Rodina

Názory redakce k dnešnímu tématu: Klára M.

Protože sama zatím děti nemám, můžu se vyjádřit jenom k tomu, jak moji rodiče vychovávali mě a mého bratra.

Dnes už mám i trochu odstup, s rodiči už deset let nebydlím, mám vlastní domácnost. A z tohoto pohledu i vzhledem k tomu, co vidím kolem sebe, musím říct, že moje i bratrova výchova byla spíš přísná, řekněme tedy direktivní. Ano, platila pravidla, pro volnost nebylo moc místo, protože jsme měli svoje povinnosti a rozhodně jsme moc dobře věděli, kde jsou hranice, co si ještě můžeme dovolit, a co už ne. Já jsem navštěvovala spoustu kroužků a kromě toho jsem byla „přirozený knihomol“, takže nějaká velká alotria opravdu nehrozila, nejčastěji jste mě našli v posteli schovanou za knížkou nebo časopisem.

Byla jsem asi rozmazlenější než o deset let starší bratr, ten totiž schytal první vlnu výchovného snažení mých rodičů a babičky, navíc to byl kluk a nebylo na něj, když se narodil, tolik času jako na mě… asi jsem měla to dětství veselejší a volnější než on, ale řekla bych, že nakonec se mu to zúročilo. Je daleko ambicióznější než já, mnohem úspěšnější a také naprosto samostatný, kdežto já jsem stále trochu ve vleku rodičů a pořád mi záleží na jejich názoru „co by si asi tak řekli…“.

Nevím, jak budu svoje děti jednou vychovávat já, ale předsevzetí v tomto směru určitě mám – nelíbí se mi současný trend „dělej si, co chceš, hlavně neotravuj“. A ještě víc se mi nelíbí to, co tomu obvykle předchází – matka, tlačící kočárek, si myslí, že v něm má toho nejúžasnějšího tvora na světě (na tom nic zvláštního není, ale teď to přijde) a že tento dokonalý NADčlovíček může všechno na světě, třeba se někomu i s odpuštěním vys*at na hlavu. Tak to tedy NE!

Já chci, aby moje děti dodržovaly určitá pravidla, protože to budou muset dělat celý život, a co chci hlavně: Aby byly slušné.
Vím, že jednoduché to nebude, proto také před těmi, kteří dokázali vychovat ze svých dětí slušné lidi, opravdu smekám!

Klára M.


Liberální nebo přísná výchova?

 • Jaký přístup je vám bližší?
 • Jak jste byly vychovávány vy?
 • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
 • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
 • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
 • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

   
22.09.2010 - Rodina - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [5] molly [*]

  Nejlépe se vychovávají cizí děti (myšleno s nadsázkou, samozřejmě) Podle mého je základem příklad, děti jsou jako opičky a špatné věci bohužel okoukají dokonaleSml54, jestliže je mamince zatěžko slušně pozdravit, poprosit nebo poděkovat, jak to pak můžeme chtít po jejích dětech.

  superkarma: 0 22.09.2010, 15:16:06
 2. avatar
  [4] Klára Wimmerová [*]

  Pokud se to „silné individuum“ nerovná tomu „nadčlovíčkovi“ z mého textu, pak je to v pořádku. Tím chci říct, že chápu, že se výchova nedá shrnout do pěti pravidel a že KAŽDÉ dítě je individualita. Jen mi vadí, když někdo tou individualitou omlouvá například to, že dítě je nevychovaný spratek.

  superkarma: 0 22.09.2010, 14:48:05
 3. avatar
  [3] Altamora [*]

  ToraToraTora — #2 Krásné přirovnáníSml30

  superkarma: 0 22.09.2010, 14:44:34
 4. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Než jsem si dceru poroila, též jsem měla spoustu předsevzetí. Nejkrásnější okamžik je, když  sliby vezmou za své  a člověk najednou zjistí, že neporodil pětiletku nýbrž silné individum.

  1. na komentář reaguje Altamora — #3
  superkarma: 0 22.09.2010, 14:39:15
 5. avatar
  [1] nadenica [*]

  Sml16také smekám před rodiči, kteří zvládli své děti, ale ještě víc smekám před rodiči, kteří se snaží pomoci závislému dítěti a ono se to pořád nedaří, oni to však nevzdávají, protože své dítě milují. Bohužel, děti si myslí pravý opak, že my rodiče po nich pořád jen něco chceme....Sml24Sml24

  jo,jo, snad to všichni zmáknemSml53

  superkarma: 0 22.09.2010, 14:37:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme