S přítelem jsme vyrazili na prodloužený víkend do holandského hlavního města, Amsterdamu. V tomto článku vám přinášíme pár rad a tipů na ubytování, jídlo, nákupy, kulturu a zábavu.

Do Amsterdamu jsme jeli jen na necelé čtyři dny, tudíž jsme neviděli všechny důležité památky. Spíš jsme si chtěli město jen užít a načerpat jeho energii. Jestli se vám bude toto město přes den zdát jako klidné a romantické městečko, počkejte do setmění. Město okamžitě ožívá nočním životem, a to je teda něco!

Cesta

Jako nejvhodnější dopravní prostředek jsme zvolili letadlo. Letenky jsme totiž kupovali už v červenci přes easyJet za báječnou cenu 600 korun za jednu. Za autobus bychom platili dvakrát tolik, a přece jenom letadlo je mnohem pohodlnější a rychlejší. Určitě se vyplatí kupovat letenky s velkým předstihem. Bohužel jsem platila asi 700 korun jenom za kufr, což je ale u nízkonákladových společností běžné. Cesta z Prahy do Amsterdamu trvá necelou hodinu. Přiletěli jsme na letiště Schiphol a odtud jsme jeli vlakem na nádraží Amsterdam Central, které se nachází přímo v centru města. Jízdenka stojí 4,30 a vlak jezdí každých 12 minut.

Amsterdam

Ubytování

Ubytování jsme sháněli také už někdy v létě, ale to už nebylo tak jednoduché jako s dopravou. Prohlédli jsme snad všechny existující webové stránky poskytující jak hotely nebo hostely, tak i apartmány. Bohužel Amsterdam není zrovna levné město a je známé, že ubytování je tady poměrně drahé. Po pár dnech hledání už jsme začínali být zoufalí, ale nakonec se na nás usmálo štěstí a přes stránku booking.com jsme našli útulný hotýlek v centru, dvoulůžkový pokoj se společnou koupelnou (v Amsterdamu je běžné, že je v hotelech společná koupelna) na tři noci za 140 euro (asi 3500,-) i s městskou daní 5 % z ceny.

Doprava po městě

Po městě jsme chodili jen pěšky. Pokud se budete pohybovat pouze v centru, je to asi nejjednodušší. Jestli se chystáte někam dál, můžete využít kola. V Amsterdamu je to nejpoužívanější dopravní prostředek, takže se nemusíte ničeho bát. Kola tu mají přednost úplně všude. Z nádraží jsme jeli tramvají, protože se nám nechtělo bloudit s kufry po městě. Hodinová jízdenka stojí 2,70.

Amsterdam

Restaurace

Tipy na dobré restaurace vám bohužel nedám. Za jídlo jsme se snažili utrácet co nejméně, i když to bylo hodně těžké. Předpokládali jsme, že fastfoody budou únosnou variantou, ale bohužel. Cena za jídlo ve fastfoodu a v restauraci je zhruba stejná, pohybuje se okolo 10 euro. Pro snídani a někdy pro večeři jsme chodili do Alberta, na oběd jsme zašli dvakrát do pizzerie (pizza Margherita stojí zhruba 7 euro) a dvakrát do Wok to Wallk, což je fastfoodová obdoba našich čínských restaurací. Jídlo je hned hotové a opravdu dobré. I když je jídlo v Amsterdamu opravdu drahé, všude alespoň dávají veliké porce.

Amsterdam

Nakupování

Před odletem jsem si sepsala menší seznam toho, co bych si chtěla koupit. Úspěšná jsem ale moc nebyla. Co se týče obchodů, Amsterdam mě v tomto celkem zklamal. Těšila jsem se na vintage a zajímavé obchody, ale nejvíc jsme nakupovali ve starém dobrém H&M, kde je ale sortiment mnohem zajímavější než u nás. A potěšující zpráva, oblečení je tady o něco levnější než u nás. Pokud se chystáte na nákupy, zamiřte na Kalverstraat. To je zhruba jeden kilometr dlouhá ulice plná obchodních řetězců od Zary, přes Mango až po Esprit. Nám se hodně líbil obchod We, mají tu zajímavé oblečení za příznivé ceny. Ulice vede až na Dam Square, v jehož okolí je také hodně obchodů a souvenir shopů. Pokud chcete na nákupy vyrazit hned ráno, klidně si přispěte. Většina obchodů totiž otvírá až v deset hodin.

Amsterdam

Další ulice plná obchodů je Leidsestraat, která vede z náměstí Leidsplein až na Koningsplein. Pokud jste milovníci kytek, pak zamiřte právě sem. Nachází se tu menší květinový trh.

Amsterdam

Amsterdam

skleníky květin na Koningsplein

Zábava

Amsterdam je město absolutně bez cenzury. Jistě už jste slyšeli o slavných coffeshopech, které se nacházejí na každém rohu. K tomuto městu neodmyslitelně patří. Na výběr tu máte hned z několika druhů lehkých drog. Jeden gram marihuany vyjde asi na 12 euro, jeden joint stojí 5. Ale nemyslete si, že sem jezdí mladí lidé, jen aby tu mohli legálně požívat drogy. Několikrát jsme viděli starší lidi, jak sedí na zahrádce před coffeeshopem a kouří marjánku. Asi nejslavnější jsou coffeeshopy Bulldog. Nejvíce jich najdete v ulici Oudezijds Voorburgwal.

Amsterdam

The Bulldog Coffeeshop na náměstí Leidsplein.

Na náměstí Leidsplein se také nachází Městské divadlo Stadsschouwburg, tuto stavbu určitě neminete bez povšimnutí. V okolí tohoto náměstí se nachází několik dalších divadel, kin a hudebních klubů.

Amsterdam

Ujít si nenechte ani Red Light District. Malinké uličky lemované červenými světýlky jsou rájem především pro sexuchtivé pány. Nachází se tu velké množství hodinových hotelů a kabaretů. Nemusíte se ale cítit nijak pohoršeně. Každý večer tu proudí davy turistů, spíš proto, že tato čtvrť je velice romantické místo.

Muzea

Rovnou přiznávám, že muzea jsme navštívili všehovšudy dvě. Muzeum Anny Frankové a Muzeum Sexu. Jelikož jsem Deník Anny Frankové četla, dům, kde se s rodinou dva roky ukrývala před gestapem, jsem rozhodně chtěla vidět. Muzeum se nachází na severozápadě města, v klidné čtvrti Oude Stad. Vstupné stojí 9 euro. Vydejte se sem raději ráno, protože dopoledne už se tu začínají tvořit šílené fronty. Pokud vás zajímá historie nebo umění, zajděte se podívat do Muzea Vincenta van Gogha nebo Muzea amsterdamské historie.

Amsterdam

Zajímavá místa

 

 Amsterdam

Čínská čtvrť Temple He Hwa

 Amsterdam

kondomérie

Amsterdam

Domy ve čtvrti Singel vypadají spíš jako domečky pro panenky. Mimochodem, všimněte si křivého domu uprostřed. Takové domy jsou tu zcela běžné.

Reklama