Styl

Návrhářka Malá: Ponožky v lodičkách jsou super!

Co má společného znělka benefičního filmového festivalu Jeden svět, taneční skupina Firelovers a svatební studio Brigit? Kostýmy. Vlastně spíš osobu, která za nimi stojí. Mladá návrhářka Michaela Malá.

Michaela je na první pohled nenápadná blondýnka. To si ale vynahrazuje svými kousky, nejen co se modelů týče. Řekněte sami, vás by napadlo sednout si na pár hodin před obchodní dům do kočičího pelíšku v kočičím kostýmu jenom proto, abyste vyjádřila soucit nad opuštěnými zvířaty?

O reakcích lidí na opuštěnou kočičku, o Češích a jejich prohřešcích proti módě, tipech na nastávající sezonu, o cestě k návrhářství i mnohém dalším bude náš následující rozhovor.

Míšo, známe vás hlavně jako návrhářku, jak jste se k tomu dostala?
Cestou složitou a strastiplnou. Protože když jsem se po gymnázium rozhodovala, co dál budu dělat a kam půjdu studovat, tak jsem si říkala, že bych rozhodně měla dělat něco kreativního, obor, ve kterém budu sama svým pánem a který mi bude sedět. A hlavně jsem chtěla, aby po mně něco zůstalo, nějaká stopa. Zvažovala jsem dvě možnosti jít na speciálně pedagogickou školu, zabývat se deviantními dětmi, jak s nimi zacházet, jak je vychovávat a tak podobně, kam jsem se dostala bez problémů. A nebo to módní návrhářství.

Napadlo mě, že by byla škoda nevěnovat se tomu návrhářství, protože když jsem si vymýšlela oblečky, co bych chtěla na sebe, tak jsem to pak za rok nebo dva viděla někde v televizi jako nejnovější módní hit. A další věc, která mě v tom utvrdila, byla ta, že jsem si na sebe něco natáhla, přišlo mi to úplně super a všichni ostatní říkali: Hele, ty ses snad zbláznila, co to nosíš? A za dva roky to měli úplně všichni.

Bohužel mě na VOŠ oděvního návrhářství nepřijali, takže nezbývalo nic jiného než se na tu cestu nějak připravit. Takže jsem strávila dva roky na odborném učilišti na oboru krejčová, abych se naučila pořádně šít, k tomu jsem chodila ještě na angličtinu, kurzy figurální kresby a dojížděla jsem do Prahy. Strastiplné na tom bylo to, že jsem přišla jako absolventka gymnázia do kolektivu pubertálních holek, které nevědí, co chtějí. To bylo docela těžké a neměla jsem štěstí ani na mistrovou, která mi to vůbec nepřála a byla na mě dost zlá. Házela mi klacky pod nohy, kdy mohla. Naštěstí se mi ale zadařilo a přijali mne na Vyšší odbornou školu oděvního návrhářství v Praze.

Spousta absolventů tuhle cestu vzdá už na začátku a jdou dělat něco jiného, protože je potřeba zajistit si právní dokumentaci, zaregistrovat svoji značku a podobně. A všechno to stojí nemalé peníze, energii a úsilí.

malamimalami

Co nejzajímavějšího jste zatím navrhla?
Ten návrh ještě není realizovaný. Takže bych ráda, aby to zůstalo jako překvapení. Ale prozradím, že je v něm hodně igelitu. Je to dobré třeba jako pláštěnka do města, ale hodí se i do kanceláře. A je v tom modelu zakomponovaná živá flóra i fauna. Bude to hodně úlet.

Úlety pro vás nejsou úplně cizí pojem. Ulítnout se dá i charitativně...
Jednou jsem se pustila do performance, kterou jsem chtěla vyjádřit lítost nad zvířaty, která po Vánocích skončí na ulici, v útulcích. Tak jsem si vzala kožich, čelenku s kočičíma ušima a šla si sednout do pelíšku před obchodní dům v našem desetitisícovém městě. Před sebe jsem postavila ceduli s nápisem: Nechtěný vánoční dárek. Chcete mě? Celé dvě hodiny jsem tam seděla a mňoukala.

A jak vám bylo?
Jako opuštěné kočičce mi bylo fakt smutno, protože jsem tu roli hodně prožívala. A kdyby mi někdo přinesl kočičí konzervu, tak bych ji samozřejmě snědla.

Zpátky k návrhářství. Jak dlouho se připravujete na přehlídku a co všechno to obnáší?
Připravuju se dlouho. Ve škole jsme se připravovali asi půl roku, a to se na přehlídce podílelo víc lidí. Teď to jiné, protože si musím sama vytvořit celou kolekci. Ale ta doba příprav bude asi podobná. Nejlepší je, když se o přehlídku stará celý tým. Musí se najít někdo, kdo to zafinancuje, sehnat prostory, někdo musí postavit molo, zajistit osvětlení, ozvučení, nalíčit a učesat modelky... Té práce je hodně. Modelky si sháním z vlastních zdrojů. Někdy mezi známými a někdy je oslovím na ulici. Mám ráda holky, které nejsou jenom modelky, ale jsou osobité a mají něco navíc – jsou herečky, tanečnice a podobně. Někdy mě i samotná modelka inspiruje, když se na ni kouknu a říkám si: Té by slušelo...

A oblíbené téma – jaké postavy modelek upřednostňujete?
Pro mě jako pro návrháře je samozřejmě na molo zajímavá žena, která je spíš dívčí typ. Taková hodně hubená, která má výrazné rysy, ale není výrazná natolik, aby vizuálně přebila model a aby se na ni dalo navléct cokoliv. Ale vím, že žena v běžném životě potřebuje zaujmout něčím jiným než oblečením. Ona musí ukázat sama sebe, něco schovat, zakrýt, zvýraznit. V běžném životě ukazuje žena svůj sexappeal, což zohledňuji v zakázkové tvorbě. Ale u té modelky je to nežádoucí, já potřebuju, aby se divák koukal na moje oblečení.

Kde ještě čerpáte inspiraci, kromě modelek?
Z okolí a především z materiálů. Hledám inspiraci i uvnitř sebe, když mívám takové vnitřní vnuknutí, což možná zní trochu schizofrenicky. A hodně ke mně mluví materiál. Když jdu nakupovat materiály, tak jsem schopná trávit tam několik hodin obcházením a osaháváním materiálů a pro každý materiál si umím představit nějaký model. Někdy si říkám, že bych si měla vzít stroje do skladu a pracovat rovnou tam. Ty materiály mě hodně ovlivňují. Samozřejmě také sleduji, co tvoří především moji oblíbení návrháři, sleduji některé weby.

Máte nějaký oblíbený?
To vysloveně asi ne. Já jsem jich vyzkoušela docela dost. Jsem takový experimentátor. Tak nemůžu říct, že bych upřednostňovala jeden materiál. V poslední době to byla hlavně organza, ale to samé by se dalo říct i o kůži a hedvábí. Mám ráda výrazné prvky, fetiše, jako je peří, kožešiny, přírodní materiály. Baví mě kombinace materiálů, které k sobě zdánlivě nejdou. Třeba samet a koženka.

malamimalami

Jak se jako návrhář stavíte k pravé kůži?
Pozitivně. Já mám takovou filosofii, že když už to zvíře zemře kvůli masu, nebo i přirozenou smrtí, není podle mě etické nezpracovat kůži dál, nepracovat s tím zbytkem, který může na mnohem delší dobu po zvířeti zanechat nějakou stopu a existovat jako jakási relikvie a povznést ho na jistý druh ikony. Samozřejmě jsem proti tomu, aby se zvířata chovala a zabíjela jenom za účelem masové výroby kožichů. To se mi nelíbí.

Jak jsou na tom podle vás Češi se stylem?
O Češích se obecně ví, že hrozně neradi experimentují a drží se spíš při zemi. Poměrně málo používají různé doplňky. Je tu i spousta módních nešvarů, které jsou hodně známé ponožky v pantoflích, sandálech. A taky se mi nelíbí oblečení na plesech a společenských událostech, kde se ženy dopouští takových věcí jako nošení otevřených bot, málokdy umí zvolit správný střih a barvu pro svou postavu, nebo špatně sladí kabelku. A úplně nejhorší je, když jdu na ples a vidím, že slečny mají letní šaty.

Kam máte dál namířeno? Máte nějaký další cíl?
Tenhle rok chci stihnout svoji autorskou přehlídku. Budeme to mít propojené ještě s kamarádkou. Vypadá to, nechci úplně předbíhat, na léto. Asi tak na srpen. Chci vytvořit novou kolekci a později bychom rády otevřely malý ateliér, takovou dílnu. Tvořit doma je docela náročné, protože vás při tom ruší spousta věcí.

Máte nějaký tip pro letošní jaro a léto?
Už dva roky vykřikuju, takže čekám, že by to mohlo přijít letos, že ponožky v lodičkách jsou hrozně super, hlavně takové ty s kanýrky. Myslím, že by to mohl být horký trend, a dokonce s tím snad už i někdo vyšel na světlo boží. Nicméně nevím, jestli Češky budou mít dost odvahy tohle nosit.

Sledujete módní trendy? Zajímají vás díla českých návrhářů? A o čem z módního průmyslu byste si chtěla přečíst příště?

   
24.03.2010 - Móda - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Eva Soukupová [*]

  Eva_Fl — #39 tam byli jenom jezeďáci a nezaměstnaní Sml52

  superkarma: -1 26.03.2010, 11:23:16
 2. avatar
  [40] Eva_CZ [*]

  ......se z nas Maje uz ale fakt posere. Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 26.03.2010, 02:00:38
 3. avatar
  [39] Eva_CZ [*]

  Eva Soukupová — #38 samej dlazdic to tam musi bejt. Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #41
  superkarma: 0 26.03.2010, 02:00:18
 4. avatar
  [38] Eva Soukupová [*]

  Eva_Fl — #37 Jojo, taková, jakejch bejvaj v kravíně mraky Sml52 Sml52 Já fakt napsala nesrala Sml6 ani mi to nedošlo. Holt těch dvacet let na vesnici je znát Sml57

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #39
  superkarma: 0 25.03.2010, 22:14:31
 5. avatar
  [37] Eva_CZ [*]

  Eva Soukupová — #36 ten model byl prazskej! Fakt. Nerikej ,,nesrala", nebo ti Maje vyhubuje.Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  Hele, ta zenska to byla takova ta krehka kvetinka, vid?Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #38
  superkarma: 0 25.03.2010, 19:05:12
 6. avatar
  [36] Eva Soukupová [*]

  Eva_Fl — #32 Ta nebyla v Americe ani prstem na mapě, řekla bych Sml52 Chodila v tomhle outfitu pro obědy do hospody a občas vyzvedávat odsud manžela. Občas mu teda vrazila pěstí hned mezi dveřma a fackovala ho až domů. Nesrala se s ničím, natož s nějakýma lodičkama, že jo Sml30

  A ten model, co tu popisuješ, ten byl z města nebo taky z vesnice?

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #37
  superkarma: 0 25.03.2010, 13:40:49
 7. avatar
  [35] Eva_CZ [*]

  maje — #34 konecne s tebou muzu souhlasit. Sml57 Jo. Jsem pako. Blazen, silenec, magor. A jsem si v tom stastna.

  superkarma: 0 25.03.2010, 13:10:05
 8. avatar
  [34] maje [*]

  Eva_Fl — #33 ty jsi fakt pakoSml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #35
  superkarma: 0 25.03.2010, 13:06:50
 9. avatar
  [33] Eva_CZ [*]

  maje — #29 P.S.Snaz ( tam melo byt velke S, zacatek vety ). Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52 Hele, konec srandy, ty bys mela zkusit pracovat a ja si jdu hrat. Cya later!

  1. na komentář reaguje maje — #34
  superkarma: 0 25.03.2010, 13:04:34
 10. avatar
  [32] Eva_CZ [*]

  Eva Soukupová — #30 lakovanych, jo? A teplacky? Nebyla to Americanka? Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  Ja jsem videla : zelenou umelohmotnou halenku s kvetinkama, k tomu kostkovanou sukni, vysokopodpatkove lode a do nich prouzkovane frote ponozky. Nutno dodat, ze sladeno bylo, ponozky byly stejne zelene, jako zaklad halenky. Sml57

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #36
  superkarma: 0 25.03.2010, 13:03:09
 11. avatar
  [31] Eva_CZ [*]

  maje — #29 NIKDO neni vylecenej, hlavo dubova. Jsem abstinujici. Jako spousta ostatnich. Zato ty musis jet v necem hodne osklivym. Se nejak uziras? Zkus jogu. Sml67Sml79Sml22 Res se! Neres ostatni. SEBE! To TY jsi ten problem.

  superkarma: 0 25.03.2010, 13:01:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Eva Soukupová [*]

  Eva_Fl — #24 Sml6 já to viděla taky. A krom lakovaných lodiček a froté ponožek měla na sobě paní tepláky s gumou na konci nohavic. Měla asi sto kilo a pracovala v místním kravíně.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #32
  superkarma: 0 25.03.2010, 12:34:37
 2. avatar
  [29] maje [*]

  Eva_Fl — #26 zapomněla jsi připsat, že jsi vyléčená feťačka a tak máš nárok psát takový hovadiny, jaký píšeš.Sml28 dej mi svátek, buď tak laskavá. snaž se být rádoby vtipná a mě si nevšímej, jo?Sml24Sml24

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #31
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #33
  superkarma: 0 25.03.2010, 12:18:26
 3. avatar
  [28] Eva_CZ [*]

  simbelmine — #27 a co frote? Sml58Sml58Sml58Sml58

  superkarma: 0 25.03.2010, 12:12:25
 4. [27] simbelmine [*]

  existují ponožky a ponožky, bavlněné ponožky do lodiček teda nemusím

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #28
  superkarma: 0 25.03.2010, 12:11:43
 5. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  maje — #25 ano. Na zaprazi sedim obklopena dlazdici a pekne si povidame. Cely dny a noci.

  Ty jsi ale tele, vid? Misto neustale kontroly meho psaneho projevu by sis mela zopaknout interpunkci. Rozhodne bys udelala lepe a tve vety by mozna dostaly aspon castecne smysl.

  1. na komentář reaguje maje — #29
  superkarma: 0 25.03.2010, 12:11:42
 6. avatar
  [25] maje [*]

  Eva_Fl — #24 je mi líto, asi tě zklamu, ale já nenosím lodičky vůbec. a upřímně, jediné, jak si tě dovedu představit během rozhovoru, je, že sedíš s dlaždičema, se kterýma si musíš skvěle rozumět. Sml24Sml24

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #26
  superkarma: 0 25.03.2010, 12:09:56
 7. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  Radka27 — #23 ja bych rekla ze dalsi nesvepravna.

  maje — #21 Sml79Sml79Sml79Sml79Sml79Sml79Sml79Sml79 Ja jsem se z ni uz posrala a posiram se denne. Je uzasna! Ale ponozky v lodickach jsem tady jeste nevidela. V Cesku jo, dokonce byly frote s prouzky. Mozna jsi to byla ty.... V tech fuskach. Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje maje — #25
  2. na komentář reaguje Eva Soukupová — #30
  superkarma: 0 25.03.2010, 11:59:40
 8. avatar
  [23] Radka27 [*]

  marianaant — #18 Další která ještě naivně věří, že USA řídí svět. Sml54 

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #24
  superkarma: 0 25.03.2010, 09:31:52
 9. avatar
  [22] Radka27 [*]

  Řekněme, že jako součást nějakého kostýmu nebo modelu prosím... mám tím na mysli například zlaté lodičky a v nich zlaté lesklé hedvábné ponožky (spíše už punčochy) které končí pod nohavicí zlatých kalhot v arabském stylu, kde výsledný efekt vypadá, že je to celé jedna bota a nikoliv ponožka v lodičce. Takže lesklá ponožka či spíše už punčocha do lodičky v jisté situaci ano, ovšem hrůzu typu růžová bavlněná ponožka do černé lodičky a k tomu sukně ani omylem. Sml23 

  superkarma: 0 25.03.2010, 09:27:28
 10. avatar
  [21] maje [*]

  Eva_Fl — #20 aby si se z tý emériky neposr...a

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #24
  superkarma: 1 25.03.2010, 07:11:55
 11. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  marianaant — #18 jo? A jak to vis, ty tupa hlavo?

  1. na komentář reaguje maje — #21
  superkarma: -1 25.03.2010, 01:33:46
 12. avatar
  [19] mi-ki [*]

  jastura — #9 Tak ono zalezi, kdo si je na sebe obuje a k cemu :) Podle me se jen malo obleceni (ci doplnku) hodi pro vsechny vekove kategorie nebo typy postav. 

  Ja jsem je zatim takto nenosila (ale jen proto, ze jsem zatim nesehnala zadne hezke ponozky), ale videla jsem uz docela dost slecen, na kterych se mi to libilo a nijak to neurazelo moje esteticke citeni :)

  superkarma: 0 24.03.2010, 12:44:58
 13. avatar
  [18] marianaant [*]

  Ponožky v lodičkách to byla vždy modá američanů a nevím proč nám něco takového pořád vnucují. Ať si to nechají a chodí si včem chtějí a Evropu nechají taky na pokoji.Sml31Sml31

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #20
  2. na komentář reaguje Radka27 — #23
  superkarma: 0 24.03.2010, 12:38:51
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  To, že nenosíme ponožky v lodičkách nemusí být nutně otázka nedostatku odvahy, ale třeba dostatek hrdosti neobléct si na sebe cokoliv, jen proto, že je to modní.

  superkarma: 3 24.03.2010, 11:53:47
 15. avatar
  [16] MEK [*]

  modýlky suprový,ponožky nevidímSml24

  superkarma: 0 24.03.2010, 11:30:39
 16. avatar
  [15] ValinaK [*]

  ponožky v lodičkách pouze jako legraci.... modely na fotkách jsou parádní Sml59

  superkarma: 0 24.03.2010, 11:12:27
 17. avatar
  [14] Rybulka [*]

  na mě, no, vtipálkuSml52

  superkarma: 0 24.03.2010, 10:14:45
 18. [13] jastura [*]

  Rybulka — #12 kdepak tam jsi? jsem tě nikde nenašlaSml52

  superkarma: 0 24.03.2010, 10:06:33
 19. avatar
  [12] Rybulka [*]

  Klára Milošová — #11 Díky za info. Bylo tam těch hrubek a mě prostě příliš...

  1. na komentář reaguje jastura — #13
  superkarma: 0 24.03.2010, 09:48:56
 20. avatar
  [11] Klára Wimmerová [*]

  Rybulka — #10 V článku jsme po uzávěrce ještě na přání návrhářky museli změnit některé formulace, na opětovné opravě se pracuje. :)

  1. na komentář reaguje Rybulka — #12
  superkarma: 0 24.03.2010, 09:34:45
 21. avatar
  [10] Rybulka [*]

  Modely se mi docela líbíSml67

  Korektorka spí nebo se ještě nedostavila?Sml31

  1. na komentář reaguje Klára Milošová — #11
  superkarma: 0 24.03.2010, 09:10:55
 22. [9] jastura [*]

  mi-ki — #3 Ponožky s volánkem na dospělé babě? to už mi přijde samo o sobě jako síla, natož v lodičkáchSml52

  1. na komentář reaguje mi-ki — #19
  superkarma: 0 24.03.2010, 08:25:52
 23. avatar
  [8] Žofie [*]

  - ponožky v lodičkách Sml23  - to je teda mazecSml68 NIKDY!!

  superkarma: 0 24.03.2010, 08:14:24
 24. [7] macamala [*]

  Na některých obrázcích v časopisech je možné vidět leccos. Někdy to i ujde, ale pro běžný život, ať každý uváží sám.

  superkarma: 0 24.03.2010, 08:13:24
 25. [6] murat [*]

  lodičky nenosím, bez ponožek se neobejdu Sml52

  superkarma: 0 24.03.2010, 07:55:04
 26. avatar
  [5] *modrá [*]

  nebudu nikdy nosit ponožky do lodiček i kdyby to bylo zrovna super IN a nosili to úplně všichni

  superkarma: 0 24.03.2010, 07:47:17
 27. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  mi-ki — #3 Sml6

  superkarma: 0 24.03.2010, 01:41:42
 28. avatar
  [3] mi-ki [*]

  Ja se slecnou nahodou souhlasim - nizoucke ponozky zakoncene volankem jsou do lodicek opravdu moc hezke :)

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #4
  2. na komentář reaguje jastura — #9
  superkarma: 0 24.03.2010, 01:23:19
 29. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Jo a než abych nosila ponožky do lodiček, to si je radši vezmu do těch sandálů. Sml57

  superkarma: 0 24.03.2010, 01:01:15
 30. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Kdyby tahle návrhářka byla na mém maturitním plese v roce 05, asi by se zjevila při pohledu na jednu mojí spolužačku. Ta měla černé ÚPLETOVÉ šaty s holými zády + PODPRSENKA pod nimi (takže dobrý výhled na ten pruh i s ramínky vzadu) a k tomu si vzala zimní kotníčkovou obuv na vysoké platformě (10centimetrová podrážka). Sotva nohy zvedala, jakou na nich měla zátěž. Sml28 A aby toho nebylo málo, vzala si stříbrnou šálu. Jiná spolužačka tam zase přišla v martenskách, to bylo taky dílo. Na druhou stranu si ale nemyslím, že je třeba ostatní buzerovat, pokud si vezmou otevřené sandálky. Možná to je pravidlo etikety, ale hnusné to není. Tímhle "prohřeškem" už se podle mě může zabývat jen šťoural. Sml3

  superkarma: 0 24.03.2010, 00:59:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme