V našem putování po královských věnných městech jsme už navštívili Mělník, dnes se podíváme do Hradce Králové, ležícího na soutoku Labe a Orlice, města, které kdysi patřilo k nejvýznamnějším městům českého království. I v současnosti stojí za to se sem vypravit.

Královským věnným městem se stal Hradec Králové v roce 1306. Pobývaly v něm české královny Eliška Rejčka a rovněž poslední manželka Karla IV. Eliška Pomořanská. Ve 14. století patřil Hradec Králové k nejvýznamnějším městům českého království.

V roce 1765 rozhodl císař Josef II. o přestavbě Hradce Králové na vojenskou pevnost. Tento fakt definitivně potvrdila Prusko-rakouská válka u Hradce Králové, na nedalekém Chlumu. Areál bojiště se nachází necelých 7 km od města a každoročně zde probíhají vzpomínkové slavnosti.

Stavební činnost v Hradci Králové byla před 1. světovou válkou ovlivňována výraznou osobností prof. Jana Kotěry, zakladatele moderní české architektury. Jeho první prací ve městě je přístavba hotelu Grand v secesním stylu. K velmi významným stavbám patří Muzeum východních Čech, které bylo prohlášeno národní kulturní památkou České republiky.

Kulturu ve městě prezentují hned tři divadelní partneři: Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a Open air, kteří každoročně vítají na Mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů kolem stovky souborů, cca ze třinácti zemí celé Evropy.

Nechejte se okouzlit atmosférou královského města Hradec Králové, vychutnejte si pohled z Bílé věže... staňte se účastníky zvonění na slavný zvon Augustin...
Budete se cítit jako královny, které toto město dostaly věnným darem.

zdroj fotografií: Magistrát města Hradec Králové, odbor kultury

Přečtěte si také:

Reklama