Rodina

Nástup do školky: 6 tipů, jak předcházet nemocem

Mnoho rodičů si v souvislosti s chozením jejich potomků do školky stěžuje na to, že jsou děti velmi často nemocné. Je to pravda – nejtypičtější skupinou populace, která trpí vysokým výskytem infekčních onemocnění, jsou totiž právě předškolní děti. Jak stonání omezit na minimum?

Když se dítě vrátí ze školky, mělo by si pořádně umýt ruce mýdlem a převléknout se

1. Vyberte správnou školku

Už když uvažujete o nástupu dítěte do školky, ptejte se na to, jaká tam platí pravidla. Vyhněte se zařízením, která: 

 • z jakýchkoli důvodů přijímají neočkované děti,
 • neodmítají jedince, kteří přijdou s příznaky infekce,
 • mají laxní pravidla ohledně hygieny – např. učitelky nedohlížejí na mytí rukou po použití WC, po hraní na písku apod.

2. Nepodceňujte příznaky

dětiNevoďte děti do školky, když máte podezření, že mohou mít infekci. Nikdy se nesnažte příznaky bagatelizovat nebo zamaskovat. Vždy existuje způsob, jak zařídit, aby mohl potomek zůstat doma a v klidu se vyležet. Ve školce se stav horší, dítě trpí a navíc nakazí ostatní. Pokud je učitelka zodpovědná, pravděpodobně vás stejně během dne zavolá a požádá o vyzvednutí dítěte. Zapamatujte si projevy, se kterými má váš potomek jít místo do školky rovnou k lékaři:

3. Nacvičujte hygienu

Když se dítě vrátí ze školky, mělo by si pořádně umýt ruce mýdlem a převléknout se. Učte ho, aby si ruce často oplachovalo i přes den.

4. Pečujte o nosní sliznici

Zvykněte si vy i děti pravidelně vyplachovat nos. Časté používání výplachů pomáhá očistit nosní sliznici, čímž se snižuje pravděpodobnost infekce. Respirační viry totiž pronikají do těla často právě přes sliznice a bakterie se zde také velmi rády množí. Na trhu je bohatý výběr přípravků, lze si vybrat podle vlastního vkusu. Obzvláště výhodné jsou produkty obsahující léčivou termální vodu.

5. Neuspěchejte uzdravování

Nechte potomka po nemoci dostatečně odpočinout, než ho dáte znovu do školky. Ze začátku to může být organizačně náročné, ale vyplatí se to. Jedinec, který se vrátí do zátěžového prostředí oslabený, je pro další infekci snadným terčem.

6. Myslete na prevenci 

Zvažte doplňkové vakcinace, které mohou dítěti pomoci, například proti planým neštovicím nebo pneumokokům. Nevěřte mýtům o očkování a dejte na zdravý rozum a lékaře. Zeptejte se ho na možnosti podpoření imunity dítěte tímto způsobem a vše zodpovědně zvažte.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Autor: uLékaře.cz

   
19.09.2016 - Zpátky do školy - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [3] bobani [*]

  můžete vybrat školku jakou chcete , když se šíří infekce většinou vzduchem

  superkarma: 0 19.09.2016, 09:33:32
 2. [2] Andreadornova [*]

  To nás čeká příští rok.

  superkarma: 0 19.09.2016, 08:48:23
 3. [1] zlá teta [*]

  Přidala bych č. 7 - od nástupu kontrolujte hlavy. Málem mě šlehlo, když se mi ohlásila návštěva s dětmi, ale že mají menší problém - vyčesávají vši. Naštěstí návštěvu oddálili. Asi proto, že jsem se netvářila zrovna nadšeně.Sml30

  superkarma: 0 19.09.2016, 08:38:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme