Zdraví

(Ne)slyšíte to taky?

slys

Snad každý z nás už zažil nepříjemnou situaci, kdy slyšel hluk, šumění a jiné nepříjemné zvuky, které však nikdo další ani nezaslechl. V lékařské terminologii se tento problém nazývá tinnitus.

Jenom v Evropě každoročně přibudou statisíce nových pacientů, kteří si stěžují na chronické zvuky v uších. A čísla stále stoupají. Znepokojující je fakt, že už nejen starší, ale stále víc mladých lidí si stěžuje na toto nezřídka naštěstí jen dočasné postižení. Z lékařských ordinací jsou známy případy teenagerů, kteří tinnitus „chytili“ na hlučných koncertech a diskotékách s burácející hudbou.

Příčiny poruchy jsou různé: poruchy prokrvení, nadměrné zatížení hlukem v zaměstnání nebo i ve volném čase (discmany, rockové koncerty), dále může jít o následky potíží v oblasti krční páteře, na vině může být i stres nebo poruchy látkové výměny.

Pomůže spánek

V případě, že se tyto cizí zvuky v uších ohlásí poprvé – může jít například o zvonění, pískání až po zvuk připomínající hluk pneumatického kladiva – měli bychom se nejprve za všeho nejdřív pořádně vyspat.

Jestliže se tinnitus projeví i po dostatečném odpočinku, měl by se postižený dopravit co nejrychleji jako pacient k odborníkovi na nemoci ušní, nosní a krční (ORL). Pokud lékař zjistí poškození jemných vlasových buněk (sluchové buňky) ve vnitřním uchu, běží o čas. A na obnovu ho moc nezbývá.

Ušaři nacházejí ve většině případů poškození vnitřního ucha v důsledku nedostatečného prokrvení a zahájí obvyklé léčení. To spočívá v každodenní aplikaci infuzí, kterými lze dosáhnout podstatného zlepšení stavu orgánů vnitřního ucha.

uchoVedle vyšetření zevního zvukovodu a bubínku (otoskopie) a následného sluchového testu (audiogram) se mohou ukázat jako nutná i další vyšetření. U této poruchy totiž existuje téměř čtyři sta druhů příčin a jejich kombinací.

„Mnoho lidí se s onemocněním nedokáže vyrovnat bez větších stresů a depresí, ale ani v případě úporných potíží neztrácejí nemocní naději, protože po zjištění všech okolností se dá porucha účinně léčit,“ říká specialista ORL Věroslav Gebouský.

K léčebným metodám patří například komplexní postup, který zahrnuje běžnou medicínu kombinovanou s psychologickým vyšetřením a alternativními postupy – těmi jsou například akupunktura, homeopatie, neutrální terapie, iontoforéza (pomocí galvanického proudu), vysokotlaká kyslíková terapie, masáže reflexních zón na chodidlech, taitchi, biorezonance a podobně.

Potíže lze tlumit

Ošetření laserem a nasazení speciálních infuzí patří k novějším metodám. „Takzvaný lowlevel (tedy úzkoúrovňový) laser má za úkol dodat poškozeným zvukovým buňkám novou energii,“ říká Gebouský. 

Podle něj je mnohoslibná taky takzvaná tinnitus–retraining terapie. „V takovém případě se aplikují speciální zvukové masky, které tlumí vnímání zvuků v uších. To umožňuje převést nesnesitelný tinnitus na jeho snesitelnou variantu, kterou snáší postižený lépe,“ vysvětluje lékař.

Zažila jste někdy nepříjemný šum v uších? Jak jste se mu bránila? Byla jste u ORL specialisty, nebo problém „vyšuměl“ do ztracena?

   
09.07.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] gerta [*]

  Již jsem tímto problémem prošla.Navštivila jsem lékaře,poslali mne na ušní po různých vyšetřením mi bylo sděleno,že jsem v pořádku a bylo po problému.Ještě jsem si pomáhala užíváním potravinových produktů které obsahovaly Ginko.

  superkarma: 0 25.07.2009, 10:24:58
 2. avatar
  [7] Myškomedvídek [*]

  ER LONG ZUO CI WAN

  POMÁHÁ PŘI:

  - Hučení, pískání, či zvonění v uších

  - Zhoršení sluchu.Stojí 210kč

  superkarma: 0 17.07.2009, 10:06:35
 3. avatar
  [6] čiperka [*]

  molina — #5 Máš krevní obraz v pořádku?Víš, nikdy by mě nenapadlo, že anémie může toto způsobit.U ženských k ní je velký sklon, zvláště když mají silnou menstruaci.Aktiferin je výborný, ale asi 3měs.je už zase na předpisSml28Teď si alespoň kupuji železo kombinované s kys.listovou a myslím béčkem.Lítat věčně na obvod,kde strávím půlden a pak na krevní testy se mi nechce....Na prokrvování je dobrá gingo biloba.Při požití cítím, jak se mi zahřívají končetiny.Nejdůležitější je ale ten krevní obraz.

  superkarma: 0 10.07.2009, 06:04:10
 4. [5] molina [*]

  Tento problém mám už asi tři roky.Slyším zvonění.Ve dne to už téměř nevnímám,ale jen si lehnu,je to tam.Kvůli tomu i špatně spím.Vyloženě se do postele bojím.Také užívám Betaserc,prodělala jsem různá vyšetření a léčby,ale bez výsledku.Pomalu se s tím učím žít,ale začátky byly hrozné,kdo nezažil,nepochopí.Přála jsem si,abych se ráno neprobudila.Tedˇjsem na sebe docela pyšná,že to začíním lépe zvládat.Sml57

  1. na komentář reaguje čiperka — #6
  superkarma: 0 09.07.2009, 17:19:36
 5. avatar
  [4] femme [*]

  mám kolegu, který ho má a za pár měsíců se z něj stala lidská troska Sml3

  superkarma: 0 09.07.2009, 14:17:39
 6. avatar
  [3] čiperka [*]

  Tak já šum zažila, později se přidaly závratě...Ušař mně diagnostikoval tzv.Meniérův syndrom, cpala jsem se Betasercem, ucho téměř ohluchlo.Nebylo to  však nic proti náhlým atakám, které připomínaly průběh mrtvice.Ač jsem rozený optimista, nechtělo se mi žít.Až zcela náhodou jiný lékař zjistil, že jsem těžce chudokrevná,  ucho se nedokrvuje a nezvratně ničí... Začala jsem užívat Aktiferin compositum a jsem  absolutně bez potíží již mnoho let.Až na to téměř hluché ucho, ale na to si člověk zvykne.Mám ještě jednoSml39, naštěstí....

  superkarma: 0 09.07.2009, 12:19:01
 7. [2] menhet [*]

  Já nejsem normální, ale to se o mě ví. :)

  Občas, když si lehnu na levé ucho a je v okolí i sebemenší zvuk, tak mi pak v uchu buší to pneumatické kladivo. Ale není to pravidelně, takže jsem to prozatím neřešila.

  superkarma: 0 09.07.2009, 09:45:15
 8. [1] Anime Otaku [*]

  Zvuky v uších slyšímjen když něco poslouchám, asi jsem normální Sml32

  superkarma: 0 09.07.2009, 07:06:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme