Roční prohlídka dítěte by měla završit sérii častých návštěv poradny, při kterých bylo dítě intenzivně vyšetřováno, měřeno a sledováno z hlediska psychomotorického vývoje. Dnes si povíme, co všechno a kdy by měl pediatr při těchto kontrolách řešit, a jak by měly návštěvy v poradně probíhat.

Návštěvy u lékaře jsou plánovány předem a většinou tak, aby korespondovaly s povinným i volitelným očkováním. Tento kolotoč končí prvními narozeninami našeho dítěte, které se v tento velký den rázem promění z kojence v batole. Nejde ale jen o terminologii, ale i o dlouhou cestu, kterou kojenec napříč svým psychomotorickým i rozumovým vývojem během prvního roku věku absolvoval. Nikdy v životě už se totiž jeho vývoj nebude řítit dopředu tak rychle jako právě v jeho prvním roce.

doktor

První rok věku dítěte je ve znamení častých prohlídek, měření, vážení a sledování, zda všechno probíhá „tak jak má“. S pediatrem se setkáme ponejprv hned po příchodu z porodnice, následně ve 14 denních intervalech. Do půl roku věku dítěte se po šestinedělí interval návštěv v poradně prodlouží na jeden měsíc a v druhém půlroce na měsíce dva. Dnes se podrobněji podíváme, na co vše bychom se měli připravit, a jaké prohlídky a očkování nás čekají od narození do 3 měsíců.

Po příchodu z porodnice

První prohlídka u dětského lékaře, kterého jsme pro dítě zvolili (pozor, vybrat ho musíme poměrně dlouhou dobu před narozením dítěte) proběhne ihned po příchodu z porodnice domů, nejpozději bychom ji měli absolvovat do 3 dnů.

Tip: Málokdo ví, že pediatr má ze zákona povinnost navštívit maminku s novorozencem doma. Pokud se tedy po porodu necítíte dobře, nebo máte potíže s dopravou sebe a miminka k lékaři, objednejte si ho raději domů.

Vstupní prohlídka by měla být velmi důkladná. Lékař by s vámi měl velmi podrobně projít rodinnou anamnézu, zejména v kontextu s dědičnými vadami nebo chorobami. Dalším důležitým bodem prohlídky je již obligátní vážení a měření, na které už jsou maminky z porodnice zvyklé. Pozor, nelekněte se, miminka mají v tuto dobu často na váze míň, než když vás propouštěli z porodnice. Nebojte se, je to úplně normální, vaši drobečci to záhy doženou.  

Lékař by měl dále provést kompletní prohlídku, kromě celkové délky se měří také obvod hlavy, hrudníku, břicha a velká fontanela. Na závěr pediatr s maminkou/rodiči probere také výživu, zjistí, zda maminka kojí a nemá s tím problémy, případně poradí nebo maminku odkáže např. na laktační ligu.  Lékař by nás měl na závěr prohlídky také informovat o plánovaných povinných očkováních a předepíše Vigantol (vitamín D), který by mělo dítě jako prevenci křivice užívat každý den minimálně do jednoho roku věku.

Nepovinné očkování:

Od 4. dne do 6. týdne po narození je možné očkovat proti tuberkulóze. Dnes již tato vakcinace není povinná, její užití se doporučuje pouze u dětí z rizikového prostředí. V těchto případech je ale většinou aplikována již v porodnici.

  • Prohlídka ve 14 dnech

Kontrola zdravotního stavu miminka zaměřená na přiměřenost výživy. Opět se váží a měří a zjišťují případné první zdravotní problémy. Pokud je vše v pořádku, maminka je pozvána na další prohlídku po ukončení šestinedělí.

  • Prohlídka v 6 týdnech

Vážení, měření a posuzování psychomotorického vývoje. Dítě v šesti týdnech by již mělo umět zvednout a otočit hlavičku. Pokud ne, lékař by měl vysvětlit rodičům, jak k tomu dítě stimulovat a pobízet, případně vysvětlí, jak s ním lehce cvičit.

Nepovinné očkování:

Od šestého týdne je možné dítě nechat naočkovat proti rotavirům. Očkování je rozděleno na dvě dávky. Druhá se podává ve dvou měsících spolu s 1. aplikací Hexa vakcíny.

  • Prohlídka ve 2 měsících

Pokud je dítě zdravé, aplikuje se mu první dávka vakcíny InfanrixHexa a rodiče jsou poučeni o případných vedlejších účincích a eventuálních nežádoucích reakcích na očkování.

Povinné očkování:

InfanrixHexa – 1. dávka

Hexa vakcína obsahuje očkovací látku proti šesti základním nakažlivým nemocem:

  • Záškrt
  • Tetanus
  • Dávivý kašel
  • Dětská obrna
  • Haemophilus influenzae typu B  
  • Hepatitida typu B

Nepovinné očkování:

Rotaviry – 2. dávka

  • Prohlídka ve 3 měsících

Opět se posuzuje růst, váha a psychomotorický vývoj. Dítě ve třech měsících by již mělo umět zvednout hlavičku nad podložku alespoň v úhlu 45o, udržet na chvíli oční kontakt nebo fixovat očima předmět, který mu podržíme cca 15 cm před obličejem.

Povinné očkování:

InfanrixHexa – 2. dávka

Nepovinné očkování:

Pneumokoky – 1. dávka

Příště o návštěvách poradny, prohlídkách a očkování, která nás čekají od 3 měsíců do roka.

Reklama