Rodina

Návštěva poradny – přehled vyšetření a očkování, která nás čekají v 1. roce (část II.)

Návštěvu poradny a očkování ve třech měsících věku máme zdárně za sebou (více info zde), pojďme se tedy podívat, jaké vývojové milníky nás do roka ještě čekají a co vše budeme muset u pediatra absolvovat.

  • Prohlídka ve 4 měsících

Čtyřměsíční dítě by již mělo být schopné zvednout hlavičku nad podložku v úhlu 90° a očima sledovat předmět, kterým mu pohybujeme před obličejem ve vzdálenosti cca 15 cm. Pediatr by měl tento oční test provést právě při této prohlídce. Kromě toho se většina dětí v tomto věku už umí nahlas smát a prohlížet si své ručičky. Velcí šikulové se již mohou přetáčet na jednu stranu nebo žvatlat jednoduché slabiky.

Povinné očkování:
InfanrixHexa – 3. dávka

Nepovinné očkování:
Pneumokoky – 2. dávka

Očkování proti pneumokokovým nákazám – rodiče si mohou vybrat ze dvou variant. Základní vakcínu Synflorix nebo dražší variantu Prevenar 13. Rozdíl mezi nimi spočívá kromě ceny zejména v tom, že Synflorix je účinný proti deseti kmenům pneumokoků, kdežto Prevenar 13, jak již napovídá i název této vakcíny, proti třinácti.

  • Prohlídka v 5 měsících

Dítě v pěti měsících by už mělo umět udržet samo hlavičku a vzepřít se na rukou, tedy tzv. lidově „pást koníčky“. Většina dětí se již v této době sama přetáčí jedním směrem, spontánně se směje a uchopí podávané chrastítko. Pediatr v tomto období zaměřuje svou pozornost právě na to, zda se dítě umí vzepřít. Pokud ne, doporučí jednoduché cviky, které jsou založeny zejména na upoutávání pozornosti dítěte tak, aby zvedalo hlavičku a posilování vleže na bříšku.

Tip: pokud má váš prcek s pasením koníků problém a nechce se mu hlavičku zvedat, existují speciální hrací deky, které jsou určeny právě pro cvičení zádového a krčního svalstva. Kruhová deka obsahuje řadu zábavných prvků, které upoutávají pozornost dítěte ležícího na vyvýšeném otočném kruhu uprostřed.

decka

  • Prohlídka v 6 měsících

Půlroční dítě by se na konci šestého měsíce mělo umět přetáčet na obě strany, žvatlat jednoduché slabiky a udržet vzpřímenou hlavičku, pokud ho přitahujeme za ruce. Pediatr dítě jako při každé prohlídce zváží, změří a provede celkovou prohlídku. Kromě toho se zaměří také na oči – v půl roce by již děti neměly šilhat (do té doby se to stává a je to normální). Dětský lékař tedy s pomocí testu se sledováním hračky prověří, zda dítěti neujíždí některé z očíček. V případě, že ano může vám doporučit, abyste s prckem navštívili specializované pracoviště, které je vybavené přístrojem PlusOptix, který umožňuje zjistit šilhání a změřit dioptrie již u takhle malých dětí.

Pokud máte podezření, že dítě šilhá, neváhejte a navštivte specialistu na optometrii. Čím dřív se vada očí zjistí a začne řešit, tím je větší šance na její úplné odstranění. U školních dětí je již ve většině případů pozdě.

Půl roku je věk, kdy se nejčastěji kojeným dětem začínají zavádět příkrmy. Pediatr by vás měl v této oblasti poučit a informovat o tom, jak s příkrmy začít, co je pro děti zpočátku vhodné a jak správně postupovat. To, jak dítě s přidáváním příkrmů pokračuje, pak kontroluje při každé další prohlídce. Více info o tom, jak začínat s příkrmy najdete zde.

Nepovinné očkování:
Pneumokoky – 3. dávka

Přejít na stranu:

 
   
24.11.2014 - Děti - autor: Eva Sotonová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] diblice [*]

    teda nevím, ale před deseti lety nebyly prohlídky každý měsíc, ale po dvou měsících

    superkarma: 0 24.11.2014, 13:54:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme