Rodina

Nástup do školky je první velkou změnou pro dítě i rodiče

Minulý týden začala výrazná životní změna nejen předškolním dětem, ale i jejich rodičům. Nástupem do školky se změní každodenní režim celé rodiny. Jak sebe i děti na školku nejlépe připravit, jsme se zeptali Majky Staňkové, ředitelky brněnského Centra pro těhotné a rodinu Majka a matky tří dětí.

Dá se nástup do školky srovnat s nástupem do školy? Co je pro dítě náročnější?
Nástupu do školy se obecně věnuje větší pozornost. Dobře je to vidět například v supermarketech, které ihned po letních výprodejích zahajují ve velkém prodeje školních pomůcek. Ale z pohledu dítěte může být těžší se vypořádat s nástupem do školky. Hlavně proto, že je mladší a je pro něj těžší se odloučit od rodičů, se kterými do té doby trávilo veškerý čas. Pro většinu dětí je to první životní zkušenost odloučení od rodičů. To je navíc umocněno cizím prostředím a přítomností neznámých vrstevníků i dospělých, ke kterým dítě ještě nezískalo důvěru. Vzpomínky a pocity s této zkušenosti si s sebou dítě ponese v dalším životě, právě proto je dobré nástup do školky nepodcenit. 

školka

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jak tedy dítě na školku připravit?
Každá změna v životě je snazší, pokud je pozvolná. Doporučovala bych s dítětem o školce mluvit v dostatečném předstihu a kreativně. Třeba vyprávět dětem o školce nějaký příběh nebo pohádku. To mu pomůže pochopit, co to znamená jít do školky a psychicky se na tu novinu připravit. Pro dítě může být obtížné vůbec pochopit, že bude nově chodit do školky každý den. Proto mu dopředu naznačte, že se nejedná o jednorázovou akci, že od teď bude chodit do školky pořád. Povídejte mu o tom, jak to ve školce chodí a co tam na něj čeká.

Kromě komunikace s dítětem je dobré taky si připravit terén ve školce. Mluvte s učitelkami, řekněte jim zásadní informace o vašem dítěti - ve kterých činnostech je již zcela samostatné, kde potřebuje pomoc a podobně. Nechte si naopak vysvětlit, jak funguje režim ve školce. Je lepší se s chodem školky seznámit co nejdříve, než potom hledat složité kompromisy s vašimi představami.

Je vůbec reálné od vedení školky požadovat individuální přístup?
Určitě se o tom nebojte komunikovat, jde o vaše dítě. Pokud je již do školky přijato, nelze jej vyloučit na základě vašich požadavků, ale je třeba si uvědomit, že na jednoho učitele může připadat až třicet dětí. Není tedy možné čekat ve školce plně individuální přístup, který jste dítěti dopřávali doma. Ve většině školek se vám budou snažit vyjít vstříc, pokud vaše požadavky nebudou nesplnitelné. Zkuste se hned na začátku pobavit o vzájemných představách a nechte si i poradit. Nebojte se mluvit s vedením školky o individuálních potřebách vašeho dítěte, pokud například již nechce chodit spát po obědě nebo jíst konkrétní potravinu, tak zda toto bude tolerováno, případně jaký bude zvolený postup.  Měli byste vědět, co nastane v případě, pokud Vaše dítě nedojí oběd nebo bude ve školce plakat.

Jak tedy vůbec vybrat školku pro dítě a na co si dát pozor?  
Na to neexistuje rychlá odpověď. Úroveň školek je různá nehledě na velikost obce nebo to, zda se jedná o soukromou nebo státní školku. Je to skutečně případ od případu a záleží na možnostech a preferencích rodičů. Já bych doporučila si při výběru školky ověřit, zda umožňuje adaptační neboli přivykací režim. Jedná se o možnost být s dítětem ve školce a svou přítomností ho podporovat například v prvním týdnu docházky nebo i déle, podle potřeb dítěte. Adaptační režim mu pomůže seznámit se s prostředím školy i s vrstevníky a vybudovat si potřebnou počáteční důvěru skrze svého rodiče, který tam je s ním. Je možné, že budete jediný rodič, který je s dítětem ve školce, ale možná právě díky vaší přítomnosti bude vaše dítě ve stresu méně než ostatní. Pokud máte možnost domluvit se se zaměstnavatelem, je určitě vhodné adaptační režim využít a strávit s dítětem první hodiny ve školce a případně jej také vyzvednout dříve než obvykle, například po obědě. Dobu vyzvednutí potom posunujte až obvyklému času. První dny tam nenechávejte dítě celou dobu, Třeba jen dvě hodiny nebo půlden za začátku stačí. Pokud si první týden nástupu do školky vezmete dovolenou, abyste vše mohli řešit operativně, dítě vám bude určitě vděčné.

Co dělat, když dítě přesto ve školce pláče?
Pláč je přirozenou reakcí, protože opouštíte dítě. Je to emoce, kterou je pro dítě důležité vyjádřit a dospělí by mu v tom neměli bránit. Ideální je, pokud jej zanecháváte v prostředí, které mu není cizí a cítí se v něm bezpečně. V okamžiku, kdy rodič poprvé odchází, je pláč běžný a rodič by měl zůstat v klidu a nedat na sobě znát neklid. Pláč většinou rychle odezní a dítě se ve školce zabaví. Zejména pokud tam s ním předtím rodič strávil nějaký čas a dítě pochopilo, že tam je v bezpečí.  

Jak tedy poznáme, že situace již není v pořádku a je třeba jí řešit?
První týden bývá „zvykací“, na to je dobré se psychicky připravit. Je důležité se dítěti věnovat i po návratu ze školky. Pozorovat změny v jeho chování a dát mu dostatek pozornosti. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, opět konzultujte vše s učitelkou ve školce a nečekejte, zda problémy samy odezní. Ptejte se, jak dítě reagovalo po vašem odchodu, jak se zapojilo do programu a podobně. Ne každá škola vyhovuje všem, někdy se některé děti nudí, jindy je pro ně připravován tak nabitý program, že je to začne vyčerpávat.

Kdy je dítě připraveno jít do školky?
Jednotná pravidla neexistují. Některé školky přijímají i děti, které neumí samy jíst nebo chodit na nočník. Přestože sama provozuji školku, doporučila bych matkám, aby s dítětem zůstaly doma co nejdéle. Tam je totiž opravdu přirozené prostředí pro jeho vývoj, které školka do jisté míry pouze supluje. Někdy je na rodiče vyvíjen okolím zbytečný tlak, aby dali dítě do školky a měli tak více času na mladší dítě nebo na sebe, ale pokud sami cítí, že jejich dítě na školku ještě není připraveno a souběžně mají možnost zůstat s dítětem doma, neměli by tomuto tlaku podlehnout. Častým mýtem je, že dítě má být co nejdříve v kolektivu vrstevníků, ale tříleté dítě nejčastěji preferuje hry s rodiči případně staršími sourozenci. Pokud má škola skupiny různě starých dětí dohromady, není třeba se toho obávat. Starší děti se ve školce naučí toleranci a respekt a mladší děti zase spoustu věcí odkoukají. 

5 rad, jak zvládnout nástup do školky:

1) Příprava - připravte dítě na změnu režimu a odloučení s dostatečným předstihem

2) Komunikace - předem si zjistěte, jaký režim dítě ve školce čeká a domluvte se na detailech

3) Adaptace - využijte adaptační režim, buďte první dny s dítětem ve školce nebo jej vyzvedávejte dříve

4) Pozorování - pozorujte případné změny v chování dítěte a případně je konzultujte s vedením školky

5) Změna - pokud nebudete po prvním měsíci spokojeni, podívejte se po jiné školce. Každé dítě potřebuje jiný přístup a první školka mu zkrátka nemusí vyhovovat. Pokud můžete, při zásadních změnách v chování či psychickém zdraví dítěte odsuňte jeho nástup na příští rok.

Čtěte také:

   
05.09.2016 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. [10] babos [*]

  Nám se ve školce líbiloSml16

  superkarma: 0 05.09.2016, 19:39:37
 2. [9] Goldenhair [*]

  Nikar — #8 tak to máte štěstí na školku, u nás to nechtějí dovolit z důvodu, kdyby ostatní děti viděly, že tam někdo má rodiče, tak by chtěly také (tak jako se vším ostatním, někdo nebude chtít spát a ostatní taky ne) a představte si v jedné třídě 28 dětí, 28 rodičů a 2 učitelky, to by jaksi prostorově bylo nezvládnutelnéSml68

  superkarma: 0 05.09.2016, 19:23:26
 3. [8] Nikar [*]

  Goldenhair — #6nesouhlasím, syn šel loni poprvé do školky, docela s potížemi (opoždění vývoj řeči a s tím souvisí i motorika), a přesto nám školka vyšla vstříc, mohla jsem tam být zpočátku s ním, mohla jsem s nimi i na výlety, potom se pomalu adaptoval, nejdříve do deseti hodin, po třech měsících konečně do oběda, paní učitelky se mu věnovaly nadstandartně a pomáhaly mu i nad rámec jejich povinností, teprve loni v březnu chodil bez pláče...letos? třetí den a hned do oběda bez slzičky. Myslím, že školky a paní učitelky házet do jednoho pytle nemůžeme.

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #9
  superkarma: 0 05.09.2016, 14:08:32
 4. [7] Goldenhair [*]

  bobani — #3 souhlasím a dodávám bohužel, některé děti si ve školce nezvyknou nikdy a profňukají celou docházkuSml79

  superkarma: 0 05.09.2016, 13:29:51
 5. [6] Goldenhair [*]

  ukažte mi školku, která je ráda, když tam rodič zůstane s dítětem a vidí, co se tam dějeSml57Sml57 učitelky jsou nejraději, když rodiče strčí dítě do třídy a zmizí, svědci jsou nežádoucíSml24Sml24Sml24

  a zaměstnavatelé budou nadšením bez sebe, když rodič bude chybět kvůli adaptačnímu režimu ve školceSml68Sml68

  1. na komentář reaguje Nikar — #8
  superkarma: 0 05.09.2016, 13:29:10
 6. [5] digi46 [*]

  nea — #4 Vnuk nastoupil do školky v září, nepláče, ale také se nezapojuje, zatím je to takový pozorovatel. Tak snad se to zlomí......

  superkarma: 0 05.09.2016, 13:23:30
 7. [4] nea [*]

  vnučka nastoupila do školky, připravovali jsme ji na to dost dopředu, mluvili jsme s ní o školce, vyzvedáváme ji dřív......neplakala, ale moc se zatím nezapojuje, spíš zkoumá prostředí......

  1. na komentář reaguje digi46 — #5
  superkarma: 0 05.09.2016, 09:47:09
 8. [3] bobani [*]

  pro některé děti je to velký stres

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #7
  superkarma: 1 05.09.2016, 08:37:05
 9. [2] Andreadornova [*]

  To jsem zvědavá na školku u nás příští rok

  superkarma: 0 05.09.2016, 08:07:40
 10. [1] funnka [*]

  pro vnuka byl horší nástup do školky.Každý ráno cirkus,půl roku si tam s nikým nehrál.Odmítal tam chodit na záchod.A nevím co by bylo kdyby tam musel spát.Teď šel do školy a v pohodě.

  superkarma: 1 05.09.2016, 07:42:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme