.

Názor chlapa: Proč je pro nás advent peklo? Sáhněte si do svědomí

Vztahy

Názor chlapa: Proč je pro nás advent peklo? Sáhněte si do svědomí

S prosincem vstupuje do naprosté většiny domácností dusno. Ženy se totiž změní k nepoznání. Stanou se z nich „adventní maniaci“. Tak to alespoň vidí Milan (41), který by si jednou rád užil předvánoční atmosféru plnou pohody. Už teď ale ví, že se jí nedočká ani letos. Podívejte se na prosinec pohledem muže.

Řeklo by se, že Vánoce jsou o klidu, míru, pohodě a koukání se s rodinou na pohádky. Jenže to by v domácnosti nesměly žít ženy posedlé dokonalostí. A že takových je vás většina. Opakuje se to rok co rok. S nastupujícím adventem začnete procházet bytem a hledat na něm každou chybičku. Najednou vidíte, jak netěsní dvířka u kuchyňské linky, na toaletě není přidělané nové splachovadlo, v předsíni se drolí stěna a malba na stropech už taky není, co bývala. To se musí do Vánoc udělat, už včera bylo pozdě, zavelíte nesmlouvavým, a s blížícími se svátky stále hysteričtějším, hlasem. No a je vymalováno! Myšleno obrazně...

muž

Kde Ježíšek nenaděluje...

Chlapa tím přirozeně jen naštvete a je po náladě. Jenže vy jdete ve svém tažení za vánočním perfekcionismem ještě dál. Ježíšek by totiž asi nedorazil, kdyby si všiml trošky prachu za ledničkou, nevytříděných triček nebo nesrovnaných knih. Celá rodina tak žije (trpí) předvánočním úklidem, který se zdá být nekonečný. Když už jste přeci jen s pořádkem v bytě spokojené (rozuměj: máte sice výhrady, ale zařízení bytu už není v podstatě jak vylepšit), hektická nálada pokračuje. Vítejte ve fázi výzdoby!

Asistence nezbytná - okamžitě!

Ano, uznávám, že některá světýlka či ozdoby nezvládne křehká žena aplikovat sama, a je proto třeba asistence silnější polovičky. Jenže říká vám něco správné načasování? Ruku na srdce, někdy nejste v tomto případě zrovna empatické. Pokud čekáte, že vám půjde s úsměvem na rtech asistovat chlap, který se právě dívá na děsně zajímavý dokument, nebo dodělává, co nestihl v práci, jste na omylu. Když už ho k tomu přimějete, zaručeně se v nejbližší době pohádáte. To už ani pouštění „náladovek“ v podobě koled a vánočních písní nevylepší.

Nákupní horečka v plném proudu

A pozor, ani vyzdobeným kvartýrem předvánoční maraton nekončí. Na řadě jsou totiž nákupy. Nemyslím teď shánění dárků. Tady musím uznat, že jste celkem soběstačně a chlapa dotáhnete do té vřavy mezi regály jen výjimečně. Jiné to je ale s nákupem potravin a nejrůznějších nezbytností do domácnosti. Nejen kvůli výhodným nabídkám jste schopné za odpoledne objet několik hypermarketů, dlouze se toulat mezi regály a zkoumat zboží, ale i vystát si pekelné fronty před pokladnami. V doprovodu svého nebohého muže, samozřejmě. Lhostejno, že jsme lovci, nikoli sběrači, tudíž nesnášíme zdlouhavé vybírání zbytečností. Ano, i tady panuje napjatá atmosféra. K té stačí vlastně už jen pomyšlení na to, co nás čeká…

Co tím vším chci říct? Dámy, Vánoce nejsou o tom, co všechno doma uklidíte, vypulírujete nebo nastřádáte. I když to ve finále děláte pro rodinu, potažmo pro svého muže. Vězte, že bychom daleko více ocenili, kdybyste pro jednou mávly rukou nad neumytými okny a šly s námi koukat na film.

Čtěte také:

   
02.12.2015 - Ona s ním - autor: Julie Hájková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] jarda77 [*]

  MOc pěkné. Jen si říkám, že by se to dalo aplikovat i na vztah pubertální dětí a maminka. Zkrátka žena před Vánoci honí dokonalost ... proč? Nu, na to je asi třeba odborníka na psychoanalýzu :)

  A nejhorší jsou pak dohady o tom, kolik se za Vánoce utratí, to může dokonce i rozbourat vztah. Hezký článek o penězích ve vztahu na tomhle milém blogu mého kamaráda: https://mirekpak.wordpress.com/

  superkarma: 0 03.12.2015, 17:31:05
 2. [33] Rapunzela [*]

  zzandaa — #17Už dávno jsem zjistila, že když se na špinavá okna pověsí čisté záclony, vypadá to dobře a svátečního účelu je dosaženo. Nic proti čistým oknům, ale když se to nestihne (nejsou lidi), tak aspoň tak.

  superkarma: 0 02.12.2015, 23:30:57
 3. [32] setury [*]

  Sml16 Ježíšek se narodil ve chlévě, tak pokud chceme aby k nám přišel, je dobré mu dopřát aby se cítil jako doma Sml30

  superkarma: 2 02.12.2015, 19:21:45
 4. avatar
  [31] SNÍŽEK [*]

  já to až tak moc nehrotím Sml23

  superkarma: 0 02.12.2015, 19:05:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] diblice [*]

  taky si advent užívám v klidu, nějaký netěsnící dvířka nebo kapající kohoutek mně nechávají chladnou, až k tomu chlap dozraje, tak to opraví

  superkarma: 0 02.12.2015, 18:51:50
 2. avatar
  [29] denkas [*]

  Blbost.U nás je klid a mírSml30žádný honění, bláznění. Předvánoční úklid sem v pohodě zvládala i když sem ještě pracovala a v práci sme měli předvánoční blázinecSml80a to mi nijak nikdo nepomáhalSml80A aby mi u práce asistoval chlapSml15.To už vůbec néSml23Nejraději si vše kolem domácnosti dělám sama.

  superkarma: 3 02.12.2015, 16:33:35
 3. avatar
  [28] kobližka [*]

  Maryene — #20 Sml67

  superkarma: 0 02.12.2015, 12:36:07
 4. avatar
  [27] RenataMor [*]

  manžel má přípravy rád

  superkarma: 0 02.12.2015, 12:36:04
 5. [26] bobani [*]

  Sml68

  superkarma: 0 02.12.2015, 11:57:31
 6. avatar
  [25] amphora [*]

  Sml16 tak dámy, nevím ,jak Vy, ale já mám letos od 15.12. dovolenou !! A chci si ji užít a ne trpět stressem.

  Takže: úklid jen ten běžný, uklízí se přece po celý rok,okno, záclony nechám na teplejší počasí. Nepeču !!Cukroví mi upeče velmi hodný soused,vánočku kamarádka, sama se nabídla.Dárky máme koupené,zabalené,ozdobíme jen stromeček.Udělám salát, polívku,řízky, kapra nejíme.ALE připravíme všem pohodovou atmosféru,chystáme se na vánoční trhy, na punč, na medovinu, na procházky po Praze s ,doufám,krásnou výzdobou,zajedeme si do Brna na Špilerk. Do divadla ,na koncert,do kostela zazpívat si koledy,doma pro vůni zapalujeme svícny a vonné svíčky,večer někdy držíme černou hodinku při nich, posloucháme hudbu, koledy,rozhodně si pohodu nepředstavuji spojenou se šílenstvím a úklidem.Pěkný denSml59Sml59Sml59

  superkarma: 3 02.12.2015, 11:38:22
 7. [24] Zuza70 [*]

  Vánoce, nevánoce...je mi jedno jaký je čas. Uklízím dle potřeby a mám se deptat proto, že jsou Vánoce? Ne, tak na too fakt nemám.

  superkarma: 0 02.12.2015, 11:13:22
 8. avatar
  [23] chanahd [*]

  Pán to vystihl naprosto přesně. Ten snad mluví o mé babičce a mamince.

  Jak se blížili vánoce, nastávalo peklo i u nás. Myla se okna (i když to nebylo třeba). Pak nastala fáze dvě - obrovský úklid, jako by se neuklízelo 100 let. Odstrkoval se i sporák a lednice. V kuchyňské lince se vyndavalo naprosto vše, přemývalo, dával se pod to jiný papír. Drhlo se vše od podlahy po tu linku. V obýváku se musela vyndat každá serepetička z sekretáře atd. Peklo trvalo kolik dní a končilo většinou bolavými záda, která vydržela i na svátky... Normálně se mluvit s maminkou ani babičkou nedalo. Když jsem se jim snažila domluvit, že se přeci uklízí i během roku, pak proč se jenom normálně neutře prach a nevyluxuje, jako se to dělá co týden, tak nastala hádka. Která většinou končila slovy - "když jsi líná, tak padej, já si to tu udělám sama." A pokud člověk opravdu vypadl, ozývaly se tragické vzdechy, které byly slyšet přes celý byt. A člověk byl za naprostého vyvrhele.Též se muselo péct asi 20 druhů cukroví o které nikdo nestál. A vkrabicích bylo ještě v únoru, než zbytek sezobali slepice od sousedů u babičky.

  Letos to ale bude jiné. Mamina je po operaci ramene, babičku bere kyčel. Takže je to na mě s bratrem. Už jsme si to rozdělili. On vyluxuje, já setřu prach. Ostatní dělat odmítáme, i když jsou na nás házeny vyčítavé pohledy. Cukroví letos nepečeme. Mamině našli cukrovku, já o něj nestojím a bratr také ne. Tak letos to snad bude normální, u pohádek.

  A nemyslete si, takhle se neblázní jen u nás. Vidím to všude kolem, i v rodinách přátel, příbuzných...

  Takže v tomhle s pánem souhlasím. Jen s čím teda nesouhlasím je ošklebování se nad nákupem. On snad nejí? A to to má paní odervat domů sama??

  superkarma: 0 02.12.2015, 10:23:05
 9. [22] knihovna [*]

  zzandaa — #17 až na ty ruce to mám stejné Sml58

  superkarma: 0 02.12.2015, 10:09:57
 10. avatar
  [21] chanahd [*]

  gerda — #11 Dřív jo? To se dělá u babičky doteď. U nás teda bez toho komína.:(

  superkarma: 0 02.12.2015, 10:09:00
 11. [20] Maryene [*]

  Asi podle článku nejsme normální rodina. Okna před Vánocemi nemyju ani nedělám předvánoční úklid. Mám ráda pořádek po celý rok nejenom na Vánoce, takže uklízím průběžně. Máme jednoduchý interiér bez zbytečných věciček, takže ani s utíráním prachu není problém. O Vánocích toho nesníme o nic méně ani více než jindy, takže s nákupy to také nepřeháníme. Dárky pro vnoučata a děti už mám doma, nakoupila jsem na internetu. Advent mám ráda, ráda vyrábím každý rok novou výzdobu, s manželem společně vyrážíme na přírodniny. Nákupy někdy zvládne manžel sám a dobrovolně, ale docela ráda si na ně vyjdu s ním. Mám ráda vánoční atmosféru a když jsou fronty, tak tam nejdu. Ten článek je docela hloupý, přehnaný a každý jsme jiný.

  1. na komentář reaguje kobližka — #28
  superkarma: 4 02.12.2015, 10:06:39
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  To je článek o ničem. Zbytečná instantní klišovitost pro zvýšení diskuze a čtenosti. Sml68

  superkarma: 1 02.12.2015, 09:58:24
 13. [18] cilani [*]

  Pokus o vtipný článek? Nevyšel.. Sml80

  Rikina — #9jee, ať je přijde umýt ke mně.. letos jsem je ještě nemyla a nevím, jestli se k tomu dokopu - nechce se mi..

  superkarma: 0 02.12.2015, 09:52:00
 14. [17] zzandaa [*]

  Nijak to neřeším. Kdo si udržuje pořádek doma celoročně, nemá co řešit. A prah za ledničkou? Ať si tam zůstane do doby, dokud bude lednička sloužit. Proto ji nebudu vytahovat. Jediné, co po chlapovi vždycky chci je, aby mi sundal a pak pověsil záclony. Jinak letos kašlu i na okna. Ve svém stavu momentálně když zvednu ruce, točí se mi hlava... A teď mě pomluvte... :-D

  1. na komentář reaguje knihovna — #22
  2. na komentář reaguje Rapunzela — #33
  superkarma: 0 02.12.2015, 09:22:19
 15. avatar
  [16] kobližka [*]

  Já prostě to "šílenství" vůbec nechápu Sml80 ty ženské dělají,jakoby celý rok neuklízely a pak to najednou musí všechno strhnout.Uklízím průběžně pořád a tak se mě nemůže stát,že bych přes Vánocemi musela vyklízet skříně a mýt dveře,nebo sváteční porcelán,pulírovat nábytek atd.Pro mě a mojí rodinu je advent a vůbec celé Vánoce tím nejkrásnějším obdobím z celého roku.

  superkarma: 0 02.12.2015, 09:22:06
 16. avatar
  [15] Májík [*]

  Pentlička — #14 mám to úplně stejně, ještě teď se osypávám z toho,jak se u nás doma před Vánoci šílelo, přesně, jak píšeš. Sko, porcelán, koberce, okna....brrrr. Od toho už jsem dávno upustila. Vystavené sklo a porcelán jsem zrušila před pár lety, takže není co leštit, okna myji zásadně, když je na to počasí (rozuměj teplo), odmítám lézt po oknech v mrazu, kdy mi k nim ten hadr je schopnej přimrznout. Takže okna jsem naposledy myla v září, pak jsem byla na operaci a následovala rekonvalescence, kdy jsem nesměla nic dělat, a teď už je na ně zima, takže zas až na jaře a záclony nemám, tudíž nemám co prát. Koberce taky nemám, takže tepovat není co, plovoučka a dlažba se setře, no a vytáhla jsem recepty asi na 4 druhy cukroví, takže příští víkend, kdy budu sama doma, se teda pokusím něco spáchat. Navíc budu až do 23.12. v práci,tak budu ráda, když stihnu v tom davovém šílenství aspoň nakoupit.

  superkarma: 0 02.12.2015, 09:09:13
 17. avatar
  [14] Pentlička [*]

  Moje maminka před vánocemi vždy gruntovala - drátkovaly se parkety, myly okna, přerovnávaly věci ve skříních, mylo se veškeré sklo a porcelán, leštil se nábytek, klepaly koberce, myla se okna, do toho maminka, jakožto účetní šturmovala v práci a 20 druhů vánočního cukroví pekla po nocích, spala tak 3-4 hodiny denně, byla uštvaná a na vánoce neměla čas se těšit, jen se modlila, ať to všecko přežije a nezhroutí se. No a na Štědrý den se naši každoročně příšerně pohádali z celého toho stresu a napětí.

  Já to čím dál tím víc nechávám plynout. Okna většinou nechám až na jaro, až bude pěkné teplé počasí (tudíž až dlouho po Velikonocích), normálně vysaju, utřu prach, umyju koupelnu a WC, maximálně se vybičuju k tomu, abych vytřela podlahu. Upeču 5-6 druhů cukroví, a to poslední víkend před vánocemi, na výzdobu a jiné hovadinky kašlu, větvička ve váze to jistí. Letos mám u sebe syna, tak bude asi i stromek, ale to si zajistí synek, já maximálně poskytnu ozdoby a svíčky. Co je pro mě nejhorší, je porcování kapra, to je odporná dřina na x hodin a bohužel i když mi kapra zabijí a vykuchají a odstraní hlavu, tak naporcovat mi ho nikde nechtějí. A já mám kapra ráda, bez něj to není štědrovečerní večeře. To je jedinej vopruz vánoc.

  1. na komentář reaguje Májík — #15
  superkarma: 2 02.12.2015, 08:58:17
 18. avatar
  [13] catcat [*]

  tak já bych ráda byla v klidu, ale na štědrovečerní večeři mi přijde můj táta, který se na stará kolena a pod vlivem své přítelkyně stal puntičkářský a až chorobně uklízecí. Všechno musí být sterilní, jinak trpí...Sml80

  superkarma: 0 02.12.2015, 08:48:18
 19. avatar
  [12] Kadla [*]

  margot — #2 Rikina — #1 Napsaly jste to přesně, není co dodat...

  superkarma: 0 02.12.2015, 08:45:05
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  Rikina — #9Asi nemá co dělat, tak si vymýšlí činnost. Dřív se před svátkama měnil papír v kredenci a vymetal komín. Bílila špajzka a tak...myslím, že nějaká práce by se pro tu paní ještě našlaSml57

  1. na komentář reaguje chanahd — #21
  superkarma: 0 02.12.2015, 08:25:36
 21. [10] Rikina [*]

  Ovšem otázka je, jestli pro někoho takového naopak pohled na neumytá okna nepředstavuje to "peklo", a ten advent by si prostě neuměl užít s tím vědomím, že je něco zanedbáno. To zas ať si to radši umeje. Sml80 Sml57

  superkarma: 0 02.12.2015, 08:24:16
 22. [9] Rikina [*]

  Jinak ale dlužno podotknout, že jsou osoby, které si samy sobě dokážou znepříjemnit i advent. Například znám jednu dámu, která ve svém bytě myla okna cca před 5 - 6 týdny. A teď je nutně musí umýt znovu, protože tenkrát se okna umýt musela, ana byla špinavá, a nyní se opět okna musí umýt, protože přece je před vánoci a ona je chce mít čistá. Že každých 5 minut prší, takže okna čistá nevydrží ani jedno odpoledne, to není důležité. Inu, kdo chce kam... a tahle dotyčná nemá partnera, takže "dělá peklo" jen sobě. Dobře jí tak. Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  2. na komentář reaguje cilani — #18
  superkarma: 1 02.12.2015, 08:18:22
 23. avatar
  [8] Motty [*]

  Tak to teda já asi nejsem žena. Jsem Jára Cimrman Sml30

  superkarma: 0 02.12.2015, 08:14:11
 24. [7] Rikina [*]

  gerda — #4 Sml52

  superkarma: 0 02.12.2015, 08:13:35
 25. [6] Nikar [*]

  No, nevím, ale když pán přidá ruku k dílu, tak to půjde, ne? Splachovadlo mohl dávno opravit, také ho používá, dvířka utěsnit. Asi neví, že ten prach za ledničkou se dělá neustále, tak je proto vhodné ho utírat, trička si může skládat sám, že chce žena pomoci s nákupem? No, proč ne? Pán bude rád, když si dá o Vánocích kapříka, řízečky, salát....ale a´t si to žena odtáhne sama, že? No, raději bude dodělávat něco do práce a koukat na dokument, místo aby pomohl. Ale k jinak ke článku, ten je hroznej... nemyslím si, že ženy se před Vánoci stávají hysterickými, panovačními furiemi, které chtějí jen uklízet. Jinak souhlasím s názorem margot, článek plný klišé.

  superkarma: 3 02.12.2015, 08:12:45
 26. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Je to názor chlapa nebo názor Julie Hájkové?Sml80

  superkarma: 2 02.12.2015, 07:38:21
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  Rikina — #1Jojo, už jsem s tím začlaSml52

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 0 02.12.2015, 06:53:40
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  To je dost přehnané, beru to jako básnickou nadsázkuSml30 Myslím, že dnešní ženy, které jsou už beztak přetažené, si nebudou zbytečně vymýšlet další otrocké práce. Vánoce mají být klidné. Co z toho, když je byt bez poskvrnky a všichni se zedření zřítí pod stromeček beze slov, protože už ani mluvit nemůžou, jak jsou utahaní?

  superkarma: 0 02.12.2015, 06:52:57
 29. avatar
  [2] margot [*]

  blabla.. nějak těch "rukunasrdce", "sáhnětesidosvědomí", "hoďtesedoklidu" proložených náloží klišé o řešení blbin s trpícími chlapy mám dost, že přiznávám - už to ani moc nečtuSml80 přiznávám dokonce, že nic podobného takovému vykořisťování pomalu nesvéprávných chudinek chlapů neznámSml80

  1. na komentář reaguje Kadla — #12
  superkarma: 2 02.12.2015, 01:08:34
 30. [1] Rikina [*]

  Sml15 Kde je šovinista ing. Jaroslav Petr, nebo jak se jmenoval? Ten byl aspoň vtipnej. Sml57 Takhle rozvláčně dlouhý text a žádná pointa. Sml80 A teď tady bude X reakcí o tom, že tohle přece žádná ženská nedělá. Sml32

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  2. na komentář reaguje Kadla — #12
  superkarma: 3 02.12.2015, 00:09:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme