Novinky

Nebezpečí zvané Kyberšikana

Velice zajímavý příspěvek k dnešnímu tématu zaslala čtenářka Silva. Upozorňuje na to, že děti jsou v počítačích často schopnější než rodiče, ale nedovedou se bránit kyberšikaně.

Je na rodičích, aby dětem pomohli s obranou vůči šikaně. A ta číhá i na internetu, jak upozorňuje čtenářka Silva...


Dobrý den, co dětem hrozí na  internetu?

S počítačem jsou naše děti sžité víc než my. Ochránit je před jeho možnými riziky je ale na nás. Dnešní mladá generace tráví u počítače spoustu času, s tím už zřejmě nic nenaděláme. V surfování po internetu jsou děti často zkušenější než rodiče, a jejich sebevědomí tím roste. Jenže právě tady číhá nebezpečí, které je může dostat do značně rizikové situace.  

 • Nebezpečí zvané Kyberšikana

Není výjimkou, že důvěřivé dítě zveřejní své osobní údaje či fotky na internetu, a pak se stane obětí agresivních slovních výpadů, terčem výhrůžek emaily, smskami, komentováním na blozích, a to ze strany spolužáků nebo i cizích lidí. Jejich cílem je získat nadřazenost nad obětí a v důsledku strachu ji kontrolovat. Dítě by se mělo poučit, že osobní informace nikam uvádět nesmí! V anonymním prostředí se každý může vydávat, za koho chce. Dítě si třeba myslí , že našlo virtuálního kamaráda, a přitom jde o něčí hloupý vtip, nebo hůř, stahuje se nad ním síť promyšleného plánu dospělého se špatnými úmysly.

Přimět po čase dítě k setkání je hračka. Může to ovšem dopadnout tragicky. Rodič proto musí vědět, s kým se jeho dítě kamarádí jak v životě reálném, tak i virtuálním. Dítě neumí nebezpečí odhadnout.

 • Co není pro dětské oči?

Děti se dokážou šikovně proklikat k čemukoli, a tak mohou zhlédnout agresivní filmy či hry, materiály pedofilní či s násilným obsahem nebo pornografii. Toť vše negativně ovlivňuje jejich psychiku a může prohlubovat tolerance k podobnému obsahu. Rodiče by měli děti chránit programy s názvem parental control. Ty omezují možnost přístupu na internet, filtrují nevhodné weby apod. Lze je získat v antivirových nebo internet security balíčcích.

Touto tématikou už se dost let zabývám.

Hezký zbytek dne,

Silva

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. června 2013: Děti a internet

 • Chodí vaše děti na internet?
 • Zajímáte se o to, co tam dělají?
 • Máte nějaký systém kontroly?
 • Určujete jim čas, který mohou trávit na počítači, potažmo na netu?
 • Mění se nějak přístup vašich dětí k internetu jak stárnou?
 • Myslíte si, že může být internet pro děti škodlivý či dokonce nebezpečný, anebo naopak prospěšný?

Své příspěvky k tomuto tématu posílejte nejpozději 21.6.2013 do 15.00 hodin a e-mailovou adresu redakce (viz níže). Dárek tu máme tentokrát připravený hned pro tři přispěvatelky, respektive pro jejich děti. Jde totiž o deskovou hru ABAKU – magickou hra s čísly od firmy Efko, která určitě zlepší matematický prospěch každého poškoláka.

Abaku

   
21.06.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [4] stolni-hry [*]

  Znám dobře tuhle stolní hru, dostala jsem ji k narozeninám včetně stolní hry wautip. A musím říct že jsem s objěmi hrami moc spokojená.

  superkarma: 0 11.07.2015, 12:21:51
 2. [3] V19 [*]

  Rikina — #1 Sml22

  superkarma: 0 21.06.2013, 11:42:32
 3. avatar
  [2] marde [*]

  Kolikrát člověk uveřejní věci, které mohou být lehce zneužitySml22

  superkarma: 0 21.06.2013, 11:41:26
 4. [1] Rikina [*]

  Nejen důvěřivé dítě. Spoustu osobních údajů zveřejňují vesele i dospělí, a vůbec jim to nepřijde divné. Sml80 Jenom tady co se člověk nedozví o zdánlivě anonymních přezdívkách. A lidi to píšou zcela bezelstně a dobrovolně. Sml57

  1. na komentář reaguje V19 — #3
  superkarma: 0 21.06.2013, 11:10:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme