.

Navštivte Niagarské vodopády!

Cestování

Navštivte Niagarské vodopády!


Pokud se  dostanete do Ameriky, zejména na východní pobřeží, určitě si nenechte ujít výlet k Niagarským vodopádům. Letos v červnu jsem projížděla venkov v Massachusetts, v New Hampshire a v Maine. I když bylo město Niagara Falls asi 600 mil, stálo mi za to vypůjčeným autem jet tu dlouhou štreku a vidět jeden z úchvatných divů Ameriky…

 

Pohledem na mapu zjistíte, že město Niagara Falls rozděluje hraniční řeka Niagara na část americkou a kanadskou. Prostě přejedete Rainbow bridge – Duhový most a jste v Kanadě, odkud je pohled na vodopády daleko krásnější. No, tak úplně jednoduché to není, na mostě jsou z obou stran celní kontroly, a úředníci tady dokáží být stejně nepříjemní jako třeba na letišti. Když zjistí, že jste odněkud z Evropy…

 

 

Přálo nám počasí a dlouhá cesta se vyplatila. To, že se něco blíží, poznáte už z dálky. Řeka se stává divočejší,  z dálky je slyšet tajemné dunění a na obzoru je vidět mlžný mrak – jak voda neustále stříká kolem… Prohlížíme si vodopád z americké strany a opravdu to není ono. Je vidět jen malá část -  otevřená ramena většího vodopádu, který se jmenuje Kanadská podkova, je nutné pozorovat z protějšího břehu. Přejíždíme tedy na kanadskou stranu. Je to asi dva kilometry, je nutné to celé objet a zaparkovat na parkovišti u hlavní vyhlídky.

 

 

Vodopády jsou magické, omamné, je to krása. Nespoutanost masy vody, která padá do šílené hlubiny, aby s sebou pobrala všechno, co jí přijde do cesty.  Stojím u zábradlí, na kterém jsou vtipné značky, že se nemá přelézat, a fascinovaně pozoruji tu nádhernou přírodní scenérii. Je mi jedno, že jsem celá mokrá – v těsné blízkosti vodopádů to jinak ani nejde. Nad místem, kde se lomí voda do hloubky, se tvoří díky slunci duha.

 

Slovo Niagara pochází z řeči původního obyvatelstva ze slova Onguiaahra, což znamená Hromový hluk. Vyšší vodopád je na kanadské straně, nazývá se Horseshoe (Kanadská podkova, Podkovovitý vodopád), má výšku 55 m a je 900 m široký. Vodopád na americké straně se jmenuje American Falls, je široký jen 50 m a výšku má 51 m. Niagaru rozděluje na obě ramena Kozí ostrov. Zvláštností je, že řeka má v těchto místech zelenou barvu. Indiáni vodopádům přisoudili řadu legend, patřily mezi jejich nejposvátnější místa.

 

Dodnes jsou všechny vyhlídkové lodě pojmenované podle nešťastné a statečné indiánské dívce Maid of the Mist, v překladu Dívka oparu. Ta spáchala z nešťastné lásky sebevraždu tak, že na kanoi vplula přímo pod tíhu padající vody. Otec ji chtěl vdát za muže, kterého nemilovala.

 

 

Magická přitažlivost Niagarských vodopádů

 

Vodopády se staly dějištěm mnoha odvážných i hazardních kousků dobrodruhů a velkých umělců.

 Začalo to roku 1859, kdy francouzský provazochodec Blondin přešel suchou nohou po provaze z Ameriky do Kanady. Na zádech přitom nesl svého agenta.

 

Diváci jistě napětím skoro nedýchali při pohledu na provazolezce z Francie Jeana Gravaleta, který si nad bouřícími vodopády natáhl lano a bez problémů po něm přešel. A aby toho nebylo málo, vydal se po laně znovu, tentokrát před sebou tlačil trakař s jídlem, které si ve své pavoučí nadzemské poloze uvařil a snědl.

 

I David Copperfield si vybral Niagarské vodopády pro svůj trik, kdy se nechal spoutaný a zavřený v bedně na hořícím voru pustit po Niagaře dolů směrem k vodopádu a nakonec, když už se vor řítil do hlubin, se vznesl na laně helikoptéry směrem k divákům.

 

Další z odvážlivců, který překonal vodopády - Bobby Leach se svým "plavidlem".Na život a na smrt

 

Od roku 1901 se snažila nástrahy Niagarských vodopádů překonat v různých speciálně upravených sudech a podobných plavidlech asi desítka odvážlivců, jen pár jich ale pád do děsivé hloubky přežilo. To se však týká pouze kanadské části vodopádů, sousední americká část, která je užší, dravější a skalnatější, žádného dobrodruha živého nepropustila.

 

Mezi skupinou nadšenců, byla v roce 1901 i třiašedesátiletá učitelka z Michiganu Annie Taylorová, která si v sudu sice rozbila hlavu, ale pád přežila.

 

Mnohem hůře však dopadl v roce 1930 řecký přistěhovalec George Stathakis z Buffala, který si pro zdolání vodopádů připravil tři metry vysoký a asi tunu vážící dubový sud. Vodopády v něm sice překonal, ale při pádu zemřel.

 

Hrůzu prožívali rodiče sedmiletého chlapce Rogera Woodwarda. Chtěli se s ním projet ve člunu nad Niagarou. Dítě jim však vypadlo do vody a řeka ho odnesla přímo do vodopádu, který ho strhnul do hlubin. Roger, který měl na sobě naštěstí plovací vestu, se neutopil a byl vyloven bez jakéhokoli zranění.

 

Mezi niagarské kaskadéry se zařadil i Čechokanaďan Karel Souček. Sudový skluz z vodopádů přežil pouze s modřinami na zadku, v hazardech však pokračoval, až špatně skončil při skoku z výšky desátého patra do bazénu.

 

Nejšílenější kousek se povedl Kirku Jonesovi, který se v říjnu 2003 rozhodl zdolat Niagarské vodopády na kanadské straně pouhým skokem. Skočil do Niagary nad jejími vodopády, doplaval až na jejich hranu a nechal se strhnout mohutným proudem do vřící hlubiny pod sebou. Šokovaní diváci na břehu viděli, jak se Kirk po sto metrech po proudu vynořil, odmítl furiantsky nabídnutou pomoc posádky výletní lodi a sám se vyšplhal na břeh. Tam na něj čekala policie a soud rozhodl, že musí zaplatit pokutu deset tisíc kanadských dolarů.

 

 

Rady a zajímavosti:

 

·         Každou půlhodinu z obou států vyplouvá do srdce vodopádu loď Maid of the Mist plná turistů v modrých pláštěnkách. Je jasné, že pláštěnky jsou spíše pro okrasu, všichni jsou při návratu zmáčení „na kost“.

·         V mírnější části vodopádů je možné svést se výtahem dolů a poté vystoupat po dřevěných schůdcích přímo k místu dopadu vody a proud si vlastnoručně osahat či se osprchovat.

·         V těsné blízkosti vodopádů je  možné vidět mnoho dalšího, od historického muzea přes různé obchůdky se suvenýry.

·         O sebevraždy prý ve vodopádech není nouze, policie ale údajně odmítá uvolnit jakékoli údaje.

·         Vodopády také mají v lásce zamilovaní a novomanželé. Pro ně je tu postaven na kanadské straně obří hotel s výhledem na vodopády. Ty jsou v noci nasvícené, je to velmi romantická podívaná!

Vodopády nejsou nejmohutnější ani nejvyšší na světě, drží však rekord v návštěvnosti. Ročně je navštíví přibližně 12 miliónů turistů.
   
12.09.2008 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [14] Wewerka [*]

  hned bych tam jela

  superkarma: 0 18.07.2009, 10:11:37
 2. avatar
  [13] dlasma [*]

  krááááááááááása

  superkarma: 0 11.10.2008, 20:41:31
 3. avatar
  [12] Jaštěrička [*]

  Galadriel: No, prý se říká,že pro novomanžele jsou na líbánkách na Niagara Falls vodopády druhý největší zklamání JInak souhlas,já měla tu čest na přelomu února a března,z turistů jen bláznivá Češka a potrhlí Japonci s fotoaparátkama - vodopády krásný,ale taky jsem měla naivní představy o okolní přírodě.

  superkarma: 0 13.09.2008, 08:06:49
 4. avatar
  [11] Dudlajlama [*]

  klara.krizova: ten Disneyland byla zertovna nadsazka .

  superkarma: 0 12.09.2008, 18:58:10
 5. avatar
  [10] Brett [*]

  Ja jsem tam take byla a moc se mi tam libilo. A to ze jsou tam turiste, povazuji za zcela normalni. Pracuji na Male Strane a je tady turistu stale dost a take jsme si na ne zvykli. Preji hezky weekend.

  superkarma: 0 12.09.2008, 15:33:33
 6. avatar
  [9] arjev [*]

  U vodopájsem nebyla,nedostanu se tam,od známých jsem viděla video, fotky. Měla jsem čest vidět staré záznamy - kdy se mohlo zpívat : temně hučí Niagára, temně hučí do noci...

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:01:39
 7. avatar
  [8] Juana [*]

  klara.krizova: já tam byla víckrát, ale opravdu mi to zklamalo, mám radši místa bez návalu turistů a kýčovitých obchůdků

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:46:11
 8. [7] Klára Křížová [*]

  Juana: je to asi jak kdy, pokud je ještě kanadský svátek, tak těch turistů tam bude asi víc. Já jsem měla štěstí, že jich tam bylo málo a místa na parkování taky v pohodě. O víkendu by to možná bylo horší.

  superkarma: 0 12.09.2008, 10:54:59
 9. avatar
  [6] Juana [*]

  Jestli můžu dát ti pro cestovatele po Kanadě, kde se nám líbilo - pevnost Luisburg. Je to myslím v New Brunswicku, je to teda nově postavené městečko - replika města ze 17-18. století. Jsou tam i lidi v dobových kostýmech, dá se tam zajít do hospody se stylovým jídlem a moc se nám tam líbílo, i když jsme zvyklí na evropská města.

  superkarma: 0 12.09.2008, 10:42:05
 10. avatar
  [5] Juana [*]

  Galadriel: Nápodobně, ty davy turistů mi připadaly šílený. A byli jsme tam dokonce i v noci, vyvezli jsme manželovy sestřenice na nějaký kanadský státní svátek na ohňostroj. Nemohli jsme tam nikde najít místo k zaparkování, jak tam bylo narváno, nakonec jsme zaparkovali někde hrozně daleko a dali si noční procházku po městě.
  Ono něco podobného byla i návtěva Yellowstone - znali jsme to z fotek, kde nebyli vidět žádný lidi, a pak jsme si tam připadali jak na Václaváku - samej německej turista

  superkarma: 0 12.09.2008, 10:38:19
 11. [4] Klára Křížová [*]

  Galadriel: tak to já jsem si nemyslela, že kolem bude nedotčená příroda. Navíc, když kolem vodopádů postavili město. My jsme tam byli v úterý, asi kolem druhé hodiny a těch turistů tam taky tak úplně moc nebylo - jak je vidět na fotce. Ty hotely strašný jsou, i ty vyhlídkový věže. Je jasné, že když je to takový zájem, tak že pro turisty něco vybudují. S Disneylandem bych to ale určitě nesrovnávala. Naopak mě mile překvapilo, jak tam měli promyšlené parkování, nikde nebyly kolony, žádný zmatek. Vodopád je krásný. Nechápu ale ty, kteří se do tý vody vrhli a mysleli, že přežijí. Je to jako vstup do pekla.

  superkarma: 0 12.09.2008, 10:08:27
 12. avatar
  [3] kačinka [*]

  Galadriel: přesně. Ty hnusný hotely kolem mi tam vadily.

  superkarma: 0 12.09.2008, 09:17:23
 13. avatar
  [2] Zázvorka [*]

  Galadriel: též jsem nedávno viděla obrázky z osvětleného vodopádu a byla jsem rozčarovaná.
  Tak tam nepojedu no!

  superkarma: 0 12.09.2008, 08:17:21
 14. avatar
  [1] Dudlajlama [*]

  Jedno z mych nejvetsich zklamani. Coz o to, vodopad je sam o sobe krasny, cekala jsem ale kolem prirodu, divocinu, pomalu i toho tulaka stareho co na svou prvni lasku vzpomina. Misto toho Disneyland, miliony stanku, kycovych atrakci a lidi.

  superkarma: 0 12.09.2008, 04:58:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme