Zdraví

NE hygienické hypotéze!

 

Třicátého prosince vyšel článek o hygienické hypotéze. Přestože většina příspěvků byla ten den značně silvestrovská, hygienická hypotéza výmysl není a má na poli medicíny své místo. Zatím však jako domněnka, a to pro řadu lékařů není mnoho.

Zajímá nás, jaký máte na ni názor vy a jak vedete, vedla jste nebo povedete domácnost s malým dítětem. Pro srovnání - zde jsou argumenty podporující hygienickou hypotézu a níže je článek Prof. MUDr. Václava Špičáka, CSc., který s ní nesouhlasí.


 

 

 

Příspěvek Prof. MUDr. Václava Špičáka, CSc.:

Nepatřím mezi zastánce „hygienické hypotézy“, protože laiky odvádí od jednoduchých životních pravidel. Samozřejmě je třeba hledat příčiny, proč 25 % populace patří k alergikům, ale na to nám hypotéza neodpovídá.

 

 

CO  JE  TO  HYGIENICKÁ  HYPOTÉZA?

 

V mnoha časopisech, někdy v televizi či rozhlase opakovaně čtete nebo slyšíte, že počet alergiků stoupl a stoupá proto, že člověk žije v nadměrné čistotě, nepřiměřeně hygienických  podmínkách  -  bez kontaktu s infekcí, s opakovaným používáním antibiotik, s využitím očkování, za stálého zakazování kontaktu se zvířaty, s výživou připravovanou za mimořádných opatření bez jakékoliv přítomnosti bakterií. Tak vzniká představa, že se alergii ubráníme, když budeme mít doma co nejvíce domácích zvířat, nebudeme se očkovat a budeme žít v co „nejpřirozenějších“ podmínkách. Tyto představy se opírají o některé údaje o tom, že mezi dětmi, žijícími na venkovských farmách, je méně alergiků.

 

CO JE NA TOM PRAVDY? 

 

Především je třeba říci, že slovo „hypotéza“ znamená domněnku, předpoklad. Nevyjadřuje tedy dokázanou skutečnost.  

Výsledky zkoumání příčin narůstajícího počtu alergiků jsou velmi rozporuplné. Víme, že hlavním činitelem z jedné strany jsou geny pro alergii, které si přineseme na svět, a z druhé strany pak nekonečná řada činitelů, podnětů, vlivů z prostředí, v němž žijeme. Jak se to všechno u jednotlivého člověka navzájem střetne, neumíme zatím přesně předpovědět.

Dědičná vloha se může projevit velmi časně u dítěte po narození, ale alergie se často objeví až později v kterémkoliv věku. Stává se, že dítě trpí alergií od prvních let života a u jeho rodičů se alergie projeví až mnohem později v jejich zralém věku. Ani senioři nejsou vyřazeni.

Pravděpodobnost vzniku alergického onemocnění ovlivňuje zevní prostředí, v němž působí roztoči, plísně, zvířecí alergeny, pyly, ale také látky z pracovního prostředí. Negativní úlohu, podporující vznik alergie, mají i škodliviny chemické, cigaretový kouř, kouření ženy v těhotenství, těkavé látky, které se uvolňují z různých materiálů (z nábytku, textilií, nátěrů, koberců). Rizikem v prvních letech života jsou i virové a bakteriální infekce dýchacích cest.


Dlouhodobé sledování Státního zdravotního ústavu při preventivních prohlídkách v 5, 9, 13 a 17 letech ukázalo, že hlavními rizikovými faktory pro vznik alergického onemocnění je vyšší věk matek při narození dítěte, život při velkých dopravních tepnách a velkém dopravním provozu, opakované infekce dýchacích cest v prvním roce života a opakované podání antibiotik. Nepotvrdil se rozdíl mezi dětmi žijícími na venkově a ve městech. Nezapomínejme, že ve způsobu života se stírají mezi venkovem a městem rozdíly.

Čím dál větší roli hraje způsob života - 10 % školáků kouří, třetina dospívajících astmatiků v 17 letech se přihlásila k pravidelným kuřákům, téměř v polovině rodin alergických dětí jsou kuřáci.

Mnoho změn nastalo také ve výživě. Průmyslová příprava potravin,  jejich úpravy s přidáváním látek pro zlepšení trvanlivosti, chuti, vzhledu, přispěly ke vzniku reakcí na potraviny a potravinová alergie nám dělá stále větší starosti.

 

Celosvětová hodnocení dat o „hygienické hypotéze“ potvrzují, že dosud nelze jednotlivé závěry převádět do praxe a do života.

 

 

Co můžeme pro alergiky udělat, jaké rady jim přinášejí užitek ?

 

1. Kojení má ochranný vliv před časným vznikem astmatu. Děti plně kojené nejméně do čtyřech měsíců věku měly v prvních dvou letech života o 30 % nižší riziko vzniku astmatu. Při kojení je také střevo dítěte osídlováno známými laktobacily, které mají i příznivý vliv na imunitu.

 

2. Rady pro výživu

Ve výživě ženy v těhotenství není třeba dodržovat dietní opatření, ale všechny výživové extrémy nejsou příznivé. Obezřetnost platí pro ořechy. U dítěte alergické matky nebo alergických rodičů má být v prvním roce vyřazeno kravské mléko, v prvních dvou letech vaječný bílek a v prvních třech letech ořechy, zvláště arašídy.

3. Rodiče by se měli vyhnout kouření cigaret. Platí to dvojnásobně pro ženu v těhotenství.


4. Pozornost třeba věnovat domácímu prostředí.
Největším rizikem pro vznik astmatu jsou roztoči domácího prachu. Místem jejich zdroje jsou lůžka, koberce, čalouněný nábytek. Na matrace je vhodné používat zvláštní povlaky, které pravidelně (1x za 2-3 týdny) pereme v horké vodě. Větrání a udržování teploty a vlhkosti prostředí je velmi důležité (20 ºC, 40-50 % relativní vlhkosti). Do ložnic nepatří koberce.


5. Domácí zvířata do bytu, zvláště do obývacích pokojů a ložnic nepatří. Psi a kočky nejsou našimi partnery pro spaní!!!
Koupání zvířat ve speciálních šamponech a kastrace zvířat nestačí odstranit alergeny.


6. Plísně v koupelnách, tmavých komorách
jsou rizikem zejména pro astma.


7.  Vhodné je poradit se o možnosti vakcín proti alergii a o možnost využití preventivních léků.
V současnosti probíhá i u nás projekt prevence astmatu u ekzematických dětí.   


8. Varujeme před názorem, že očkování proti infekčním chorobám zvyšuje riziko alergie.
Očkovací program zachraňuje naši populaci před rizikem úmrtí, celoživotního poškození nebo před vážnými zdravotními komplikacemi.

 

 

PAMATUJME SI:

Riziko alergického onemocnění je nejvyšší u dětí, jejichž jeden nebo oba rodiče jsou alergiky. Riziko je nejvyšší v prvních letech života, ale platí pro život celý.

S domněnkami nad alergií nevyhrajeme. Rozumné je řídit se radami, které jsou stále platné, užitečné a jsou ku prospěchu všem alergikům.

 

 

Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc.

Fakultní nemocnice Bulovka Praha 8

Česká iniciativa pro astma o. p. s.

 

 

 

   
03.01.2006 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [50] Meander [*]

  traxina: Ono je to fuk, páchnou všichni

  superkarma: 0 04.01.2006, 16:19:05
 2. avatar
  [47] Vivian [*]

  Suzanne: vy byste ho dali pryč, kdyby se našel někdo, kdo by si ho vzal??

  superkarma: 0 03.01.2006, 15:49:21
 3. avatar
  [46] Suzanne [*]

  kareta: bydlela jsem na venkově v domě s velkou zahradou. Ten přerostlej vlčisko, kterého mám, si nás prostě našel. Když jsem se ale stěhovala do Prahy, tak holt ten velkej pes šel s námi do bytu. Na víkendy se jezdí s našima venčit. Ale prostě není jiná šance, než ho mít v bytě Jo, bylo by krásný najít někoho se zahradou, kdo by ho miloval a umožnil mu co největší kontakt (náš pes je závislák na lidech), ke komu by miláček přilnul. Ale kde ho vzít

  superkarma: 0 03.01.2006, 15:35:15
 4. avatar
  [45] Ťapina [*]

  kareta: No jo, zrovna kavkazák se co do povahy nedá s ostatními psy moc měřit. Kavkazák není týmový hráč, toho na zahradu schvaluju.

  superkarma: 0 03.01.2006, 14:44:18
 5. avatar
  [44] kareta [*]

  damanka: alespoň dokud jsou děti malé

  superkarma: 0 03.01.2006, 14:34:52
 6. avatar
  [43] kareta [*]

  damanka: V životě bych si doma nezapálila, chodíme ven

  superkarma: 0 03.01.2006, 14:33:18
 7. avatar
  [41] Vivian [*]

  Kelly:
  Nepopírám, že v Indii je hodně nemocí a nízká úroveň hygieny, ale tak je to ve všech rozvojových a přelidněných zemích, Ganga za to nemůže.

  superkarma: 0 03.01.2006, 13:24:21

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Kelly [*]

  Vivian: SUPER !!! ... odkaz si schovám

  superkarma: 0 03.01.2006, 13:10:13
 2. avatar
  [39] Kelly [*]

  Gabi: trošku musím oponovat. Jelikož jsem alergik, sháněla jsem informace o zdravém bydlení. Zajímavé bylo, jak v jedněch článcích doporučovali koberce a závěsy vůbec do bytu nedávat kvůli roztočům, v jiných naopak ano, a to proto, aby se prach, který se stejně do bytu dostane, měl kde zachytit a aby se tak neustále ve vzduchu nevířil.
  Já doma někde koberce mám, a v některých pokojích ne ... a musím uznat, že na tom něco je. Kde koberce nejsou, mám v rozích do týdne chuchvalce prachu.

  superkarma: 0 03.01.2006, 13:08:08
 3. avatar
  [38] kareta [*]

  Vivian: Bezva článek

  superkarma: 0 03.01.2006, 13:06:47
 4. avatar
  [37] kareta [*]

  Ťapina: Vzhledem k velikosti NO a kavkazského pasteveckého psa zústanu u svého způsobu chovu. Vycházky, výcvik a práce.

  superkarma: 0 03.01.2006, 13:01:36
 5. avatar
  [36] Vivian [*]

  Kelly: http://www.ifet.cz/indieganga.html

  superkarma: 0 03.01.2006, 13:00:53
 6. avatar
  [35] Gabi [*]

  Tak já to vidím docela pozitivně: pořád větrám, nemám ráda v bytě horko, koberce nesnáším, záclony nemám a povlečení peru furt a na podlahu nepoužívám chloramin, ale mýdlovou vodu Ale ono tak jednoduché není. Ale legrační jsou lidi, co pořád desinfikují WC mísu a ruce si myjí antibakteriálním mýdlem a přitom žijí v bytě narvaném koberci, čalouněným nábytkem (desítky let starým) a různými textiliemi, závěsy rozhrnují a okna otvírají jen v případě nejvyšší nouze, vrstva prachu je na všem atd.

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:56:19
 7. avatar
  [33] Kelly [*]

  Pokud vím, tak Indie je na vůbec nejpřednějších místech s výskytem žloutenky a různých parazitů a střevních bakterií ... jenže oni v tom vyrůstají a nemoci u nich nemají takový agresivní průběh ... prostě to v sobě kolikrát mají aniž by o tom tušili. Ale našinec se hned složí.
  V řece mohou plout nanejvýš mrtvoly zvířat, jelikož mrtvoly lidí se za účasti pozůstalých spalují na hranicích a jejich popel se až poté vsypává do vody, protože Ganga je pro ně posvátná ... a proto se v ní každoročně, i když je neskutečně špinavá, ohromné množství indů omývá - paradoxně také kvůli zdraví.

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:49:49
 8. [32] 7kraska [*]

  Eva FI a ostatni - taky mate dojem, ze v cizine, myslim tim civilizovanou, USA, Anglie, Francie atd., zijou lidi v mnohem vetsim neporadku nez my v Cechach? Ja jsem leta jezdila ke znamym do Anglie a meli tam v byte plno prachu, spinu od bot, nikdo se doma nezouval, vsechno v dome meli takove zasle a zanedbane...a pripadalo jim to normalni, libily se jim stare veci, dokonce i kupovali v sekaci prehozy na gauc do obyvaku...a stejne tak jejich znami. Totez jsem videla i v Americe a ve Francii. Kdo nemel pomocnici v domacnosti, tak rozhodne nemel cas sam uklizet a mel proste v byte binec. Tak nevim.

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:46:16
 9. avatar
  [31] Eva_CZ [*]

  Ťapina: ja to nemam o tom : bacha pes, bacha kocka! Mam to o tom : bacha, starsi nevetranej barak = plisne. Jsem uz pres pul roku naprosto bez leku a v pohode. Alergicky astma u me vyvolaly na 100% plisne - barak nevetranej a u zalivu, navic na FL jsou plisne v nejake mire proste vsude. Ten byt, kam jednou za cas jezdim ( a kde je pes, co ten byt totalne procural ) je ke vsemu vetrany jen okny, celorocne. V horku a vlhku. Takze to, ze se tam dusim, nemusi byt vubec vina toho uchcanyho psa. Jo - byt je v dome na plazi....

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:34:46
 10. avatar
  [30] Ťapina [*]

  kareta: Moje zkušenost je taková, že v bytě mi psi sami od sebe během chvilky pochopili, co to znamená "hlídat" - ohlásí příchod někoho, o kom nevím. Když slyším, že někdo jde ke dveřím, psiska se na mě podívají, jako že "Víš o tom, jo? Tak dobrý." - a ani nehlesnou. Proč když psi u baráku jsou tak úžasně týmoví, je naprostá většina z nich přesvědčena, že hlídat znamená ječet jako prokopnutý, kdykoliv je živá duše v dohledu, doslechu, nebo dočuchu? To není hlídání a není to smečková práce ani omylem, spíš to zavání psychickou poruchou.

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:22:29
 11. avatar
  [29] Bobša [*]

  To jsou štráchy!!!! Na něco se umřít musí tak se musíme jenom postarat, aby to bylo co nejpozději Taky mi zjistili astma až po padesátce (a moc se divili, že se neléčím ale kdo to měl zjistit, když ne oni ) a alergická jsem na plísně a bakterie

  superkarma: 0 03.01.2006, 12:02:52
 12. avatar
  [28] Meander [*]

  Ups, přehlédla jsem úvod

  superkarma: 0 03.01.2006, 11:47:49
 13. avatar
  [27] Meander [*]

  Proč tu vycházejí články, které si odporují.

  superkarma: 0 03.01.2006, 11:42:29
 14. avatar
  [25] Trinii [*]

  Lindusha: třeba bude dcera v pořádku, nikdy nevíš.
  Já jsem bydlela v takovém plesnivém bytě rok a půl a ty dvě léta jsem se poprvné v životě začla osypávat ze slunka a celé tělo mě svědělo, ale třeba to bylo něčím jiným...

  superkarma: 0 03.01.2006, 11:38:15
 15. avatar
  [24] Gabi [*]

  Hysteria: a kdes to vzala, že jim nic není

  superkarma: 0 03.01.2006, 11:38:08
 16. avatar
  [23] Vivian [*]

  A já myslím, že to vůbec není otázka čistoty či nečistoty prostředí, alergie se může vyvinout ve sterilním i normálním prostředí, se zvířetem nebo bez, ať člověk jí co chce... protože tyhle vlivy holt nejsou ve vzniku alergie tím hlavním faktorem .

  superkarma: 0 03.01.2006, 11:29:25
 17. avatar
  [22] kareta [*]

  Ťapina: jenže mít psa jsou také povinnosti- denně venčit a cvičit, úklid hovínek po zahradě a to s tím psem jsi. Jasně, že pes jen u boudy nebo na zahradě je chudák.Ale až na některé rasy prostě do bytu nepatří.

  superkarma: 0 03.01.2006, 11:22:24
 18. avatar
  [20] Hysteria [*]

  Lidé jsou moc cimprlich! V Indii pijí vodu z Gangy,kolem nich plavou těla jejich blízkých a není jim nic!To my přeháníme hygienu na maximum,všude samá chemie a pak se divíme!Myslím že ani ta čistota se nemá přehánět.Když má někdo doma téměř sterilní prostředí,pak stačí aby vyšel z bytu a má to,hned na něj zaútočí i ta nejbanálnější choroba!

  superkarma: 0 03.01.2006, 10:46:28
 19. avatar
  [19] gwen [*]

  Koberce doma nemám, ale roztoči jsou stejně všude. Psíček se mnou spát prostě bude a hotovo.
  Mojí mamce se alergie objevila až ve 40 a žádnýho chlupáče neměli.

  superkarma: 0 03.01.2006, 10:26:50
 20. [18] ivap [*]

  Dceru jsem kojila téměř do dvou let,nesnášela dudlíky,od narození jsem jí musela krmit lžičkou(čajíček a pod),nechtěla Sunar, kaši,řvala jak tygr,v 7 měsících měla poprvé zánět středního ucha, od 3 měsíců atopický ekzém,v zimě stále nemocná na antibioticích,při každé rýmě píchané uší a to od batolete uměla smrkat.Zvířata žádná v bytě nebyla. Prostě nekteré děti jsou chcípáčci,některé ne. Já do svých 14 let nebyla nemocná a to jsem se v zimě několikrát vykoupala v rybníku.

  superkarma: 0 03.01.2006, 10:21:59
 21. avatar
  [17] Kelly [*]

  Majucha: já taky

  superkarma: 0 03.01.2006, 09:55:57
 22. avatar
  [12] Maši [*]

  Žiju odmalička na vesnici, nepamatuju si, že bych si někdy jako děcko omývala ovoce, ruce před jídlem jen když jsem dorazila večer domů, ocumlávlala s kočkama, doma jsem měla veškerou havět, co jsem venku posbírala , rodiče hulili jako o život a vyvázla jsem pouze s toxoplazmózou.( 3x klepu). Moje děti ted žijou úplně stejně( až na to kouření, od té doby ho bytostně nesnáším) a zatím vše OK.Dítě mojí sestřenice vychovávají jako skleníkovou květinku,nesmí ani studené máslo na chleba z ledničky, to jí ho nejprve i s chlebem ohřejí v troubě i s minerálkou, a má všechny alergie, co existují a nemocná je 8 měsíců v roce.Takže....

  superkarma: 0 03.01.2006, 09:08:29
 23. avatar
  [10] Ťapina [*]

  kareta: Týmovost psa se projevuje hlavně tím, že neskutečně strádá, když je SÁM někde u baráku a rodinka vevnitř

  superkarma: 0 03.01.2006, 08:31:22
 24. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Ono je taky dost případů, kdy se člověk s alergií přítomností zvířete v bytě postupně desenzibilizuje Není to lepší, než chodit po světě po vyznačených cestičkách a říkat si "bacha, kočka, tam nesmím, bacha, pes, tam taky ne..."?

  superkarma: 0 03.01.2006, 08:30:38
 25. [8] Hanule [*]

  Opět platí používat rozum a řídit zlatou střední cestou. Je nesmysl mít psa v kleci, ale zároveň mít v malém bytě několik psů, koček a hlodavců je také blbina.
  My máme dva "hlodavce" a zatím nikdo netrpí.

  superkarma: 0 03.01.2006, 07:52:46
 26. avatar
  [7] kareta [*]

  My měli psy od mého dětství, ale nikdy ne doma, jen na Vánoce v zimě, kdy byli čistí od sněhu. K baráku pes patří, ale do bytu .To samé platí pro kočky, o hlodavcích snad ani nemá smysl mluvit, tyto excesy neberu.Líbí se mi rybičky, takové akvárium by byla dobrá alternativa TV nebo krbu, ale obecně si myslím, že zvířata mají mít něco na práci (hlídání domu, hubení škůdců ), jinak jsou frustrované. Takový pes je přece jen týmové zvíře .Jo, a alergii ani astma zatím nemám, kouřím, průměrně uklízím, podprůměrně desinfikuji, očkovaná jsem a jsem z generace, co lítala věčně po venku, jedla šťovík počůraný od , nezralé ovoce, muckala se s kdejakým čoklem a vůbec jsem oplívala hroznými nešvary.

  superkarma: 0 03.01.2006, 07:27:31
 27. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Eva_Fl: Ale tam to, jak koukám, není otázka křečka, ale spousty dalších věcí.

  Exupery: Mně do postele nesmí Už bych se tam nevešla já

  superkarma: 0 03.01.2006, 02:35:19
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Exupery: v nasi rodine, kam mi pamet saha, nebyl nikdo alergik. Nikdy nikdo nemel doma zadne zvire, natoz aby s nejakym spal v posteli... Ja nevim, jestli je prokazano, ze v rodinach, kde jsou zvirata, se mene stune. DUKAZ!

  Bracha poridil do pretopeneho panelakoveho bytu plneho tepichu, krecka ( nebo co to je za chlupatou potvoru - hodne chlupatou ). Jeho syn se dusi, ale koberce se nevyhodej, zaclony a zavesy uz vubec ne, byt je trvale pretopenej a ta chlupata mrcha spi s klukem v detskem pokoji ( mistnost asi 2x3 m ). Kluk je celorocne na dychacich sprejich a lecich.

  Mockrat jsem tady cetla, ze necimu decku na 100% prokazali tezkou alergii na zvireci srst ( a sliny a co ja vim ), ovsem : my se nasich milastu proste nevzdame.

  Idioti.

  superkarma: 0 03.01.2006, 02:02:07
 29. avatar
  [2] Exupery [*]

  Já teda myšlenku hygyenický hypotízy propaguju už docela dlouho, ani jsem nevěděla, že to má takovejhle název. Bod 5 pana doktora mi přijde dost přehnanej, pokud vím, tak je prokázaný, že v rodinách, kde jsou zvířata se stůně míň než v těch bez zvířat. Navíc teda formulace, že nepatří hlavně do ložnice a obýváku mi napovídá, že by mu přišlo normální, že by třeba psa nebo kočku zavřel do předsíně a nikam jinam nepustil My spíme celá rodina odjakživa se spoustou zvířat a alergii nemá nikdo široko daleko v celém příbuzenstvu Každou chvilku bych měla porodit a dítě bude taky hned vyrůstat se 4 zvířaty v jednom bytě. A rozhodně mu nebudu dezinfikovat všechno, čeho se dotkne

  superkarma: 0 03.01.2006, 01:51:39
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Počkat, "hygienická hypotéza" snad není doporučení k tomu, aby po bytě pobíhaly slepice a dětem bylo odepřeno veškeré očkování
  Možná špatně čtu... vyznívá mi to trochu černobíle. Uznávám zlatou střední cestu - špína v přiměřené míře otužuje

  superkarma: 0 03.01.2006, 00:56:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme