Radek Kříž

Tenhle problém není jednoznačný. Podílel jsem se na výchově více dětí a myslím si, že výchova je daná i povahou dítěte.

Mám syna, který se může přetrhnout pro pochvalu a představa, že se na něj zlobím, je pro něj strašná. Je možné aplikovat liberálnější výchovu, protože je schopen sám vyhodnotit, co je dobré a špatné a do špatného nejít. Nikdy jsem ho nemusel fyzicky trestat. A vedle něj si připadám jako rodič s liberální výchovou

Oproti tomu druhý syn je skoro opak. Na domluvy nereagoval, svůj okamžitý prospěch stavěl výš, než co je správné a dobré. Dokud nezavládla vláda pevné ruky, tvrdých pravidel a trestů, byl na hranici propadání a dvojek a trojek z chování. Vedle něj si připadám v podstatě jako tyran a při výchově jsem se pohyboval na hranici a možná i za hranicí zákona.

Proto přeji všem, co věří čistě na liberální výchovu, aby se jim nenarodilo dítě, které na jejich způsob výchovy nebude adekvátně reagovat. Z dítěte nevychovají slušného člověka a sobě způsobí přinejmenším jen psychické problémy.

Míša Kudláčková

Jsem proti tělesným trestům a demonstraci síly na dětech. Jsem liberál a všechno řeším hovory, někdy i hodně dlouhými. Dám prostor dítěti se vyjádřit k tomu, co po něm chci, i k projevu nesouhlasu. „Ty máš právo nesouhlasit a říct proč. Já mám právo na tom trvat, vysvětlím proč, ale můžeme se dohodnout.“ Razím výchovu formou komunikace, kompromisu a postoji rovný s rovným. Prozatím se mi to mnohonásobně vrací od všech čtyř dcer. Extrémní výchovné problémy neznám a zaklepávám. Důraz kladu na čest, poctivost k sobě i druhým, nesnižování druhých, nevyvyšování se nad nikoho a ochotu pomoci. Hodně s nimi mluvím. Pokud jsem kdy přistoupila k trestu, vždycky mělo dítě ještě možnost ho odvrátit změnou chování nebo aktivní nápravou prohřešku.


Liberální nebo přísná výchova?

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

Reklama