měla kliku, bývalý ex si mě vzal se dvěma dětmi a byl neskutečně spravedlivý, jak ke své dceři, tak k mým z předchozího manželství, naopak když já nadávala, on mě klidnil.Ale pokud něco provedly, ano vynadáno dostaly, nerozlišoval moje, tvoje, prostě byly to naše děti Sml67

  Často se stávalo, že jsem mu vytýkala, jak je klidný Sml30, ale je pravdou, že já jsem byla asi víc pro tvrdší výchovu, on byl liberální Sml30 a je pravda že děti na něj rádi vzpomínají i když to nebyl jejich vlastní táta.

  superkarma: 0 23.09.2010, 08:51:04
 7. avatar
  [1] maje [*]

  tak přesně tyhle stavy mám ve chvíli, kdy manžel - vlastní otec mé dcery - na ní zařve nebo jí praští. sama jí taky vynadám, občas plácnu, ale nesnesu, aby to dělal on. ale - budiž mi ke cti, nesnižuji jeho autoritu tím, že bych se mezi ně pletla.

  superkarma: 0 23.09.2010, 08:32:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme