Zdraví

Nebaví vás šlapat ani skákat? Zkuste veslovat!

Možná to někomu může připadat – mírně řečeno – divné, ale když už je dneska normální jezdit na kole a zůstávat přitom na místě, proč bychom nemohli veslovat na suchu?
Skupinové cvičení na veslařských trenažérech je u nás horká novinka. O tomhle víkendu jsem ji vyzkoušela a musím upřímně říct, že to má něco do sebe.

Na veslování je zajímavých hned několik věcí. Tak především je to všestrannost, se kterou namáhá všechny hlavní svalové skupiny – nohy, zadek, ruce, záda i břicho. Tím se liší od spinningu, při kterém přichází horní polovina těla tak trochu zkrátka. Další výhodou je možnost regulování zátěže; nejde jen o základní nastavení trenažéru, které si zvolíte před cvičením, vynaložené úsilí si ale řídíte sami i v průběhu lekce. Laicky řečeno – i když všichni „jedete“ ve stejném tempu, jeden může dřít jako blázen a druhý to jen tak šolíchat, záleží jen na tom, s jakou intenzitou zabíráte. To je důvod, proč se tohle cvičení hodí pro namakané sportovce i pro úplné začátečníky, případně rekonvalescenty. Je to sympatická kombinace posilování a aerobního cvičení a odborníci tvrdí, že při průměrné hodině veslování spálíte něco přes 2000 kJ, což je víc než slušné.

Mě osobně na tomhle cvičení zaujal i fakt, že je stejně přijatelný pro ženy a pro muže. Že by konečně nějaký druh pohybu, který bychom mohli provozovat společně s manželem? Aerobik pro něj (jako pro většinu chlapů) nepřipadá v úvahu, v posilovně ho to nebaví, běhání zase nebaví mě... ale na veslování by se možná nechal přesvědčit. Na trenažéru máte totiž před sebou displej, na kterém vidíte křivku svého výkonu, počet záběrů za minutu i to, kolik jste už po tom jezeře ujeli. To by mohlo toho mého hračičku vážně bavit! Několik vhodných poznámek už jsem utrousila, teď musím počkat, až s tím přijde jako s vlastním nápadem. ;-)

Typická skupinová hodina se skládá z rozehřátí svalů volným veslováním, rozcvičení, vlastního tréninkového bloku (cca 35 minut), zklidnění a závěrečného strečinku. Cvičení doprovází hudba, je tam ale jen kvůli atmosféře, rytmus veslování většinou není možné s rytmem hudby sladit (mezi námi, když se do toho deset lidí pořádně opře, stejně není přes svištění trenažérů skoro nic slyšet).

V halovém veslování se samozřejmě i soutěží, existuje víc než 150 celosvětových závodů, při kterých jsou trenažéry účastníků propojeny s počítačem. Pořádají se ale i malé závody v rámci jednoho fitcentra. Míst, kde lze tohle cvičení provozovat, zatím není moc – pokud je mi známo, tak kromě Prahy jsou lekce zatím nabízeny v Brně a v Mostu. Ale dá se očekávat, že se jejich počet bude rychle zvyšovat (v blízké době se připravuje jejich zahájení v Mladé Boleslavi).

Takže sečteno a podtrženo: ta hodina mě bavila, utekla jako nic a druhý den mě nic nebolelo, což svědčí o tom, že nás to instruktor naučil správně a že zátěž byla akorát. Asi do toho půjdu.
Pro skupinky o alespoň 5 lidech fitko nabízí uspořádání soukromých ukázkových lekcí - to by mohla být dobrá inspirace pro malé pracovní kolektivy, rodiny nebo party kamarádek či kamarádů.

 

rty

 

 

 

 

   
06.02.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [13] sofie [*]

  JO TAK TO MAS PRAVDU.ZACALI SME CHODIT DO FITKA S MYM PRITELEM A OHROMNE NAS TO ZACALO BAVIT.A VUBEC DO FITKA SE KAZDY TAK TROCHU STYDI CHODIT, ZE HO BUDE NEKDO OCUMOVAT, ALE JE TO O TOM DOJIT TAM A ZKUSIT TO.JE LEPSI VZDY CHODIT S NEKYM.ALE MUZETE MIT DOMA JAKYKOLIV POSILOVACI STROJ, ALE TO CO NABIZI POSILOVNA SE NEDA SROVNAT.DOPORUCUJI ZKUSIT!

  superkarma: 0 14.02.2007, 18:23:27
 2. avatar
  [12] Léňa [*]

  Nemáte náhodou nějaké bližší info o tom, kde by to v Mladé Boleslavi mělo být? Se spinningem mi to přijde jako skvělá kombinace...

  superkarma: 0 06.02.2007, 21:46:46
 3. avatar
  [11] wich [*]

  U veslování je důležité naučit správnou techniku, jinak je opravdu pro záda nepříznivé

  superkarma: 0 06.02.2007, 18:31:13
 4. avatar
  [10] wich [*]

  Amálie: Golf máme v Šilheřovicích u zámečku, stezek pro cyklisty i bruslaře pomalu víc jak chodníků a fitka s různými hodinami taky. Asi stačí jen lépe pohledat

  superkarma: 0 06.02.2007, 18:29:33
 5. avatar
  [8] aiša [*]

  tak na mý záda rozhodně

  superkarma: 0 06.02.2007, 11:33:13
 6. avatar
  [7] Meander [*]

  Jasně. Už takhle mám ramena jako Frištenský...

  superkarma: 0 06.02.2007, 10:50:39
 7. [6] tornado-lou [*]

  pripada mi to dost nebezpecny na zada, nebo ne?

  superkarma: 0 06.02.2007, 10:04:41
 8. avatar
  [5] Amálie [*]

  pavlama: naše město má cca 110tisíc obyvatel, klasické krajské.
  (máme tu například 18km dlouhou stezku na in-line bruslení s parkovištěm a golf dostupný i pro děti, vy v Ostravě ne?)

  superkarma: 0 06.02.2007, 09:02:30
 9. avatar
  [4] pavlama [*]

  Amálie: asi bydlíš v HOOODNĚ velkém městě, s hodně velkýma sportovníma možnostma. Já jsem kousek od Ostravy a jsem ráda, že tady dorazil aspoň ten Spinning

  superkarma: 0 06.02.2007, 08:43:55
 10. avatar
  [3] Amálie [*]

  Kolo mě opravdu nebaví, takže spinningu se vyhýbám jak čert kříži. Zato běhací pás, to je krása! Na trenažery veslování chodíme, když jsou běhací pásy obsazené.


  A teď jsme s kamarádkou objevily JUMPING - skákání na trampolínkách při hudbě. Vřele doporučuji, ani nepostřehnete, že cvičíte, protože je to šílená sranda a ta hodina uteče, ani člověk neví jak.

  superkarma: 0 06.02.2007, 08:20:01
 11. avatar
  [2] pavlama [*]

  Tenhle druh pohybu je super. Člověk zapojí maximum svalů. Tohle jsem chtěla zkusit už dávno, ale ne každá posilovna má takový trenažer. Doufám,že po masivním rozvoji spinningu se rozvine i tenhle sport. SUPER.

  superkarma: 0 06.02.2007, 07:03:38
 12. avatar
  [1] danca79 [*]

  tyjo, tak tohle by me bavilo, to urcite zkusim, na veslici chodim, kdyz uz se dokopu do posilky

  superkarma: 0 06.02.2007, 02:51:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme