Klára Křížová vám napsala, jak její maminka uspěla v Americe s českou kuchyní.

Moje máma letěla před několika lety do Ameriky. Pozval ji tam stejně starý kamarád. Kamarád je emigrant, stýká se ale v místě, kde žije, s komunitou původem z Čech.

Máma se tam strašně těšila, protože je po většině znala. Jeli jsme s ní na letiště a ouha – její kufry měly velkou nadváhu… tak musela přebalit kufry.

Když otevřela zavazadlo, začala třídit potraviny, které vezla, a podávala nám to, co nebylo až tak nezbytně nutné vzít s sebou. Mouka, zavařená zelenina, koření... Na náš údiv jen letmo prohodila, že slíbila Láďovi, Pepovi a Mirkovi, že jim bude vařit česká jídla a že se nejvíc těší na svíčkovou.

Srovnala váhu zavazadla, my odjeli z letiště s igelitkou potravin a naše máma odfrčela za velkou louži.

Občas nám psala e-maily. Měla se dobře, cestovali po státech, hodně toho viděla.

Občas přišel e-mail typu: prosím, zkontrolujte mi byt, zdálo se mi, že mě někdo vykradl. Mám se dobře, dědkům moc chutná, upekla jsem koláče, ta jejich mouka stojí za prd. Jedeme na Niagáru.

Poslední e-mail nám vyrazil dech: Přemýšlím o tom, že tady zůstanu. Dostala jsem tři nabídky k sňatku po 14 dnech, co tady vařím. Jednu mi dal Vláďa, druhé dvě jeho američtí kamarádi. Kdybych si tady otevřela hospodu se svíčkovou a gulášem, budu bohatá.

Dopadlo to tak, že se vrátila. Chodily jí ale zamilované dopisy s fotkami, ať se vrátí! Že něco tak dobrého, co jim celou dobu vařila, by chtěli jíst po zbytek života!

Klára Křížová


Díky Kláro za tvou vzpomínku. Tvoje máma uměla dobře vařit, když chtěla. Jen by ji Pohlreich asi uškrtil za nakládání s potravinami. Ale to je problém starších generací. Dříve se na čerstvost nedbalo tak jako nyní...

A hlavně tvá maminka to s chlapama uměla dokonale, a přitom se chovala zcela přirozeně! Takových ženských už je dnes málo...

Dnes máme vztahové téma o jídle a našich vztazích

A tak se vás ptám:

  • Jakou roli plní jídlo ve vašich vztazích?
  • Vykrmila jste si svého muže?
  • Nebo on vás?
  • Umíte tím, co uvaříte, dát najevo, co k němu cítíte?
  • Rozpadl se vám vztah, protože jste nevařila jako jeho maminka?
  • Přeučila jste ho z prasáren na zdravou stravu?

Vaše příspěvky k dnešnímu tématu posílejte na redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

a jednu z vás dnes odpoledne kolem 16. hodiny odměním knihami

Bio Abecedář a Chléb v hlavní roli.

Reklama