Až budete mít chuť vyměnit předvánoční shon za nějaký kulturní zážitek, navštivte nově otevřenou a krásně zrekonstruovanou Bílkovu vilu. Tento secesní unikát, který je zároveň galerií, nese rukopis jednoho umělce. Architekta, sochaře a grafika Františka Bílka.

Bílkova vila

Vždycky, když jsem jela tramvají z Klárova na Prašný most, upoutal tenhle ponurý dům mou pozornost. Stál na mírném kopečku, „mračil“ se za stínu přebujelých stromů a působil děsivě. Ale vždycky mě svým způsobem fascinoval.  

Bílkova vila

Tuhle zvláštní vilu si nechal podle vlastního návrhu postavit sochař František Bílek v roce 1911. Dům je plný symbolů. Skrývá v sobě umělcovu představu obilného pole, která se odráží v oblém půdorysu (jako po stopě kosy), v mohutných sloupech v podobě snopů, ale i v detailech, jakými jsou interiérová i venkovní světla ve tvaru listů.

Bílkova vila

Ač jsem jeho dřevěné plastiky obdivovala už jako malá holka na Zbraslavském zámku, tohle jsem se dozvěděla až při prohlídce této unikátní vily.

Bílkova vila

Pokud máte rádi secesi a lehce dekadentní umění, určitě si tenhle zážitek nenechte ujít. Bílkova vila nese umělcův rukopis doslova na všem, na co se podíváte. Nejen samotná vila, sochy a grafiky, ale i interiéry a nábytek jsou jeho dílem.

Bílkova vila

Bílkova vila se nachází v Mickiewiczově ulici č. 1, u křižovatky Chotkova a Badeniho, Praha 6 - Hradčany

Otevřeno: út– ne 10.00–18.00

 

Reklama