Krajina v okolí řeky Sázavy je známá především věhlasnými zámky Konopiště a Jemniště, hradem Český Šternberk i legendárním Posázavským pacifikem. Ovšem vzácných stavebních i přírodních památek a dalších zajímavostí nabízí mnohem víc.

Při podzimním týdenním výletě na kamarádovu chatu do Poříčí nad Sázavou jsme navštívili nejedno zajímavé místo. Rád bych vás seznámil alespoň s některými. A začneme přímo v Poříčí...

Poříčí nad Sázavou

Dnešní obec Poříčí nad Sázavou vznikla v patnáctém století sloučením tří historických osad - Poříčí, Koutů a Balkovic. První písemné prameny o osadách se však objevují již o století dříve a archeologické vykopávky potvrzují osídlení oblasti už ve století jedenáctém.

Nejvzácnějšími památkami obce jsou dva středověké kostely postavené v románském slohu:

porici

  • Kostel Sv. Petra a Pavla

Tento starobylý skvost spadá svým vznikem až do 11. století a navzdory husitským i dalším válkám si zachoval původní podobu. Vzdor jednoduché vnitřní výzdobě se jistě jedná o jednu z nejhodnotnějších (hned za kostelem Sv. Havla) a nejstarších památek v okolí. Interiér krášlí pouze několik barokních obrazů (a replika Rafaelovy Madony) a honosný barokní oltář, ke kterému se dříve modlili v blízkém kostelu Sv. Havla (jen oltářní obraz byl vyměněn za svatého Petra).
Velmi vzácné jsou i dva zvony z šestnáctého století, nesoucí jména patronů kostela. Všímavé oko na věži zaregistruje jeden odlišný sloupek v okně - původní byl totiž poškozen při pokusu o krádež zvonu Petr (zloději však byli při činu vyrušeni a na útěku zanechali Petra v blízkém poli).

havel

  • Kostel Sv. Havla

Tato na první pohled relativně nenápadná stavba patří mezi nejvzácnější památky českého románského stavitelství. Původní podobu dost pozměnila věž, která po požáru v sedmnáctém století nahradila původní dřevěnou zvonici. O dvě století později pak byla věž přestavěna do negotické podoby, která se vzhledem románského kostela absolutně nekoresponduje a ztěžuje laikům určení stavebního stylu.
Interiér kostela je monumentálně vyzdoben barokními dřevořezbami z lipového dřeva od Lazara Widmanna.

porici

V Poříčí si přijdou na své i ti nejmenší, kteří se mohou vyřádit na překrásném dětském hřišti. Vzhledem k jeho poloze v těsné blízkosti kostela Sv. Petra a Pavla, můžete remcavé tatínky odložit i s ratolestmi do dřevěného kočáru a sama si tak vychutnat krásu zašlých časů.

Trochu vzdálenější tip: Je libo jelena, nebo bizona?

Nedaleko obce Jistebnice (asi 50 kilometrů jižně od Poříčí) se nachází nikterak výrazný statek Vestec. Na zajímavosti mu však dodává několik desítek hlav čítající stádo jelenů, laní a mláďat prohánějících se na přilehlém pozemku. Ačkoli se k jelenům nedostane na kontaktní vzdálenost, stojí ten zážitek za to. Obzvláště na podzim, když má vysoká zvěř říji, a jelení pánové troubí o sto šest.

jelen

Ptáte se, co ten bizon? Vyhládne-li vám, můžete se cestou k jelenům stavit v restauraci U bizona, která se nachází mezi obcemi Cunkov a Alenina Lhota. Hned vedle ní je krásný velký výběh s bizony. Když jsme tu projížděli my, viděli jsme i tři malá bizoňátka.

bizoni

Pro lepší orientaci

V okolí Poříčí nad Sázavou je mnoho dalších zajímavých míst. Ty, které by neměly ujít vaší pozornosti, jsem vyznačil na mapě...

  1. Poříčí nad Sázavou - dva nádherné románské kostely
  2. Mrač - nepřístupná, leč i zvenčí krásná středověká tvrz
  3. Týnec nad Sázavou - hrad a rotunda
  4. Zbořený Kostelec - zřícenina hradu (pozor, je na druhé straně řeky, než stejnojmenná obec)
  5. Stará Dubá - zřícenina hradu (projíždí ji vlak ze Zlenic)
  6. Cunkov - bizoní výběh
  7. Vestec - jelení výběh

porici a okoli

jeleni a bizoni

Kam dál?

Reklama