.

Navštivte opuštěnou královnu českých hor

Cestování

Navštivte opuštěnou královnu českých hor

K nebezpečným výstupům vás samozřejmě nenabádám, naopak, i tehdy, kdy po sněhu není ani památky, vás vyzývám k opatrnosti, protože takový podvrtnutý kotník není nic příjemného kdekoli, natož v horách. Takže ta pozvánka platí pro 1 602 metrů vysokou Sněžku, nejvyšší horu Krkonoš.
Způsobů, jak se dostat nahoru na horu, je hned několik. Ti pohodlnější spoléhají na lanovku, která je zatím ještě v provozu. Nastoupit lze buď přímo v Peci pod Sněžkou nebo lze přistoupit na Růžové hoře.

Pěší turisté, kteří si chtějí na nejvyšší horu vyšlápnout sami, mohou vybírat hned z několika možností. Ti, co vyjdou z Pece pod Sněžkou, se budou držet modře značené trasy, minou odbočku k Boudě pod Studničnou a podél Upy vystoupají k někdejší Kovárně. Prošli jste Obřím dolem a nyní vás čeká chůze po horském chodníku k rozcestí u bývalé Obří boudy. Tato část trasy je značena červeně. Vida, a Sněžka už je na dosah ruky...

Takhle napsáno se zdá jakýkoli výstup na horu velice snadný a jednoduchý, ale je dobré počítat s tím, že jsme ve vyšší nadmořské výšce, takže počasí se tu poměrně rychle mění a je nestálé. I když nejsme v žádných velehorách, je dobré mít vlastní zásoby jídla a pití a nespoléhat na to, že kdekoli se dá dokoupit cokoli. Samozřejmostí jsou rukavice, nepromokavá bunda a čepice. To platí pro jakoukoli trasu, nejenom pro tu, která vede z Pece pod Sněžkou :-) A pohodlné pevné boty, na to nesmíme zapomenout.

Další možná trasa se nabízí přes Růžovou horu. Výchozím bodem je Velká Úpa, odkud se, pokud máme štěstí, můžeme nechat vyvézt kratší sedačkovou lanovkou na Portášky. Odtud dojdeme až na Růžovou horu. Kdo chce, může si to celé vyšlápnout přímo z horského středika Pec pod Sněžkou, poměrně zdatný a trénovaný turista to za hodinu zvládne.
Z Růžohorek je to jeden kilometr na přestupní stanici lanovky, která spojuje vrchol Sněžky s Pecí pod Sněžkou. V tomto místě, tedy v nadmořské výšce zhruba třinácti set metrů, opustíme zelenou a dál pokračujeme po žluté. Kdo si potrpí na přesnost, tak by měl vědět, že z Růžové hory je to na Sněžku dva a půl kilometru, odsud vede na vrchol nejvyšší české hory dlážděná cesta. Připravme se na to, že až do našeho cíle je to poměrně prudké stoupání.

Třetí, z mého pohledu možná tak trochu opomíjená cesta, jak se dostat na Sněžku, vede přes Pomezní boudy. Ty byly založeny přibližně v polovině sedmnáctého století a jen pár desítek metrů od nich se nachází hraniční přechod do Polska. Připomeňme, že jsme tentokrát v Malé Úpě.
Od Pomezních bud je cesta příjemná, zvlněná, velké převýšení tu není. Fyzicky nejnáročnější je stoupání, které začíná u chaty Jelenka. Tady se vyplatí mít dobré boty, stoupání vede po kamenité cestě.
Cesta vede po červené Cestě česko-polského přátelství až na Svorovou horu. Odtud je už Sněžka opět "co by kamenem dohodil".

Úbočí Sněžky nejsou zalesněná, ale holá a skalnatá. Vrcholem prochází česko-polská státní hranice. Z tohoto místa, pokud je dobrá viditelnost, se nabízí zajímavý výhled do okolí, a to nejenom českém, ale i polském.
Sněžka má tu výhodu, že její vrchol je příjemně zaoblený a prostorný, takže se tu tyčí dokonce hned několik staveb. Kromě kaple svatého Vavřince je to Slezská bouda a také Česká bouda, která však postupem času notně zchátrala. Také meteorologická stanice, postavená na polské straně, už neslouží svému původnímu účelu. Zapomenout nesmíme ani na známou Poštovnu, odkud si nejeden turista přinesl cennou trofej: poštovní razítko z nejvýše položeného poštovního místa.

Na výlet do podzimních Krkonoš vás pozvala  

   
11.10.2004 - Zahraničí - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Hanela [*]

  niagára: s tou Luční je to fajn, i když sama o sobě je to šílenej kolos Loni tam fungoval jen malý kiosek, ale zaplať pánbůh za něj

  superkarma: 0 11.10.2004, 14:48:29
 2. [8] niagára [*]

  Gabi: Můžu tě ¨Gabi potěšit, ty rohlíky se na Luční boudě už zase od letošního roku pečou. Sice jenom jednou týdně, takže, když na ně natrefíš, tak to je svátek, protože nikde neuvádějí, který den to je. Ale Luční bouda je z části zprovozněná a myslím, že se novému majiteli podařilo to docela slušně a stylově zrekonstruovat.

  superkarma: 0 11.10.2004, 14:16:53
 3. [7] niagára [*]

  L_B: Poštovna stále funguje, byli jsme tam zhruba před třemi týdny. Jediné, co mizí ze Sněžky je zchátralá Česká bouda, tu momentálně rozmontovávají a svážejí po kouscích dolů, a byl nejvyšší čas, dělala tam akorát ostudu.

  superkarma: 0 11.10.2004, 14:14:58
 4. avatar
  [6] Gabi [*]

  Hannah01: přiznám se, že za posledních 10 let jsem byla na Sněžce už pouze jednou.
  Ale vzpomínáte někdo si na ty maxi rohlíky, co se pekli na konci 80. let na Luční boudě? Letos jsem byla po dlouhé době v Krkonoších v létě a hrozně mě překvapilo, že na trase ani 10 km po hřebenech jsme narazili na 4 občerstvovny - stánky. Kdeže jsou ty doby, kdy si člověk tahal zásoby v batůžku a zcela dehydratovamý skončil 30 km tůru v hospodě (a pak už nemohl dojít ani 500 m k chalupě)

  superkarma: 0 11.10.2004, 12:26:08
 5. avatar
  [5] L_B [*]

  Na Sněžku jezdíme každý rok před Vánocema s kamarádama a je to pokaždé super...
  ad. poštovna: mám pocit, že od léta už ji zrušili - víte o tom něco?

  superkarma: 0 11.10.2004, 12:18:58
 6. avatar
  [4] Hanela [*]

  Na Sněžce jsme byli loni v létě, ale poctivě jsme vyjeli lanovkou Sice bylo větrno, ale krásný den, tak jsme si to hezky užili

  superkarma: 0 11.10.2004, 11:46:05
 7. avatar
  [2] Hannah01 [*]

  Gabi: Taky máme každoroční povinnost pozdravit naší nejvyšší horu. Letos jsme si bohužel vybrali počasí, kdy asi v půlce výstupu začaly příšerné poryvy větru a místy jsme měli problém s dechem. Ale vydrželi jsme a zdolali ji.

  superkarma: 0 11.10.2004, 10:26:31
 8. avatar
  [1] Gabi [*]

  Na Sněžce jsem byla asi patnáckrát - povinná trasa každoroční dovolené v Krkonoších. Časem jsme si dávali soutěž, kdo bude na vrcholu dřív. A jako pubertačka jsem se vždy zapovídala s polskými celníky.

  superkarma: 0 11.10.2004, 10:09:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme