Návštěvu poradny a očkování ve třech měsících věku máme zdárně za sebou (více info zde), pojďme se tedy podívat, jaké vývojové milníky nás do roka ještě čekají a co vše budeme muset u pediatra absolvovat.

  • Prohlídka ve 4 měsících

Čtyřměsíční dítě by již mělo být schopné zvednout hlavičku nad podložku v úhlu 90° a očima sledovat předmět, kterým mu pohybujeme před obličejem ve vzdálenosti cca 15 cm. Pediatr by měl tento oční test provést právě při této prohlídce. Kromě toho se většina dětí v tomto věku už umí nahlas smát a prohlížet si své ručičky. Velcí šikulové se již mohou přetáčet na jednu stranu nebo žvatlat jednoduché slabiky.

Povinné očkování:
InfanrixHexa – 3. dávka

Nepovinné očkování:
Pneumokoky – 2. dávka

Očkování proti pneumokokovým nákazám – rodiče si mohou vybrat ze dvou variant. Základní vakcínu Synflorix nebo dražší variantu Prevenar 13. Rozdíl mezi nimi spočívá kromě ceny zejména v tom, že Synflorix je účinný proti deseti kmenům pneumokoků, kdežto Prevenar 13, jak již napovídá i název této vakcíny, proti třinácti.

  • Prohlídka v 5 měsících

Dítě v pěti měsících by už mělo umět udržet samo hlavičku a vzepřít se na rukou, tedy tzv. lidově „pást koníčky“. Většina dětí se již v této době sama přetáčí jedním směrem, spontánně se směje a uchopí podávané chrastítko. Pediatr v tomto období zaměřuje svou pozornost právě na to, zda se dítě umí vzepřít. Pokud ne, doporučí jednoduché cviky, které jsou založeny zejména na upoutávání pozornosti dítěte tak, aby zvedalo hlavičku a posilování vleže na bříšku.

Tip: pokud má váš prcek s pasením koníků problém a nechce se mu hlavičku zvedat, existují speciální hrací deky, které jsou určeny právě pro cvičení zádového a krčního svalstva. Kruhová deka obsahuje řadu zábavných prvků, které upoutávají pozornost dítěte ležícího na vyvýšeném otočném kruhu uprostřed.

decka

  • Prohlídka v 6 měsících

Půlroční dítě by se na konci šestého měsíce mělo umět přetáčet na obě strany, žvatlat jednoduché slabiky a udržet vzpřímenou hlavičku, pokud ho přitahujeme za ruce. Pediatr dítě jako při každé prohlídce zváží, změří a provede celkovou prohlídku. Kromě toho se zaměří také na oči – v půl roce by již děti neměly šilhat (do té doby se to stává a je to normální). Dětský lékař tedy s pomocí testu se sledováním hračky prověří, zda dítěti neujíždí některé z očíček. V případě, že ano může vám doporučit, abyste s prckem navštívili specializované pracoviště, které je vybavené přístrojem PlusOptix, který umožňuje zjistit šilhání a změřit dioptrie již u takhle malých dětí.

Pokud máte podezření, že dítě šilhá, neváhejte a navštivte specialistu na optometrii. Čím dřív se vada očí zjistí a začne řešit, tím je větší šance na její úplné odstranění. U školních dětí je již ve většině případů pozdě.

Půl roku je věk, kdy se nejčastěji kojeným dětem začínají zavádět příkrmy. Pediatr by vás měl v této oblasti poučit a informovat o tom, jak s příkrmy začít, co je pro děti zpočátku vhodné a jak správně postupovat. To, jak dítě s přidáváním příkrmů pokračuje, pak kontroluje při každé další prohlídce. Více info o tom, jak začínat s příkrmy najdete zde.

Nepovinné očkování:
Pneumokoky – 3. dávka


  • Prohlídka v 8 měsících

Pediatr opět posuzuje, jak dítě celkově prospívá. Hodnotí jeho váhu, délku a celkový psychomotorický vývoj. Většina dětí již v osmém měsíci umí sedět bez opory (pokud ne, rozhodně ho ale neposazujeme pasivně, má ještě čas. Více info zde), některé již lezou. To často sezení předchází. Dítě by v této době již mělo reagovat na své jméno, napodobovat jednoduché zvuky a uchopit předmět do dlaně.

  • Prohlídka v 10 měsících

Z hlediska psychomotorického vývoje by dítě v 10 měsících mělo být schopné stát s oporou, komunikovat gesty i zvuky a dělat paci-paci nebo pá-pá. Některé děti již v tomto věku cíleně používají slovo máma nebo táta. Pravděpodobnější ale je, že se první cílená slůvka objeví až kolem 1. narozenin. Více info zde.

Zajímavost: většina dětí do půl roku věku zdvojnásobí svou porodní váhu, do roku pak ztrojnásobí a ve dvou letech se jedná o čtyřnásobek porodní hmotnosti. Pokud jde o velikost, mluvíme do dvou let o délce, pak teprve o výšce a platí zde vzorec, že dítě do jednoho roku zvětší svou délku o polovinu toho, co měřilo při narození, do dvou let potom přibližně o další čtvrtinu. Tj. např. porodní velikost = 50 cm, 1 rok = 75 cm, 2 roky = 87 cm.

  • Prohlídka ve 12 měsících

Poslední ze série častých prohlídek v dětské poradně by měla být opět velmi důkladná. Pediatr posuzuje růst, celkové prospívání a psychomotorický vývoj. Zaměřuje se také na zrak a sluch a znovu měří velkou fontanelu, která už v některých případech může být v tomto věku zaniklá.

Dětský lékař se nás během prohlídky ptá a zjišťuje, co všechno už dítě umí a jak ho krmíme. V případě potřeby by nás měl poučit a informovat o tom, co je pro dítě tohoto věku vhodné a čemu bychom se naopak měli ještě vyhnout.

Roční dítě již většinou umí stát chvíli bez opory, postavit věž ze dvou kostek, poslat zpět míč nebo autíčko a chodit kolem nábytku. Šikovnější děti už v této době udělaly své první krůčky (více info zde) nebo říkají i jiné slovo než máma nebo táta.

Každé dítě je ale originál a postupuje vpřed svým tempem. To, že nedělá vždy vše přesně podle tabulek a neodpovídá zcela průměru, ještě nemusí znamenat nic špatného. Nepoměřujme ho tedy stále s dětmi od sousedů nebo tabulkami a dejme mu čas, však ono to vše brzy dožene a my budeme ještě rády vzpomínat na doby, kdy klidně leželo v kočárku místo toho, aby z něj pořád utíkalo.

Povinné očkování:
InfanrixHexa – 4. dávka (poslední)

Nepovinné očkování:
Pneumokoky – 4. dávka (poslední)

Čtěte také:

Reklama