Jakub Kočí

Vždycky jsem si myslel, že budu ve výchově dětí liberální, ale zkušenosti mi ukázaly, že mi vyhovuje spíše přísná výchova. No, člověk míní, čas mění…

Dana Svobodová

Když jsem byla ve Finsku, překvapilo mě, jak tam výchova strašně liberální. Na můj vkus až moc. Děti si tam můžou dělat doslova, co chtějí. Připadaly mi strašně rozcapané a nevychované. Nikdy jsem neviděla, že by je někdo napomenul, nebo dokonce plácl. To vůbec neexistuje, finské děti jsou prostě malí bozi.

Bavila jsem se o tom s kamarádem, který tam pobýval přece jen častěji, takže měl víc zkušeností a poznatků. Jemu se tenhle styl výchovy zamlouval, a když jsem oponovala, že tihle malí spratečci musí nutně rodičům přerůst přes hlavu, podíval se na mě, jako bych byla netolerantní zapšklá slepice. A víš, že ne? Najednou u nich nastane obrat a začnou se chovat mnohem dospěleji než jejich vrstevníci u nás. V dětství se prostě vyřádí, mají naprostou svobodu a volnost a pak začnou samy od sebe fungovat.

No, nevím, nikdy jsem tam nebyla tak dlouho, abych se o tom mohla přesvědčit na nějakém konkrétním modelu.


Liberální nebo přísná výchova?

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

Reklama