Představte si intimní situaci, kdy se nacházíte se svým vyvoleným v objetí, vaše rty se setkají ve vášnivém polibku a...? Váš protějšek zrudne, začne se dávit a omdlévá! Z vašeho „francouzáku“ totiž dostal alergický šok.

Z výzkumu švédských lékařů, kteří uspořádali dotazníkovou akci mezi svými pacienty, vyplynulo, že 12 % pacientů s potravinovou alergií mělo alergickou reakci po políbení osoby, která předtím jedla pro pacienta alergizující potravinu. Čištění zubů, vyplachování úst a žvýkání žvýkačky reakci nezabránilo, účinná byla pouze minimálně hodinová prodleva mezi jídlem a líbáním.

Přestože díky polibku mohou být alergici ohroženi, vážný anafylaktický šok dostane jen minimum z nich. Pacienti trpící potravinovou nebo lékovou alergií by si rizika podobných reakcí měli být vědomi a měli by dodržovat bezpečnostní opatření. Nejúčinnějším opatřením je dieta vylučující alergeny i u partnera, a pokud to není možné, tak alespoň dodržení dostatečného časového odstupu mezi jídlem a líbáním, minimálně jednu hodinu.

Už se u vás někdy objevila alergická reakce? Nač? Pokud na potraviny, tak na které? Jak byste postupovala v případě, že by někdo z vašich blízkých prodělal alergický šok?
 

Reklama