Domácnost

Nebe na hřbetě - CSIO

Říká se, že kdo to nezažil, ten nepochopí. Splynutí těl i myslí – to je podmínkou mistrovských výkonů v disciplíně, která bývá někdy označována za královskou – v parkuru. A přesto se mezi jezdci a milovníky koní najde mnoho těch, kteří parkurové ježdění považují za omezení přirozenosti koně.

Svůj podíl na tom mají někdy bezohledné způsoby tréninku – například takzvané barování, kdy se koni ve skoku přizvedne horní břevno překážky, nejlépe vyměněné za kovovou tyč nebo pokryté hroty – zvíře se tak bolestivě uhodí a učí se skákat o něco výš než je překážka a v závodě nedělá tolik chyb. Barování je zakázané, ale častým nešvarem je také přílišné zatěžování mladých koní, které má za následek poškození pohybového aparátu. Své mínusy má i špatně provedené vyvazování, kdy je mladý kůň nucen ohýbat krk, aniž by se předtím naučil pracovat hřbetem a zádí.

Kdo ovšem někdy seděl na zkušeném parkurovém koni připraveném kvalitním trenérem, ten ví, že bez ochoty zvířete spolupracovat, bez vzájemného pochopení a respektu a bez touhy vítězit i na straně koně to prostě nejde.

Pokud se chcete podívat na ty nejlepší z nejlepších, na mistrovské týmy z 19 zemí, přijďte ve dnech 6. – 9.9. na Císařský ostrov, kde se koná ČSOB CSIO****W Praha 2007! Ve čtvrtek je vstup zdarma a dlaší dny se vstupné pohybuje mezi 80 až 250 korunami, podle tribuny.

Jela jste někdy na koni? A jak se Vám to líbilo? Skákala jste před překážky? Nebo se na „koníčky“ chodíte jenom dívat? Jací koně se Vám líbí nejvíc? A jaké závody?

   
05.09.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [4] musilovahana [*]

  Koně jsou nádherná zvířata.

  superkarma: 0 11.09.2012, 19:29:29
 2. avatar
  [3] Japina [*]

  Líbí se mi parkur i dostihy, jenom klusákům nějak nemůžu přijít na chuť. A koníky máme blízko, chodíme pravidelně očumovat.

  superkarma: 0 05.09.2007, 14:11:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme