V naší republice je mnoho lidí, kteří mají jedinečné a zajímavé vzpomínky, ale nikdo o nich neví. I proto vznikla soutěž s názvem Příběhy 20. století, kterou organizují neziskovky Post Bellum a Pant. Víte o tom, že i vy můžete natočit svůj příběh?

Do soutěže Příběhy 20. století se může přihlásit kdokoliv, kdo zná člověka se zajímavým životním údělem. Pak už stačí jen natočit a poslat záznam s jeho vyprávěním, nahraným na kameru, mobil nebo diktafon. Může to být rodič, prarodič, kamarád, soused nebo někdo známý, může povídat o zážitcích z války, vězení nebo z doby socialismu, ale i cokoliv jiného z historie, co stojí za příběh.

prib

Zdroj: www.pribehy20stoleti.cz

Soutěž je rozdělená do tří věkových kategorií: žáci (13‒15 let), dorost (16‒18 let) a dospělí (19 a více let). Každý zájemce musí vyplnit elektronickou přihlášku na portálu www.pribehy20stoleti.cz. Tím se stává účastníkem soutěže a poštou zdarma obdrží DVD s populárními rozhlasovými dokumenty Příběhy 20. století. Na stejný portál pak musí uložit také záznam s příběhem. Pro vítěze jsou připravené zajímavé ceny v hodnotě od 15 do 50 tisíc korun (kromě finanční odměny také např. mobily, tablety či vzdělávacích kurzy). Vítězí nejen nejzajímavější příběh, ale také nejlépe sepsaný a zdokumentovaný.

Zatím skoro 300 příběhů

Zájem lidí o soutěž je tak velký, že zaskočil i organizátory soutěže. „Zájem je mile překvapující. Hlásí se i profesionální novináři, kolegové z rozhlasu a tištěných médií, ale nejvíce je z generace třicátníků a studentů středních škol. Těch 50 tisíc korun pro vítěze je jistě lákadlo. Možná pro mnohé mladé lidi bude setkání se starými lidmi, pamětníky, ať jsou motivy k účasti v soutěži jakékoliv, úžasným a jedinečným zážitkem pro obě strany. Věřím, že pro spoustu lidí je to také dobrá příležitost pustit se konečně do věci, kterou dlouho odkládali - zeptat se babičky nebo dědy, co všechno v životě prožili a digitalizovat rodinné fotky. A možná působí i současná společenská atmosféra. Žijeme v hektické době a každou chvíli slyšíme, že na nás doléhá totalitní minulost. Kdo z mladší generace ví, jak to kdysi chodilo? A tak se ptají svých nejbližších a ti mají chuť vyprávět,“ myslí si ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Do soutěže se dosud registrovalo už skoro 300 lidí z celé republiky, nejstaršímu přihlášenému je 84 a nejmladšímu 13 let. I kvůli velkému zájmu byla soutěž prodloužená do 1. listopadu. 2013.

Jaké se natáčejí vzpomínky?

Nejčastěji jsou to příběhy lidí, pronásledovaných komunisty v 50. letech 20. století - třeba kardiochirurg Jan Hlavička zpracoval vyprávění Vavřince Hutky, syna slavného písničkáře a disidenta. Natáčejí se také vzpomínky z 2. světové války, např. na pobyt v koncentračním táboře. Někteří lidé posílají i staré příběhy, natočené dávno na kazetách VHS, které našli doma.

Přijďte se zeptat, jak na to

Organizátoři pro všechny zájemce připravili několik diskusních setkání, která povede ředitel Mikuláš Kroupa. Dozvíte se v nich, jak zpracovat nahrávku a napsat co nejlepší článek, co můžete zjistit v archivech a jak najít zajímavého pamětníka.

  • 25. 9. Brno (stánek: Žerotínovo náměstí 8:00 - 17:00, školení: cafe Atlas od 18:00)
  • 26. 9. Ostrava (stánek: nám. Dr. E. Beneše 8:00 - 17:00, školení: Antikvariát a klub Fiducia od 18:00)
  • 30. 9. Pardubice (stánek: křížení ulic Palackého a Havlíčkova 8:00 - 17:00, školení: restaurace Pod divadlem od18:00)
  • 1. 10. Plzeň (stánek: Kopeckého sady - na křížení s Františkánskou ulicí 8:00 - 17:00, školení: divadlo Pod Lampouod 18:00)
  • 3. 10. Praha (stánek: Strossmayerovo náměstí - před Českou spořitelnou 8:00 - 17:00, školení: Krásný ztráty od 18:00)

Podívejte se také na animovaný spot k soutěži!

Více informací je na:

Reklama