Možná to někomu může připadat – mírně řečeno – divné, ale když už je dneska normální jezdit na kole a zůstávat přitom na místě, proč bychom nemohli veslovat na suchu?
Skupinové cvičení na veslařských trenažérech je u nás horká novinka. O tomhle víkendu jsem ji vyzkoušela a musím upřímně říct, že to má něco do sebe.

Na veslování je zajímavých hned několik věcí. Tak především je to všestrannost, se kterou namáhá všechny hlavní svalové skupiny – nohy, zadek, ruce, záda i břicho. Tím se liší od spinningu, při kterém přichází horní polovina těla tak trochu zkrátka. Další výhodou je možnost regulování zátěže; nejde jen o základní nastavení trenažéru, které si zvolíte před cvičením, vynaložené úsilí si ale řídíte sami i v průběhu lekce. Laicky řečeno – i když všichni „jedete“ ve stejném tempu, jeden může dřít jako blázen a druhý to jen tak šolíchat, záleží jen na tom, s jakou intenzitou zabíráte. To je důvod, proč se tohle cvičení hodí pro namakané sportovce i pro úplné začátečníky, případně rekonvalescenty. Je to sympatická kombinace posilování a aerobního cvičení a odborníci tvrdí, že při průměrné hodině veslování spálíte něco přes 2000 kJ, což je víc než slušné.

Mě osobně na tomhle cvičení zaujal i fakt, že je stejně přijatelný pro ženy a pro muže. Že by konečně nějaký druh pohybu, který bychom mohli provozovat společně s manželem? Aerobik pro něj (jako pro většinu chlapů) nepřipadá v úvahu, v posilovně ho to nebaví, běhání zase nebaví mě... ale na veslování by se možná nechal přesvědčit. Na trenažéru máte totiž před sebou displej, na kterém vidíte křivku svého výkonu, počet záběrů za minutu i to, kolik jste už po tom jezeře ujeli. To by mohlo toho mého hračičku vážně bavit! Několik vhodných poznámek už jsem utrousila, teď musím počkat, až s tím přijde jako s vlastním nápadem. ;-)

Typická skupinová hodina se skládá z rozehřátí svalů volným veslováním, rozcvičení, vlastního tréninkového bloku (cca 35 minut), zklidnění a závěrečného strečinku. Cvičení doprovází hudba, je tam ale jen kvůli atmosféře, rytmus veslování většinou není možné s rytmem hudby sladit (mezi námi, když se do toho deset lidí pořádně opře, stejně není přes svištění trenažérů skoro nic slyšet).

V halovém veslování se samozřejmě i soutěží, existuje víc než 150 celosvětových závodů, při kterých jsou trenažéry účastníků propojeny s počítačem. Pořádají se ale i malé závody v rámci jednoho fitcentra. Míst, kde lze tohle cvičení provozovat, zatím není moc – pokud je mi známo, tak kromě Prahy jsou lekce zatím nabízeny v Brně a v Mostu. Ale dá se očekávat, že se jejich počet bude rychle zvyšovat (v blízké době se připravuje jejich zahájení v Mladé Boleslavi).

Takže sečteno a podtrženo: ta hodina mě bavila, utekla jako nic a druhý den mě nic nebolelo, což svědčí o tom, že nás to instruktor naučil správně a že zátěž byla akorát. Asi do toho půjdu.
Pro skupinky o alespoň 5 lidech fitko nabízí uspořádání soukromých ukázkových lekcí - to by mohla být dobrá inspirace pro malé pracovní kolektivy, rodiny nebo party kamarádek či kamarádů.

 

rty

 

 

 

 

Reklama