Barča - takhle domácky říkají autoři projektu školení Little Barca svému vynálezu, totiž školnímu zvonění, které namísto klasického budíku pouští písničky. Myšlenka přitom vzešla přímo od dětí...

Tak právě touhle písničkou by mohla začínat každá hodina i ve škole, kterou navštěvují vaše děti. To by se to hned radostněji učilo, co říkáte?

Projekt Little Barca (nebo jen domácky Barča - jak mu říkají autoři), tedy projekt školního zvonění, které místo zvonku přehrává písničky podle výběru dětí, vznikl ve FZŠ Táborská v Praze (www.zstaborska.cz).

Nezůstalo jen u myšlenky

bell

Projektu se chytila kapela Chinaski, tedy hlavně Štěpán Škoch, pak už byl jen krůček k tomu, nahrát ve studiu All Senses Production potřebný balík písniček.

Jenže - co program, který by skladby pouštěl? Tohoto úkolu se zhostil profesor Rudolfu Pecinovský, pod jehož vedením začal program vznikat na schůzkách kroužku „Programování (pra)rodičů s dětmi“ ve Stanici techniků Vyšehrad (www.stv.cz). První verzi programu, přes prázdniny napsal Evžen Kučera.

Barča už zvoní!

Little Barca je program napsaný v jazyce Java, přehrává písničky podle časového plánu, a to buď konkrétní nastavené pořadí, nebo je vybírá náhodně z databáze MP3 souborů. 17. září 2012 bylo zvonění ve škole v Táborské ulici slavnostně předáno během koncertu kapely Chinaski, který se konal ve školní tělocvičně. V tu dobu zvonění už týden ve škole fungovalo.

Nás samozřejmě zajímalo, jak se zvonění dětem líbí a jaké jsou na něj ohlasy u učitelů, kontaktovali jsme proto ředitel FZŠ v Táborské ulici, pana doktora Františka Prokopa...

Jak se dětem Barča líbí?
Myslím, že děti zvonění přivítaly. V loňském roce jsme dělali anketu, kde jsme se dětí ptali, jaké písničky by chtěly namísto zvonění slyšet, tak doufám, že jsme je tím potěšili. Když slyší oblíbené melodie, mají radost. Veselé zvonění děti vždycky potěší - je to od rapových písniček, přes popové melodie, až po písničky z filmů Ať žijí duchové či Hvězdné války.

Takže myšlenka projektu vznikla z té ankety?
Už léta máme na škole elektronického školníka, který pouštěl písňové melodie, ale v něm nešlo nic nového naprogramovat. Zvažoval jsem koupi nějakého nového programu a nakonec se našli dva rodiče, kteří se celého projektu ujali, zařídili přes své známé nahrání písniček i výrobu programu.

A jak na Barču reaguje učitelský sbor?
To skutečně nevím. Nemyslím, že by učitelům písničky nějak vadili, jsou tam skladby pro všechny generace.

Jaká je zatím nejpopulárnější zvonící písnička? Jak jsem pochopil, děti mají šanci výběr písniček ovlivňovat...
Takhle to zatím nefunguje. V tuto chvíli je tam zatím databáze písniček, které si vybraly děti loni v již zmíněné anketě. Do budoucna chceme, aby si děti vybraly písničky třeba na měsíc dopředu. Uvažujeme také o využití v rámci vzdělávání, že bychom udělali třeba týden jazzu a podobně...

Uvažovali jste nad budoucností Barči? Budete se ji snažit nabídnout i dalším školám?
tohle není otázka pro mě, ale pro jejího programátora. Pokud ale vím, programátor projekt stále piluje a v budoucnu by se mělo jednat o freeware...

Čtěte také...

Reklama