christmas

„Letos budu sama,“ odpověděla lakonicky na dotaz, jak stráví Vánoce, moje bývalá kolegyně Hanička. Opustil ji totiž partner a její dvě děti se k ní nehlásí. „Radši budu doma,“ nepřijala mé – zřejmě poněkud rozpačité – pozvání ke stromečku a štědrovečernímu stolu. „Je to ještě moc čerstvé a nebyla bych dobrá společnice.“

S Hankou se život moc nemazlil a v poslední době má obzvlášť smůlu. Vdávala se pozdě, až ve svých sedmatřiceti, protože se starala o nemocné rodiče a na vlastní soukromí si nenašla čas. Ale ani s Tomášem to nebyla „procházka růžovou zahradou“.

Byl to takový protivný pavouk, který jí zakazoval jakékoliv aktivity mimo domov. Musela se starat o „vymodlená“ dvojčata a po práci hned vždycky spěchala domů. A protože se čas od času pracovně zasekla na nějaké akci nebo dlouho psala články, aby stihla uzávěrku, měla doma peklo. Tomáš byl žárlivý a Hanka nesměla chodit ani na cvičení, ani na náš občasný „babinec“. Když po čtrnácti letech zemřel, bylo to pro mou kolegyni vysvobozením.

Po dvou letech začala Hana žít s naším fotografem. Byl také vdovec a vypadalo to, že bude konečně šťastná. Jenže Bořek se nezamlouval dětičkám. Věčně se doma hádali a Monika s Tomášem-juniorem se z rodinného domku odstěhovali do bytu po babičce. Ještě nebyli ani plnoletí, ale doma žít odmítali. Nakonec to tak bylo lepší pro všechny.

Další problémy nastaly, když bylo dětem osmnáct. Přišly za Hankou s kategorickým požadavkem, že chtějí prodat svůj podíl na domku, a to hned. Hanka statečně vzdorovala, ale spor letos na jaře vyvrcholil obrovskou hádkou, kdy se dvojčata zařekla, že už svou matku s jejím partnerem nikdy nechtějí vidět.

Záležitost s dědictvím pak mladí předali právníkovi. Hanka bude muset děti vyplatit, ale protože nemá dost peněz, všechno nasvědčuje tomu, že bude nucená domek prodat. A aby toho nebylo málo, Bořek se zakoukal do Hančiny mladší kolegyně. Že si spolu něco začali, věděla celá redakce, a Hanka – jak už to tak bývá – byla poslední, kdo se o jejich poměru dozvěděl.

Byl to samozřejmě šok. A přestože je Bořkova nová milenka vdaná, přítel se s Hankou bezohledně rozešel. Hana, která už je v důchodovém věku, by si jen těžko hledala jiné zaměstnání, a tak je nucená expartnerovu avantýru sledovat doslova „v přímém přenosu“. To jí samozřejmě na psychice moc nepřidá…

Bylo mi jí líto. I já trávím Vánoce sama, a než jsem si zvykla, pokaždé se mnou konec roku pořádně „zamával“. Teď už mi to naopak vyhovuje. Není nad klid a mír v rodinném „kočičím“ kruhu…

Reklama