Vztahy

Ne všichni, co podávají ruku, vám pomohou!

S kamarádku Romanou byla vždycky obrovská legrace. Bydlely jsme spolu, užívaly si večírků, chodily domů až ráno, měly naprostý přehled o kulturním dění ve městě a náš největší problém byl, kdy už se konečně pořádně vyspíme. To nám bylo dvacet.

Postupem času jsme přicházely na to, že život není jen o tomhle a Romana založila rodinu. Na mateřské si připadala osamělá a zapomenutá a přemýšlela, jaký smysl život vůbec má.
A život jí na to odpověděl.

Jednoho dne zazvonil zvonek a za dveřmi stály dvě sympaťačky od Svědků Jehovových. Znaly odpověď na všechny Romaniny otázky, na rozdíl od manžela si s ní povídaly celé hodiny a řekly jí, že je moc milá, že když půjde s nimi, seznámí jí s novými stejně milými lidmi. Když bude „hodná“ , mohla by se stát jednou ze 144 000 Svědků, kteří přežijí konec světa a dostanou se do věčného nebeského království.

Dva roky s ní nebyla řeč. Neustále mě přesvědčovala o své pravdě, která byla samozřejmě absolutní a jediná.

Neměla jedinou pochybnost, myslela, že teď teprve ví, jak to se smyslem bytí a světem vůbec je a dokonce pociťovala úlevu, že už nemusí hledat. Kdyby přece jen něco, stačí se zeptat.
Přestala slavit Vánoce a mojí námitku, že její dcera se na ně těší už od září, odrazila argumentem, že to je právě to špatné a že je ještě dost času ji zachránit.
Její manžel byl ve vztahu vždycky ten slabší a tak se Romaně snadno podařilo ho k Jehovistům přetáhnout také.
Přestali slavit i narozeniny a svátky a večery trávili četbou Strážné věže a následnou diskusí. K tomu samému, bohužel, vedli i svou malou dcerku. Postupně se izolovali od zbývajících přátel a stále častěji se stýkali pouze s ostatními Jehovisty – ztráceli tak kontrolu nad svým životem, aniž by si to uvědomovali.

Vysvobodil je David. Od školních let do něj Romana zamilovaná. Jejich životní smůla byla, že se stále míjeli. Když on se ženil, ona byla volná, když se vdávala, on se rozváděl.

Začala mu vyprávět o tom, jak byla osvícena a jak je šťastná a jak by se měl David vydat tou samou pravou cestou.
Chvíli ji poslouchal, pak jí vynadal a řekl, že dokud bude hájit tyto názory, nechce jí vidět. Nocí se probrečela k názoru, že Jehovu sice miluje, ale Davida ještě víc a hned druhý den mu zavolala.

Byl z toho románek, který skončil rozvodem. To zas rozsvítilo v hlavě Romaninu manželovi, prohlásil Romanu za zrádkyni a začal nenávidět vše, co s Romanou jakkoliv souviselo, tedy i sektu.

Tenhle příběh skončil relativně dobře. Pak jsou ale příběhy, kdy už ze sekty není návratu a díky slabosti rodičů jsou polapeny děti, kterým tak rodiče ukradnou možnost vytvořit si vlastní světonázor.

Jak vlastně poznáte sektu?

Mají několik společných rysů – jejich pravda je absolutní a jediná, „nepřátelským“ okolím nepochopená.
Nepřátelské okolí je vlastně celý svět mimo sektu.
Slibují pravdu a spásu.
Na složité otázky mají jednoduché odpovědi.
Používají psychickou manipulaci.

Tak tedy dávejte pozor – ne každý, kdo vám podává ruku, to s vámi myslí dobře!  

   
21.05.2003 - Láska a vztahy - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [55] OlgaMarie [*]

  Mě nevyvede z klidu ani ten, který se prezentuje jako ateista a ani souvěrec jakékoliv sekty nebo vyznání. Co mě ale po letošních velikonocích vykolejilo, bylo konstatování jedné svědyně, že abych malovala pro děti i sebe vajíčka, mně našeptal Satan. Na to jsem odpověděla, že Ježíši Kristu je zcela jedno, zda si jeho odkaz připomenu na WC nebo při malování vajíček.
  Takže mně Satan nutí, abych omalovávala vyjíčka, jiného, aby se zamiloval...Každému co jeho jest!

  superkarma: 0 21.05.2008, 12:02:06
 2. avatar
  [54] Ťapina [*]

  Všechny jehovisty a jiné sekty ignoruju a pokud se snaží nacpat až ke mně domů, tak tam nejsem. Nezájem.

  superkarma: 0 28.11.2003, 23:44:59
 3. avatar
  [53] Dášule [*]

  Moje setkání s jehovisty bylo zajímavé. Stála jsem v sobotu odpoledne před výlohou s hračkami s dcerkou /manžel byl v práci/ a oni mě považovali za osamělou opuštěnou matku. Rozehráli to dokonale. Povídala jsem si s nimi asi hodinu a půl a potom jsem jim řekla, že jejich argumenty jsou sice hezké, ale vzhledem k tomu, že jsou postaveny jen na bibli a to pro mě není důvěryhodný zdroj informací, to bylo pro mě jen zajímavé. Jinak se ale domnívám, že příliš často dochází k zúžení pojmu "sekta" na pojem "jehovisté". Je to nebezpečné. Pokud si člověk připraví argumenty jen pro jehovisty, může spadnout někam jinam. Většinou ale platí, že je snazší přetáhnout věřící než ateisty.

  superkarma: 0 23.05.2003, 08:42:04
 4. avatar
  [44] emma [*]

  nana: souhlasím s tebou. 5leté dítě se bude asi těžko rozhodovat, půjde-li ve stopách evangelických rodičů, či nie. ale pochybuju, že evangeličtí (jehovostičtí, židovští ap.) rodiče by byli happy, kdyby jim synek/dcerka v 15 oznámili, že se zříkají víry nebo bedejbože, že se dali na jinou víru. to víš, že by mmu to rozmlouvali a někteří i vydědili....

  superkarma: 0 22.05.2003, 11:06:58
 5. avatar
  [43] emma [*]

  Iubar: k bodu 2) chápu to tedy tak, že krev by je mají-li předurčeno zemřít, tak to nemají "mařit" transfúzí?? to by ale znamenalo odmítnutí JAKÉKOLIV léčby, ne????? to nějak nesedí, což?

  superkarma: 0 22.05.2003, 10:56:06
 6. avatar
  [41] Lubar [*]

  Nemám s Jehovisty osobní zkušenost, ale můj manžel a jeho rodina ano ... A v zásadě dobrou, manžel sedí vedle mně, tak jsem se ho nato znova zeptala, jak to tedy s nimi je ... A co jsem slyšela :

  1. to nejnebezpečnější na jehovistech je ta hysterie, která se okolo nich rozpoutává, kdykoli se na ně narazí (což je krásně vidět i tady, nikdo u nich nebyl, ale všichni je odsuzují)

  2. nepřijímají transfuze krve, protože věří, že život tady je jenom na zkoušku a pak se dostaneš do božího královstí (což ale je ve většině náboženství) a navíc neodmítají autotransfuze, a jak jsem nad tím čistě vnitřně přemýšlela, tak mi připadá divný mít v sobě cizí krev (nezakážu její použití, ale kdybych si mohla vybrat, raději bych derivát, je mi lehce nepříjemná představa, že mi v mozku koluje cizí tekutina)

  3. švagr byl poměrně vysoce postavený jehovista, ale jednoho dne se zamiloval do jedné jehovistky, rozvedl se s jinou jehovistkou, a společně odešli - nikdo je nenutil zůstat či spáchat sebevraždu či něco takovýho

  4. od lidí necucají peníze - na shromážděních sice jsou tři kasičky, kam člověk může dobrovolně přispět, ale nikdo nekontroluje zda a kolik přispěli (jedna je na literaturu, jedna na jejich stavby a třetí si manžel nevzpomíná na co je), rozhodně vás nevycucnou, jako některé jiné sekty (a mimochodem, kasičky jsou i v katolických kostelech, je to podobný)

  5. nikdo člověka nenutí k sebevraždě či něčemu takovýmu, pokud už nějaký jehovista sebevraždu spáchá, tak proto, že by ji spáchal i jako nejehovista (jen by měl jinou záminku), není to sekta, která by kázala, že je dobré se zabít, aby se člověk rychleji dostal k bohu

  7. manžel říká, že to je sekta, ale že to je sekta hlavně proto, že ji všichni tak berou, takže ji nelze otevřít

  8. a to už dodávám jenom já ...

  - taky jsem vůči jehovistům měla podobné reakce, odseknout, vyhodit, nebavit se s nima, a dneska mám pocit, že to bylo hlavně proto, že jsem se jich bála, měla jsem strach, že mě přesvědčí, protože jsem nebyla tak vnitřně silná a vyrovnaná, abych je dokázala vyslechnout, popřemýšlet si o tom v klidu a pak je odmítnout. Dneska bych si je docela ráda poslechla, abych si rozšířila přehled.
  - pokud jde o děti, myslím, že každý rodič a vůbec celá rodina své dítě ovlivňuje, u nás třeba děti nebudou znát pomlázku - nelíbí se nám to, snad budou mít dobrý právní vědomí díky mně a rozumět si s počítači díky manželovi, ale s kytičkama a zvířátkama budou na štíru, a o víře i my dva zatím jenom přemýšlíme, takže kdo ví, jak to bude. Rodiče své děti zkrátka ovlivňují a nedá se tomu zabránit, jen je třeba se zamyslet, co je nebezpečnější, tatínek alkoholik, maminka hysterka, nebo spokojení jehovisti, katolíci, nevěrci či židé?nana:

  superkarma: 0 22.05.2003, 10:30:45
 7. avatar
  [40] emma [*]

  Dickie: aha, dík. takže Bible je Bible ale jak si jí kdo vyloží je vlastně jedno. hm. paráda, ty náboženství...
  jinak gel na afty mě fakt pobavil!!

  superkarma: 0 22.05.2003, 09:49:08
 8. avatar
  [39] emma [*]

  nana: jenže ono je to těžké zastat se nevěřící přítelkyně, když tě všichni celej život tlačej do náboženství. a o tom to je. i silný člověk se tak stane davem a jak známo, dav je silný a jedinec v něm je nic.

  brebruna: a co se s tou náhražkou v těle stane? vyfiltujou jí játra, ledviny, nebo se vstřebá do těla? nevíš z čeho to je?

  superkarma: 0 22.05.2003, 09:47:44
 9. avatar
  [36] pajda [*]

  Přiznám se, že jsem sice sama se Svědky Jehovovými "vyběhla", ale na druhou stranu musím napsat po pravdě,k že k nám do domu chodili dva velice slušní mládenci. Napoprvní se "uchytili" jen u naší sousedky a pak jsem je tam vídala docela často - většinou měli v rukách kabele s nákupem a v kapse bibli...sousedka k nám dřív chodila každou chvíli uplakaná, protože žila s druhem, který ji strašně mlátil, pak to přestalo, ani nechtěla s ničím pomoci. Když pak umřela, zvonil u nás asi za dva dny zvonek - oba kluci tam stáli, a jestli prý o ní nevím...jeden z nich začal brečet, když se dozvěděl, že je po smrti. Od té doby je občas potkávám, pozdravíme se a jdeme dál. Podotýkám, že z toho nikdo z nich nic neměl - stará paní měla důchod právě tak ve výši nájmu...

  Léthé: myslím, že tam mají nějaký "Léthin kotel"

  superkarma: 0 21.05.2003, 18:34:21
 10. avatar
  [35] Léthé [*]

  Jednou u mě zazvonili dva slušně oblečení a velice sympatický mladí lidé.Zeptali se mě,jak si představuji Boha.Řekla jsem jim,že Boha i Ďábla mám v sobě a záleží vždy na situaci který z těch dvou se ve mně probudí.A že momentálně ve mě probudili Ďábla,takže jestli ještě jednou sáhnou na můj zvonek,tak ten Ďábel je zkope ze schodů. Nikdy víc nezazvonili u mé sousedky to zkoušeli víckrát...ale nebyli to Jehovisti.
  Mě není schopen omezovat a ovlivňovat ani člověk kterého miluji a který mě miluje,natož nějaká sekta.Asi půjdu do pekla

  superkarma: 0 21.05.2003, 18:08:30
 11. avatar
  [32] Dickie [*]

  oops, pardon, dvakrát to být nemělo...

  superkarma: 0 21.05.2003, 16:41:15
 12. avatar
  [31] Dickie [*]

  emma: ve Starém zákoně Bůh zakázal požívat krev. V Novém zákoně ("novější" část Bible, uznávají ji pouze křesťané, ne Židé, pro ty "platí" jen Starý zákon) byl tento zákaz posunut výkladově trochu jinak, ale to teď není podstatné. Prostě podle SJ když Bůh zakázal požívat krev, znamená to, že do těla nesmí přijít krev v žádné podobě, tedy ani transfuze, příjem krevních derivátů...

  Mno, osobně by mě zajímalo, jak přesně to praktikují. Např. v jednom gelu na afty, který používám (BTW: doporučuji, kdo na afty trpíte, kupte si v lékárně Solcoseryl dentální adhezivní gel. Ale musí to být tenhle dental adhesiv, Solcoseryl je i v jiných formách a ty na afty nejsou), je mj. obsažen hydrolyzát telecí krve. Ale je to jen drobným písmem v příbalovém letáku, takže pokud je nečtou, dávají si na dásně telecí krev a pokud se to dozví vedení SJ, budou exkomunikováni

  superkarma: 0 21.05.2003, 16:39:57
 13. avatar
  [30] Dickie [*]

  emma: ve Starém zákoně Bůh zakázal požívat krev. V Novém zákoně ("novější" část Bible, uznávají ji pouze křesťané, ne Židé, pro ty "platí" jen Starý zákon) byl tento zákaz posunut výkladově trochu jinak, ale to teď není podstatné. Prostě podle SJ když Bůh zakázal požívat krev, znamená to, že do těla nesmí přijít krev v žádné podobě, tedy ani transfuze, příjem krevních derivátů...

  Mno, osobně by mě zajímalo, jak přesně to praktikují. Např. v jednom gelu na afty, který používám (BTW: doporučuji, kdo na afty trpíte, kupte si v lékárně Solcoseryl dentální adhezivní gel. Ale musí to být tenhle dental adhesiv, Solcoseryl je i v jiných formách a ty na afty nejsou), je mj. obsažen hydrolyzát telecí krve. Ale je to jen drobným písmem v příbalovém letáku, takže pokud je nečtou, dávají si na dásně telecí krev a pokud se to dozví vedení SJ, budou exkomunikováni

  superkarma: 0 21.05.2003, 16:33:24
 14. avatar
  [27] emma [*]

  brebruna: a co to je ta náhradní krev?? určitě nebude čistě rostlinná nebo chemická a pochybuju, že když jim vadí lidská, stříkli by do sebe třeba prasečí!!
  neví někdo, co přesně jim na transfúzi vadí? jestli ta krev, nebo cizí krev, nebo co??

  superkarma: 0 21.05.2003, 15:08:23
 15. avatar
  [22] Dickie [*]

  Káča: ze zákona lékař nesmí nepodat krev u osoby mladší 18 let, není-li k dispozici jiný postup lege artis.
  horší je to u dospělých, tam je skutečně třeba respektovat přání pacienta.
  aspoň takhle to bylo ještě nedávno, o posledních novelách zákona o péči o zdraví lidu nějak nemám přehled.

  superkarma: 0 21.05.2003, 13:22:12
 16. avatar
  [16] Lucimo [*]

  Lidi, vy porad mluvite hlavne o jehovistech, ale slyseli jste uz nekdo o scientologii? Ze znamych lidi - T. cruise, J. Travolta... No a z tech tisicu neznamych muj kamos... Parmen maximalni, ochotny poslouchat i popovidat si... Az do doby nez zacal mit problemy v praci a shodou okolnosti byl na skoleni obchodniku, ktere u nas delaji prave scientologove, pod jmenem fy Bussines succes... Skoleni sqele, ac nekrestansky drahe, presto muzu doporucit, penize se vam do mesice vrati... Jenze v mem kamaradovi vycitili problemy a zacal ho lanarit...At nastoupi k nim do firmy, kde vsichni vydelavaji tezky prachy, vsechna skoleni zdarma...No a tak se kluk sebral, zmenil praci...Teda udelal si zivnostak a makal od vidim do nevidim za nic... Nemel dobre vysledky... Jeho sqely sef mu samozrejme pujcil, vzdyt byl spis kamarad nez sef, ted uz u nej dokonce bydli, aby moc neutracel, prestoze uz zacina pomalu(po roce) vydelavat...
  Je porad hrozne hodny, ale nema dusi... Kdyz mu to nedovoli a neprideli hlidace, neprijede ani do rodneho mesta, kdyz uz prijede, vzdycky a vsude chodi s hlidacem... Je mi lito, ze jsem prisla o kamarada...

  superkarma: 0 21.05.2003, 11:41:17
 17. avatar
  [14] Motty [*]

  Taky mě už párkrát chytli a snažili se povídat si se mnou. Naštěstí mi nedělá naprosto žádnej problém jim do očí říct, že to přímo nesnáším a ať neotravujou. Většinou pak dají pokoj.

  superkarma: 0 21.05.2003, 11:31:02
 18. avatar
  [6] emma [*]

  nelze než souhlasit s Irkou.
  ale je taky pravda, že se musí rozlišovat víra a fanatismus. křesťan sice chodí do kostela, můžeme diskutovat o jeho manipulovatelnosti, ale udržuje si svůj život a zdravý rozum. ale sekta je přece o něčem jinym - ta toho člověka pohltí, ovládá, třeba Jehovisti jsou známí tím, že je to klasické letadlo - ty nahoře se mají jako králové, ty dole jim sloužej a odváděj svoje platy, z kterých dostávají jen desátek. tímto vydíráním jsou samozřejmě nuceni hledat další ovečky pod sebe, aby měl kdo vydělávat na ně. a už jsou lapeni....
  je to strašný, sekty bych zakázala. stejně jako radikální politická hnutí (fašisty atd.)

  superkarma: 0 21.05.2003, 08:52:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme