V lepší restauraci vám s výběrem vína pomůže sommelier. Podle čeho se však řídit tam, kde sommelier není k dispozici? Ať už vybíráte láhev z vinného lístku nebo z regálu v obchodě, vyplatí se mít v rukávu několik trumfů, podle nichž budete vybírat spolehlivěji než jen podle ceny či designu etikety.

knihaNení müller jako müller

Müller-Thurgau je v Česku bezesporu nejrozšířenější odrůda. Možná právě proto jí někteří opovrhují. A možná také nevědí, o co přicházejí. Každá odrůda má sice své tradiční charakteristiky. Výslednou chuť však ovlivňuje počet slunečných dnů i množství srážek daného ročníku, podloží, na kterém víno roste, způsob ošetřování vinohradu, následná práce samotného vinaře... To platí nejen pro Müller-Thurgau, ale pro naprosto všechna vína. A právě proto se vyplatí vybírat skutečně podle chuti.

Univerzální cesta

Přátelé vás pozvali na večeři a vy netušíte, co se bude podávat. Láhev vína je univerzální dárek pro hostitele. Jakou však vybrat? Za nejuniverzálnější se považuje šampaňské. To je totiž vhodné jak k pokrmům, tak pro samotné popíjení při konverzaci. Pokud nemíříte mezi smetánku, pak můžete sáhnout i po láhvi růžového vína. Přestože se vyrábí z červených hroznů, chuťově má v sobě trochu z bílých a trochu z červených vín. Už právě proto se růžové víno těší v současnosti obrovské oblibě.

 Miluji „šampus“

Pravé šampaňské, tedy to vyrobené ve francouzské oblasti Champagne, dnes seženete bez větších obtíží i v Česku. Ceny se pohybují od zhruba 700 po 4 000 korun. Můžete však narazit i na láhev za 10 000 korun! Levnější „šampaňské“ nelze zpravidla považovat za šampaňské. Potom kupujete různé verze šumivého vína. Důležité je označení těchto vín podle obsahu cukru. Stejně jako se klasická tichá vína dělí na suchá, polosuchá, polosladká a sladká, existuje podobné rozdělní i u šumivých vín. Nejčastěji se setkáte s označením

  • Brut – obsahuje méně než 12 g cukru na litr
  • Demi-sec – obsahuje 32 – 50 g cukru na litr

Vedle těchto klasických označení existují i další jako například extra brut (ještě méně cukru než brut) nebo doux (nejsladší varianta s více než 50 g cukru na litr).

 Buďte patriot

Zkoušíte rádi v kuchyni recepty jiných národů? Pak tuto vášeň přeneste i na výběr vína. Vyzkoušet k jídlu daného regionu i tamější víno radí vínomilec Wes Marhall ve své nové knize Co by měl vědět správný milovník vín. V kuchyni zároveň doporučuje používat právě takové víno, které bude u stolu doprovázet hotový pokrm.

kniha

Proč nehledět na barvu

Klasická poučka, že k hovězímu či zvěřině se hodí červené a k rybám či drůbeži bílé má své opodstatnění. Například tuk a bílkoviny z pořádného hovězího steaku chrání chuťové buňky před tříslovinami, a proto si výborně vychutnáte červené víno. Nejlépe asi Cabernet Sauvignon. Víno je však lepší vybírat spíš podle způsobu přípravy než podle druhu masa. Například nespočet úprav drůbežího masa naprosto popírá pravidlo s výběrem bílého vína. V knize Co by měl vědět správný milovník vín vám však autor doporučí neomezeně experimentovat. Zdánlivě neslučitelné může totiž vykouzlit neobyčejnou chuť. Důležité však je, aby se jídlo s vínem doplňovalo a jedno vybízelo k další konzumaci druhého.

K dezertu víno místo kávy

Jestliže chcete své přátele skutečně ohromit, tak byste měli ke každému chodu vybrat zvlášť i víno. A pokračujte v tom i v případě dezertu. Tady byste se měli řídit poměrem cukernatosti a kyselin vína. Bohužel takové údaje uvádějí spíše menší vinaři. Už po první degustaci, při které informace o cukernatosti hroznů při sběru i podílu kyselin dostanete, se zorientujete, jak se takovými údaji řídit. Jinak platí vždy pravidlo, že víno by mělo být sladší než samotný dezert. Zapomeňte tedy na mýtus, že sladká vína nejsou kvalitní. Naopak! Nekvalitní jsou jen ta, která obsahují přidaný cukr. Pokud je víno sladké přirozeně, pak si buďte jisti, že máte ve sklence skvost.

Sýry vybírejte pečlivě

Spojení vína se sýrem je asi tak typické jako spojení písku s mořským pobřežím. Abyste si užili jedno, vyžadujete i druhé. I v kombinacích vín a sýrů však platí jistá pravidla. Platí, že čím výraznější sýr, tím by mělo být výraznější i víno. Některá doporučení velí doplňovat bílá vína tvrdými sýry a červená těmi zrajícími. Řiďte se však raději skutečnou chutí vína. Lehká svěží vína, jako bývá Müller-Thurgau, doplňte čerstvými sýry, sýry jako camembert se hodí k sušším bílým vínům. Červeným vínem doplňte zrající sýry s tmavší plísní a stejně tak velmi vyzrálé sýry, jako třeba několikaleté goudy. I tady však platí, že experimentům se meze nekladou.

Několik nezvratných pravd

K šumivému vínu demi sec nebo sec se hodí sýry. K růžovému vínu se hodí růžové pokrmy. Doplňte jím tedy krevety, lososa či mladé maso jako třeba telecí. Rybí polévku doplňte sektem či jiným šumivým vínem, smaženého vánočního kapra (či jinou rybu) zapijte vyzrálejším vínem. Pokrmy, které připravujete ve spojitosti s máslem, výborně doplňuje Chardonnay. Ovoce spojte s vínem sladším než je právě ono servírované ovoce.

Ukázky byly převzaty z knihy Wese Marshalla Co by měl vědět správný milovník vín, IKAR 2012, 349 Kč.

Reklama