Domácnost

Nastavování kalhot

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budu dětem nastavovat kalhoty, tak bych se asi od srdce zasmála a vzpoměla si na svoji tchýňku, která svému synovi ve dvou letech upletla apartní vlněné kalhoty, tak že začala od shora, aby mu mohla každý rok kousek doplést :-)))
Bohužel jí po třech letech došla vlna a stejnou barvu v dobách plánovaného hospodářství již nesehnala a tak pokračovala jiným odstínem… pokaždé slzíme nad fotoalby, kde je Martínek v rozmezí dvou a osmi let ve stále stejných kalhotkách u stále stejného umělého dortu vyfocen panem fotografem státního podniku Fotografia...

Ale protože dnešní móda přeje nastavování, sáhla jsem po tomto fíglíku i já, ani ne tak z důvodu ušetření penízků - i když co si budeme povídat, ono prodloužit životnost kvalitním kalhotám o rok či dva, není k zahození, když nemáte doma už nikoho, kdo by je podědil… Navíc můžete z klasických kalhot jednoduše vyčarovat zvonáče, což zejména slečny v těžké pubertě ocení. Navíc právě tyhle slečny se často rychle vytahují do délky, přičemž obvod pasu a zadečku zůstává stejný.
Upravit můžete jak elastické kalhoty (ale zde je dobré použít overlock nebo alespoň overlockový steh na normálním šicím stroji), plátěné kalhoty nebo i rifle. Kombinace by měla být vždy opačná, tj. jednobarevné kalhoty nastavit vzorkovanou látkou a vzorované jednobarevnou. Současný trh nabízí i dostatek vzorované jeansoviny, tudíž není problém.

Původní kalhoty buď necháme tak, jak jsou (to pokud současná délka dosahuje někam v rozmezí od kolen do poloviny lýtek) nebo je maličko zkrátíme. Poté si nastřihneme tzv. nástavce, které můžeme udělat jak rovné, ale mnohem hezčí je střihnout je do zvonu. Díly na nastavení sešijeme, přistehujeme k původním nohavicím a přišijeme. Můžeme využít původního konce nohavic a nástavec všít pod něj (to v případě, že jsme nohavice nestříhali) nebo sešít klasicky a pak doporučuji ještě šev ozdobně proštepovat… teď je to moderní, klidně si do velké jehly navlékněte bavlněnou přízi a šev prošijte libovolným stehem (rovně, stonkovým nebo křížkovým), stejně můžete ozdobit např. okraje kapes, aby to celkově vypadalo jako originál…
Pokud budete nastavovat vzorované kalhoty jednobarevnou látkou, můžete nastavenou část vyzdobit pomocí barev na textil shodným motivem s původní látkou kalhot.

Možností je mnoho a teď už záleží jen na vás, jak si poradíte… Já jsem dokonce použila kvalitní kraťasy po synovi, do kterých by dcera dorůstala věčnost, takže jsem kromě nastavení délky ještě zkrátila sed :-))))

   
13.05.2003 - Dům a byt - autor: Monika Týna Brýdová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Když se to umí, tak to nevypadá vůbec blbě.

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:56:28
 2. avatar
  [7] Simba [*]

  Týnko, pro mne příliš složité a ochotné ruce příbuzných neznám, takže bohužel musím stále dokupovat pro rostoucí slečnu.

  superkarma: 0 10.11.2003, 13:12:30
 3. avatar
  [6] Susina [*]

  Ferdicka: to je přesně ono. šiří přenechávám mamince, v tom je rozhodně lepší, já se radši vrhám na pletení, háčkování, malování na keramiku, découpage a podobné radůstky.. ale stejně mám sen, že si jednou koupím pořádný šicí stroj a začnu šít..

  superkarma: 0 15.05.2003, 14:58:42
 4. avatar
  [1] Susina [*]

  jojo, to jsou takové ty šikulky, které si tykají s šicím strojem. Moje šicí umění začalo a skončilo ušitím pár miminkovských naprosto jednoduchých kabátků a za vrchol svého šicího umění považuju Ríšovy kraťasy..

  superkarma: 0 13.05.2003, 09:17:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme