Rodina

Navštívili jsme anglickou školku a jesle

Je lepší anglická školka, nebo ta obyčejná? Je pro batole výuka angličtiny přínosem, nebo vyhozenými penězi? Jak to vůbec v anglické školce vypadá?

Vypravila jsem se vypátrat, jak to s těmi opěvovanými anglickými školkami je. A vybrala jsem jednu opravdu moc krásnou, musím říci, že nejhezčí, jakou jsem kdy viděla. Zvolila jsem ji proto, že kromě školky provozuje i jesličky pro děti od 18 měsíců.

Banbin

Pod názvem Banbin ji najdete na okraji Prahy jen pár desítek metrů od Milíčovského lesa. Dvoupatrová prosklená budova zaujme na první pohled. Vnitřek je ale ještě povedenější. V přízemí velká tělocvična s kobercem s možností otevření francouzského okna a propojení se zahradou. Výtah, v prvním patře třídy pro jesličková batolata až po rozumné předškoláky. Všude až sterilní čisto, vkusná výzdoba a záplava světla.

j

 

Druhé patro je útočištěm administrace a ředitelky, se kterou tu sedím u kávy i já. Nejprve jdeme na prohlídku tříd, kde s malými skupinkami dětí jsou vždy dvě učitelky. Jedna česká, druhá rodilá mluvčí z anglicky mluvících zemí. Jedni pracují na společném výtvarném projektu, druzí zpívají anglickou písničku a tancují v kroužku, třetí odcházejí do tělocvičny hrát hry.

Lze přeskočit i třídu

Do tříd jsou děti sice rozdělovány podle věku, ale jestliže je některé hodně šikovné, klidně může chodit se staršími. „Měli jsme tu pár moc chytrých dětí, u kterých se to osvědčilo. Nenudily se a byly na to pyšné,“ říká ředitelka Eva Stejskalová. Program tříd běží, stejně jako v jiných školkách, podle rámcových plánů, každý měsíc je zasvěcen jednomu tématu, které se probírá česky i anglicky. „Zde jsou ale děti vedeny hlavně k samostatnému a logickému myšlení a schopnost ptát se PROČ. Čím více se ptají, tím lépe. Na všechny dotazy dostávají vždy fundované odpovědi,“ vysvětluje Eva Stejskalová.

k

Rodiče vědí všechno

Na rozdíl od jiných školek zde však rodiče hodně úzce spolupracují. Měsíčně dostávají záznamy o pokrocích svého dítěte, co se naučilo, co legračního řeklo, jak si vede. A podobně jako na základních školách se všichni scházejí ke čtvrtletnímu hodnocení. Každý rodič přichází individuálně a o svém dítěti si může povídat, jak dlouho chce. „Často se stane, že tady se dítě naučí spoustu dovedností, například samo jíst, obléknout se, nebo si zavázat tkaničky, ale doma dělá, že to neumí, a čeká, až ho někdo obslouží,“ směje se ředitelka. Škola také vydává svůj vlastní časopis plný fotografií dětí a povedených akcí.

f

Proč učit angličtinu

„Čím dříve se dítě s cizím jazykem setká, tím lépe a dříve se mu otevřou takzvaná řečová centra v mozku a ono naváže s jazykem vztah. Všechny děti se zde učí hrou a do první třídy nastupují už jako středně pokročilé. Jestliže mají rodiče zájem, máme zmapované všechny základní školy z širokého okolí, kde dítě může v jazyku intenzivně pokračovat hned od první třídy,“ dodává ředitelka.

jw

Dát je tam, nebo ne?

Anglická školka, potažmo jesle jsou určitě vynikající věc, jedinou překážkou bývá vysoká cena, která je za docházku požadována. Zde je to za celodenní docházku skoro 15 tisíc za měsíc, domluvit lze i zkrácený pobyt za cenu nižší. Taková částka však není výjimkou, podobné je to u všech cizojazyčných školek.

Chodilo vaše dítě do jazykové školky? Myslíte si, že je to účelné, nebo stačí s výukou začít až ve třetí třídě ZŠ, kdy je zahrnuta do běžných osnov škol?

 

2

k

   
19.03.2010 - Děti - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [8] Zoe Sunshine [*]

  Já si nemohu stěžovat. Anglická školka Brno naučila děti velké základy, teď na prvním stupni je to znát.

  superkarma: 0 04.04.2016, 15:02:10
 2. avatar
  [7] edith1975 [*]

  Moje obě děti chodily do "normální" školky. Měly i tam plno kroužků, angličtinu také. Nemluvila s nimi paní učitelka, ale slečna, která docházela 1x týdně. Cizojazyčná školka je skvělá věc, ale ta cena. Jen pro bohatší. Troufnu si říct, dost drahá i pro střední vrstvu. A co když jsou děti 2? Uvažuji o tom, že se vrátím jako učitelka do školky a můj plat 14 hrubého by nestačil .Sml80Sml30

  superkarma: 0 29.03.2010, 12:23:28
 3. [6] jastura [*]

  Myslím, že dítěti stačí, když se třeba ve školce s jazykem setká formou básniček, písniček a her 1-2x týdně po hodině, ale vyloženě rodilého mluvčího, podle mě, nijak nepotřebuje. Vztah k jazyku si vytvoří a získá základ, na kterém pak může ve škole stavět.

  superkarma: 0 22.03.2010, 10:34:00
 4. avatar
  [5] kareta [*]

  já si myslím, že chytré dítě bude chytré i ve státní škole a dotáhne to dál než průměr ze soukromé elitní školy...Sml24

  superkarma: 0 21.03.2010, 17:00:20
 5. [4] Anai [*]

  Ta cena mi vyrazila dech... to je opravdu pro horních 10 000.... ! To aby rodiče vydělávy dohromady min. 60 čistého - spíše více, mají-li ještě nějaké děti - to jsou dva víc, než 100 tisícové platy... Soukromé základní a střední školy stojí tak max. 50 tisíc za rok, myslím, možná už to šlo vejš...

  superkarma: 0 19.03.2010, 12:54:11
 6. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Tak tak, dítě by se mělo napřed pořádně naučit svůj jazyk. u nás ve školce mají jednou týdně hodinu angličtiny, aby si ji naposlouchaly a zvykly, ale jen u předškolních tříd. Když má dítě logopedický problém, rozmlouvají mu to, protože by ho jen zazdily. Je fajn, když děti přijdou do kontaktu s jiným jazykem a čím dřív, tím lépe se ho naučí, ale na co jim bude diplom ze dvou světových jazyků, když si budou šlapat na jazyk při žádosti o místo Sml80

  superkarma: 0 19.03.2010, 12:52:53
 7. avatar
  [2] mio [*]

  A já si myslím, že dítě v tomhle věku se má nejdřív naučit pořádně svůj rodný jazyk a nástupem do ZŠ může pomalu začít zkoušet jazyk cizí.

  Neříkám, že občas dceru nezajímá, jak se řekne to, či ono třeba v angličtině, tak jí to řeknu, ona to někdy použije, možná i zapamatuje, ale účelně ji to neučím.

  superkarma: 0 19.03.2010, 09:49:47
 8. [1] gerberka7 [*]

  Krásná školka. A kdybych na to měla, ráda bych, aby tam mé děti chodily. Sml80

  superkarma: 0 19.03.2010, 09:14:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme