Navštivte společně s námi Mělník, půvabné historické město, ležící nad soutokem dvou největších českých řek, Labe a Vltavy. Víte například, proč se mu říká královské věnné?

Tento poněkud zvláštní přívlastek získal Mělník společně ještě s městy Chrudim, Hradec Králové, Vysoké Mýto, Polička, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Nový Bydžov a Trutnov.
Královská věnná se jim říká z toho důvodu, že je čeští králové postupně věnovali svým ženám – královnám. Těm pak byla nejen zdrojem bohatství a zábavy, ale také místem odpočinku či útočištěm v těžkých chvílích.

Pokud máte i vy těžkou chvíli, zajeďte se do tohoto města podívat. Není toho málo, co vás zde upoutá, včetně blížícího se slavného mělnického vinobraní.

kralov

Mělník, královské věnné město

Mělník je původně slovanské pojmenování kopce z mělnících se hornin křídového útvaru.
Natrvalo prohlásil Mělník za královské věnné město Karel IV.,  jenž sem dal také přivézt z Burgundska a ze Champagne vinnou révu, a vybudoval tak základy mělnického vinařství. 

Kromě rozsáhlých vinic upoutá návštěvníka města úchvatný pohled na soutok největších českých řek, Labe a Vltavy, který naskýtá na tzv. zámecké vyhlídce.

K soutoku musíte nejprve projít Pražskou bránou na náměstí Míru, které by vám asi nejlépe dokázal popsat „Štěpán Šafránek“.

Na náměstí se nachází budova radnice a také bývalý kapucínský klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Dnes v tomto objektu sídlí Regionální muzeum Mělník, jehož specializací je dokumentace historie vinařství a také neméně zajímavá dokumentace historie výroby dětských kočárků v ČR. 

V dolním rohu náměstí Míru se nachází Turistické a informační centrum Mělník, kde jsme se zajímali o existenci tajemného mělnického podzemí a středověké studny ze 14. století, která je zapsána v české Guinessově knize rekordů jako nejširší v ČR.

Dominantu města tvoří Chrám sv. Petra a Pavla s nedalekým zámkem.

Máte ještě celý týden čas na rozmyšlenou, abyste zavítaly i na slavné Mělnické vinobraní, které se uskuteční tradičně od pátku do neděle: 27 - 29.září.
www.melnickevinobrani.cz
A pokud ho nestihnete, nic se neděje.
Návštěva královského věnného města Mělníku stojí za návštěvu v každé roční době.

Příště: Královské věnné město Hradec Králové

foto: A. Stuškové
Foto č.1.a 9. poskytlo Mělnické informační centrum

Další tipy na výlet

Reklama